رییس سازمان بورس:حل و فصل مطالبات پیمانکاران دولت در چارچوب اسناد خزانه اسلامی

  نعیمه تپه‌افشاری- رییس سازمان بورس با ارایه گزارش آخرین وضعیت بازار سرمایه گفت: ارزش کل بازار سهام ایران تا به امروز در حالی به بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار رسیده که شاخص کل بورس تهران از ابتدای امسال تا به امروز با رشد ۲۳ درصدی روبه‌رو بوده است. به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، محمد فطانت […]

 

نعیمه تپه‌افشاری- رییس سازمان بورس با ارایه گزارش آخرین وضعیت بازار سرمایه گفت: ارزش کل بازار سهام ایران تا به امروز در حالی به بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار رسیده که شاخص کل بورس تهران از ابتدای امسال تا به امروز با رشد ۲۳ درصدی روبه‌رو بوده است.

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، محمد فطانت رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری خود با اشاره به رشد ۴۲۰ هزار میلیارد ریالی ارزش کل بازار سهام عنوان کرد: ارزش بازار سهام ایران در حالی به ۱۲۰ میلیارد دلار رسیده که شاخص کل بورس از ابتدای امسال تا به امروز با رشد بیش از ۲۳ درصدی همراه بوده است.

وی افزود: شاخص قیمت نیز از ابتدای امسال تا به امروز با افزایش ۷ درصدی همراه بوده و این در حالی است که شاخص کل هموزن در مدت مذکور شاهد رشد ۲۷ درصدی بوده است.

فطانت با بیان این‌که متوسط ارزش روزانه معاملات بازار در حالی از ابتدای امسال تا ۲۰ دی ماه ۹۴ بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که این رقم هم اکنون روزانه به ۳۸۵ میلیارد تومان رسیده که این رقم تنها ناشی از محاسبه معاملات خرد در بازار سهام بوده است. این موضوع نشان‌دهنده گرایش نقدینگی به سمت بازار سهام به جای ورود به سایر بازارهای رقیب است.

رییس سازمان بورس با بیان این‌که حجم معاملات روزانه سرمایه‌گذاران خارجی در سال جاری بالغ بر دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در بازار سهام بوده است عنوان کرد: حجم کل دارایی‌های موجود در نزد سرمایه‌گذاران خارجی (ارزش بازار) هم اکنون به رقم ۵۲۰ میلیارد تومان بالغ شده است.

وی با بیان این‌که حجم افزایش سرمایه شرکت‌ها در بازار سرمایه هم اکنون به رقم ۲۱ هزار میلیارد تومان بالغ شده است از برنامه‌ریزی برای پذیرش و عرضه اوراق اسناد خزانه اسلامی در بازار سهام کشور خبر داد و گفت: هم اکنون هزینه‌نویسی ۵ هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه اسلامی آغاز شده و بناست طی سال آینده ۴ نوبت دیگر از این اوراق نیز عرضه شود.

 

وی با اشاره به آثار مثبت لغو تحریم‌ها عنوان کرد: با رایزنی‌هایی که انجام شده در لایحه بودجه امسال موضوع کاهش حقوق مالکانه معدنی‌‌ها به نحو مناسبی کاهش یافته و در عین حال یکی از بزرگ‌ترین مطالبات پیمانکاران دولت در چارچوب اسناد خزانه اسلامی حل و فصل شده است.