نیاز ۲۷ میلیارد دلاری پروژه‌های نیمه کاره در بازار پتروشیمی

    سمیه مهدوی- معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تأکید براین‌که سرمایه‌گذاری اولیه برای ٥٥ طرح نیمه کاره صنعت پتروشیمی ایران ٤١ میلیارد دلار بوده است، اظهار کرد: هم اکنون برای تکمیل این طرح‌ها نیاز به ٢٧ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است از این رو یکی از برنامه‌های اصلی ما، جذب سرمایه خارجی در […]

 

 

سمیه مهدوی- معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تأکید براین‌که سرمایه‌گذاری اولیه برای ٥٥ طرح نیمه کاره صنعت پتروشیمی ایران ٤١ میلیارد دلار بوده است، اظهار کرد: هم اکنون برای تکمیل این طرح‌ها نیاز به ٢٧ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است از این رو یکی از برنامه‌های اصلی ما، جذب سرمایه خارجی در سال ٩٥ است.

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، مرضیه شاهدایی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این که هم اکنون میان شرکت‌های پتروشیمی برای فروش محصولات خود در بازارهای هند، چین و ترکیه رقابت منفی وجود دارد، گفت: می‌خواهیم با تجمیع فعالیت‌های بازرگانی در صنعت پتروشیمی با محوریت هلدینگ‌ها و شرکت بازرگانی پتروشیمی حرف نخست منطقه را در حوزه قیمت‌گذاری و سیاست‌گذاری بزنیم.

او گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران وظیفه برنامه‌ریزی کلان و نظارت بر تحقق یافتن طرح‌های پتروشیمی را بر عهده دارد، هم اکنون از ظرفیت ٦٠ میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی ایران حدود ٤٦,٣ میلیون تن، تولید می‌شود که این مقدار تولید نسبت به مدت مشابه پارسال ۴ درصد افزایش یافته است.

شاهدایی افزود: در سال ٩٤ بیش از ١٤ میلیارد دلار محصول پتروشیمی در ایران تولید شده از این مقدار ۴ میلیارد دلار آن صادر شده است.

وی با بیان این که امسال از ٥٥ طرح نیمه کار صنعت پتروشیمی ١٠ طرح به بهره‌برداری برسد، گفت: با بهره‌برداری از این طرح‌ها ۸ میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشمیی ایران افزوده می‌شود.

این مقام مسؤول با درباره این‌که سرمایه‌گذاری اولیه برای ٥٥ طرح نیمه کاره صنعت پتروشیمی ایران ٤١ میلیارد دلار بوده است، گفت: هم اکنون برای تکمیل این طرح‌ها نیاز به ٢٧ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است از این رو یکی از برنامه‌های اصلی ما، جذب سرمایه خارجی در سال ٩٥ است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از تعریف ٢٨ طرح جدید در این صنعت خبر داد و گفت: این طرح‌ها به‌طور معمول طرح‌های اوره آمونیاک و همچنین جی تی پی است که به ٣٣ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد.

شاهدایی توسعه زیرساخت‌ها و انتقال فن‌آوری روز دنیا را از دیگر برنامه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران عنوان کرد و گفت: شروط ما برای سرمایه‌گذاری خارجی داشتن شریک خارجی و انتقال فن‌آوری است.

و از دیگر اولویت‌های صنعت پتروشیمی را تجاری‌سازی فن‌آوری‌های به دست آمده در شرکت پژوهش و فن‌آوری پتروشیمی در زمینه کاتالیست‌ها و فرایندهای تولید همچون آمونیاک، پلی‌اتیلن سنگین، رفورمینگ خشک و فرایندهای متنول و پی‌وی‌ام دانست و گفت: هم اکنون مجوزهای لازم برای ساخت نخستین واحد تبدیل متانول به پروپیلن در حال نهایی شدن است.

شاهدایی با بیان این که در نمایشگاه بین‌المللی بیست و یکم صنعت نفت، مذاکرات زیادی با شرکت‌های خارجی صورت گرفت، گفت: با اجرایی شدن برجام، تا کنون شرکت‌های بزرگ دنیا در حوزه صنعت پتروشیمی با ان.پی.سی داشته‌اند که از نمونه‌های این شرکت‌ها می‌توان به باسف آلمان و توتال اشاره کرد؛ وانگهی ما به عنوان بخش حاکمیتی همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا مشکلی در زمینه خوراک و زمین برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد نشود.

وی با اشاره به مشکلات موجود در زمینه ضمانت سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت پتروشیمی گفت: ان.‌پی‌.سی می‌تواند به اندازه سهامی که در شرکت‌های خصوصی پتروشیمی دارد، ضمانت سرمایه‌گذاری انجام دهد؛ به عبارتی دیگر اگر شرکت‌های خارجی با شرکت‌هایی که ما سهامدار آن‌ها هستیم، مشارکتی داشته باشند می‌توانند روی ضمانت ما به اندازه سهام ما حساب کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: هم اکنون فعالیت‌هایی در دولت برای تنظیم کردن فرایندهایی برای ضمانت لازم به شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران در حال انجام است.

شاهدایی با اشاره به علاقه شرکت توتال فرانسه برای سرمایه‌گذاری در صنایع پایین دستی صنعت نفت ایران گفت: هم اکنون تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و این شرکت امضا شده و مذاکرات برای همکاری ادامه دارد.

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر این که با اجرایی شدن برجام، وضع صادرات محصولات پتروشیمی نسبت به گذشته بهتر شده است، گفت: تاکنون صادرات پتروشیمی ایران ٢٦ درصد نسبت به پیش از اجرایی شدن برجام افزایش یافته است.