تهیه لیستی از شرکت‌های معتبر خارجی برای ورود به مناقصه

    معاون سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت ایران می‌گوید که این شرکت در حال تهیه لیستی از شرکت‌های معتبر خارجی برای ورود به مناقصه است. به گزارش ایسنا، علی کاردر در حاشیه نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به این‌که مناقصات نفتی در داخل کشور برگزار خواهد شد، اظهار کرد: البته ممکن است در […]

 

 

معاون سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت ایران می‌گوید که این شرکت در حال تهیه لیستی از شرکت‌های معتبر خارجی برای ورود به مناقصه است.

به گزارش ایسنا، علی کاردر در حاشیه نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به این‌که مناقصات نفتی در داخل کشور برگزار خواهد شد، اظهار کرد: البته ممکن است در خارج از کشور جلسات توجیهی در مورد قرارداد‌ها و مناقصات داشته باشیم.

وی با اشاره به این‌که شرکت نفت فعلاً منتظر اعلام نسخه نهایی مدل قراردادهای نفتی از سوی دولت است، عنوان کرد: دولت در حال انجام تغییراتی در این مدل قراردادی است، اگرچه تغییرات جزیی هستند اما تغییرات جزیی باید اعمال شوند.

معاون سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد: در حال حاضر وزارت نفت در حال برگزاری جلسات برای تهیه پیش‌نویس نهایی است.

کاردر با تأکید بر این‌که اولویت تعیین میادین نفتی برای برگزاری مناقصات میادین مشترک است، تصریح کرد: در کنفرانس تهران ۵۲ میدان به عنوان پتانسیل‌های ایران به شرکت‌های خارجی معرفی شد وگرنه برگزاری مناقصه برای این تعداد میدان عملیاتی نیست و ایران نیز ظرفیت آن را ندارد.

وی درباره انعقاد قرارداد محرمانگی با برخی شرکت‌های خارجی خاطر نشان کرد: این قرارداد‌ها برای دادن اطلاعات جهت مطالعه میدان منعقد شده و تمام این شرکت‌ها برای ورود به میدان باید در مناقصه شرکت کنند.

معاون سرمایه‌گذاری شرکت نفت افزود: مدت بررسی و مطالعه میدان به دیگر شرکت‌هایی که تمایل به ورود به مناقصه داشته باشند نیز داده می‌شود.

کاردر همچنین درباره آمادگی شرکت‌های داخلی برای تبدیل شدن از شرکت‌های EPC(طراحی، تدارک و ساخت) به شرکت‌های E&P(اکتشاف و تولید) تصریح کرد: تغییر ساختار شرکت به عنوان یک شرکت اکتشاف و تولید تغییری جدی و استراتژیک است و کار آسانی نیست.

وی ادامه داد: شرکت برای تغییر ساختار خود باید تصمیم‌گیری کنند و در حال حاضر اکثر شرکت‌های نفتی داخلی EPC هستند و من فکر می‌کنم بسیاری از آن‌ها خودشان تغییر ساختار را قبول نکنند.

وی همچنین در مورد صادرات و قیمت گذاری LNG عنوان کرد: سیاست شرکت نفت در مورد صادرات LNG سیاست پیوند با قیمت نفت است چرا که می‌خواهیم قرارداد‌ها در این زمینه بلند مدت باشد.

معاون سرمایه‌گذاری شرکت نفت درجمع خبرنگاران در ادامه با اشاره به این‌که برای فروش گازهای همراه دو قرارداد در مورد میادین فروزان و دارخوین به امضا رسیده است، افزود: دو قرارداد فروش دیگر نیز در مرحله مذاکره است.

 

به گفته وی بهای گازهای همراه از طریق مزایده تعیین شده و حدود دو سنت است.