بازار آهن در رکود است

  رییس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات گفت: بازار آهن از سال گذشته تا‌کنون در رکود قرار دارد و طی سال گذشته قیمت آهن نصف شد که البته امسال قیمت‌ها اندکی بهبود یافته اما مشتری برای خرید وجود ندارد. به گزارش موج، محمد آزاد درباره‌ دلایل کاهش قیمت آهن در سال گذشته توضیح ‌داد: […]

 

رییس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات گفت: بازار آهن از سال گذشته تا‌کنون در رکود قرار دارد و طی سال گذشته قیمت آهن نصف شد که البته امسال قیمت‌ها اندکی بهبود یافته اما مشتری برای خرید وجود ندارد.

به گزارش موج، محمد آزاد درباره‌ دلایل کاهش قیمت آهن در سال گذشته توضیح ‌داد: افت قیمت‌ جهانی و رکود در ساخت‌وساز از مهم‌ترین عوامل این کاهش بود که با توجه به افزایش عرضه نسبت به تقاضا شاهد کاهش بیش‌تر قیمت آهن بودیم.

وی افزود: از نیمه اسفند‌ پارسال قیمت جهانی آهن جهش یافت و همزمان شاهد افزایش قیمت آهن در بازار داخلی بودیم و در ابتدای سال‌جاری نیز به دلیل افزایش تعرفه گمرکی به منظور حمایت از تولیدات داخلی تغییراتی را در قیمت آهن داشتیم و تعرفه گمرکی واردات تیرآهن و میلگرد که ۲۰ درصد بود از ابتدای امسال به ۲۶ درصد افزایش یافت.

آزاد در عین حال بیان‌ کرد: البته اواخر فروردین‌ امسال قیمت آهن دوباره روند افزایشی گرفت و هر کیلوگرم آن به ۱۷۰۰ تا ۱۷۵۰ تومان رسید ولی در بازار هیچ مشتری برای خرید وجود ندارد و همچنان شاهد رکود در بازار هستیم.

رییس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات در بخشی از سخنان خود با بیان این‌که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم تیرآهن و میلگرد ۱۶۲۰ تا ۱۶۵۰ تومان است، گفت: میلگرد و تیرآهن مصرف ساختمانی دارد، اما ورق آهن مصرف صنعتی دارد و در کارخانه‌ها به لوله و پروفیل تبدیل می‌شود و در صنایع خودرو و لوازم خانگی نیز به عنوان مواد اولیه محسوب می‌شود که قیمت آن در ابتدای اسفند‌ پارسال ۱۳۰۰ تومان بود که بعد از افزایش قیمتی که شاهد بودیم به ۲۰۰۰ تومان رسید.

وی، افزایش قیمت جهانی و از طرفی بالارفتن تعرفه گمرکی ورق را از دلایل این افزایش قیمت عنوان و اظهار کرد: تعرفه گمرکی واردات ورق ۴ درصد بود که از ابتدای امسال به ۲۰ درصد افزایش یافت و این در حالی است که افزایش تعرفه باعث گرانی شده و همین موضوع برای آن‌‌ها مشکل‌ساز شده است، چون کارخانه‌ها بخشی از نیازشان را از خارج تهیه می‌کردند.

آزاد ادامه ‌داد: این موضوع فقط یک راه‌حل دارد و این است که مجتمع فولاد مبارکه که بزرگ‌‌ترین تولید‌کننده داخلی است و سالانه حدود ۶ میلیون تن انواع مختلف ورق تولید می‌کند، تمام نیاز صنایع را برطرف کند یا اگر قادر به تأمین صددرصد نیاز کارخانه‌ها نیست، طبیعی است که گرانی ورق به دلیل بالارفتن تعرفه گمرکی منجر به تعطیلی برخی کارخانه‌ها خواهد شد.

وی افزود: به عنوان مثال سندیکای لوله و پروفیل سالانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن ورق نیاز دارد و مجتمع فولاد مبارکه فقط می‌تواند ۶۰۰ هزار تن آن را تأمین کند؛ بنابراین سندیکا مجبور است مابقی نیاز خود را که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است را از خارج وارد کند.

رییس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات در ادامه تأکید ‌کرد: باید تعرفه گمرکی اصلاح شود یا مجتمع فولاد مبارکه کل نیاز آن‌‌ها را تأمین کند که البته این مجتمع قادر به تأمین تمامی نیاز‌ها است ولی صادرات به بازارهای جهانی از جمله دلایلی است که باعث می‌شود بخشی از تولیدات ورق این مجتمع از کشور خارج شده و برای نیاز داخل مصرف نشود.

وی در عین حال تأکید‌ کرد: این رفتار خلاف اقتصاد مقاومتی است و صادراتی که به زیان کشور است نباید انجام شود، چون علاوه بر بازار‌های خارجی باید در ابتدا به بازارهای داخلی توجه کنیم.

آزاد گفت: با توجه به این‌که امسال دولت طرح‌های عمرانی زیادی دارد باید سیاست‌های خاصی در این زمینه اتخاذ شود، چون طرح‌های عمرانی و مسائل ساخت‌وسازی نیاز به تأمین این گونه مواد دارد و امیدواریم شاهد رونق خوبی در سال‌جاری باشیم.

وضعیت تولید فولاد خوب نیست

کریم فتحی یک تولیدکننده فولاد نیز گفت‌: تولید فولاد در شرایط خوبی به سر نمی‌برد و تنها راه‌حل این مشکل صادرات این محصول است.

فتحی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص این‌که وضعیت تولید فولاد در کشور چگونه است، گفت: زمانی‌که ساخت ‌و ساز در کشور کم باشد تولید همه محصولات کم می‌شود در همین راستا متأسفانه تولید فولاد در شرایط خوبی به سر نمی‌برد و باید به دنبال راه‌حلی بود تا این مشکل برطرف شود.

وی افزود‌: شمش فولاد با ۳۵ درصد افزایش قیمت روبه‌رو بوده، زمانی‌که بازار کشش این همه افزایش قیمت را ندارد این افزایش قیمت کاملاً اشتباه است.

این تولیدکننده فولاد بیان ‌کرد‌: چین با کاهش ۲۰ درصدی ظرفیت تولید و ارزان کردن محصولات خود قیمت جهانی فولاد را بالا برده و صادرات خود را افزایش داده است و سایر کشور‌ها به دلیل نبود تقاضا دیگر تلاشی برای تولید این صنعت نکردند.

 

فتحی در پایان یادآور شد: ایران نیز قیمت مواد اولیه را ۳۰ الی ۳۵ درصد افزایش داده و همین امر موجب اختلال در تولید صنعت فولاد شده است.