رایزنی ایران با چینی‌ها بر سر قیمت مناقصات دو میدان نفتی

  مدیرعامل شرکت متن از ابلاغ اخطارهای کتبی به دو شرکت چینی ساینوپک و CNCP برای تعیین تکلیف دو میدان نفتی ایران خبر داد. عبدالرضا حسین‌نژاد در گفت‌و‌گو با مهر درباره آخرین وضعیت مذاکرات انجام شده با دو شرکت چینی ساینوپک و CNCP به منظور توسعه میادین مشترک نفتی یادآوران و آزادگان شمالی گفت: هم […]

 

مدیرعامل شرکت متن از ابلاغ اخطارهای کتبی به دو شرکت چینی ساینوپک و CNCP برای تعیین تکلیف دو میدان نفتی ایران خبر داد.

عبدالرضا حسین‌نژاد در گفت‌و‌گو با مهر درباره آخرین وضعیت مذاکرات انجام شده با دو شرکت چینی ساینوپک و CNCP به منظور توسعه میادین مشترک نفتی یادآوران و آزادگان شمالی گفت: هم اکنون تولید روزانه حدود ۷۵ هزار بشکه نفت خام از میدان آزادگان شمالی و ۸۵ هزار بشکه نفت از میدان یادآوران عملیاتی شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران با بیان این‌که تا شهریور ماه سال جاری تلمبه‌خانه اهواز به منظور انتقال نفت تولیدی این دو میدان مشترک به‌طور کامل در مدار بهره‌برداری و آماده‌سازی قرار می‌گیرد، اظهار داشت: علاوه بر این، آماده‌سازی خطوط لوله انتقال هم به منظور صادرات نفت این دو میدان مشترک در حال انجام است.

این مقام مسؤول در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات انجام شده با CNCP چین برای توسعه آزادگان شمالی بیان کرد: اخیراً به صورت کتبی اخطار به این شرکت چینی ابلاغ شده تا آن‌ها تا اواسط خرداد ماه سال جاری وضعیت توسعه میدان را تعیین تکلیف کنند.

وی با یادآوری این‌که این شرکت چینی مدعی است که اطلاعات توسعه‌ای فاز دوم میدان آزادگان شمالی کامل نیست، یادآور شد: بر این اساس، اطلاعات لازم فنی را حتی برای برخی میادین همجوار همچون میادین نفتی سهراب یک و دو در اختیار چینی‌ها قرارداده شده اما تاکنون شرکت چینی از ارایه برنامه و اطلاعات فنی خود به منظور توسعه فاز دوم این میدان مشترک نفتی خودداری کرده است.

حسین‌نژاد با بیان این‌که شرکت CNCP چین برای توسعه فاز دوم آزادگان شمالی علاقه‌مند است اما حاضر به پذیرش شرایط فنی ایران نیست، تأکید کرد: در صورتی که تا خرداد ماه اطلاعات فنی لازم توسط شرکت چینی ارایه نشود، قطعاً برای توسعه فاز دوم از طریق مناقصه بین‌المللی و در قالب قراردادهای IPC اقدام خواهد شد.

این مقام مسؤول با اعلام این‌که تاکنون شرکت CNCP چین حتی کارشناسان فنی خود را به منطقه اعزام نکرده است، تأکید کرد: هدف از توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت بوده اما چینی‌ها اعتقاد دارند امکان این افزایش تولید فراهم نیست و به آن‌ها اعلام کرده‌ایم که پیشنهاد فنی خود را برای هر ظرفیت افزایش تولید اعلام کنند که تاکنون اقدامی نکرده‌اند.

این مقام مسؤول درباره مذاکرات انجام شده با شرکت ساینوپک چین برای توسعه میدان نفتی یادآوران هم توضیح داد: برای توسعه فاز دوم میدان نفت یادآوران علاوه بر قیمت شرایط دیگری را هم برای شرکت چینی تعیین کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که براساس اعلام وزیر نفت بیش از آنکه قیمت برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران مهم باشد، اعمال برخی از شرایط فنی و قراردادی اولویت‌دارتر است، تبیین کرد: در مجموع یک پکیج شامل ۱۳ پرسش در مورد توسعه فاز دوم میدان نفتی یادآوران از سوی شرکت ملی نفت ایران به ساینوپک چین ارایه شده است.

حسین نژاد در تشریح برخی از شرایط ارایه شده به شرکت چینی ساینوپک گفت: نحوه برگزاری شفاف مناقصات، حضور مشاوران فنی ایران در جریان طراحی‌ها، استخدام پیمانکاران درجه یک، قیمت مناقصات فرعی و برخی از مسایل فنی از جمله سئوالاتی بوده که از شرکت چینی در قالب یک پکیج پرسیده شده است.

 

این مقام مسؤول در پایان با بیان این‌که برای پاسخگویی به این سؤالات هم یک زمان بندی از سوی شرکت نفت برای ساینوپک چین در نظر گرفته شده است خاطرنشان کرد در صورتی که در مهلت تعیین شده ساینوپک به این پرسش‌ها پاسخ ندهد هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران درباره فاز دوم توسعه میدان یادآوران تصمیم‌گیری خواهد کرد.