مدیر ثبت دامنه‌های اینترنتی:امکان ثبت دامنه اینترنتی به زبان فارسی تا پایان سال فراهم می‌شود

  علیرضا صالح از فراهم شدن امکان ثبت دامنه اینترنتی به زبان فارسی تا پایان امسال خبر داد و گفت: با اجرای این کاربران می‌توانند نشانی و پسوند اینترنتی را به زبان فارسی وارد کنند. مدیر ثبت دامنه‌های اینترنتی در گفت‌و‌گو با مهر، در مورد آخرین وضعیت ثبت پسوندهای اینترنتی با خط و زبان فارسی […]

 

علیرضا صالح از فراهم شدن امکان ثبت دامنه اینترنتی به زبان فارسی تا پایان امسال خبر داد و گفت: با اجرای این کاربران می‌توانند نشانی و پسوند اینترنتی را به زبان فارسی وارد کنند.

مدیر ثبت دامنه‌های اینترنتی در گفت‌و‌گو با مهر، در مورد آخرین وضعیت ثبت پسوندهای اینترنتی با خط و زبان فارسی اظهار داشت: از لحاظ فنی این امکان فراهم شده است و اجرای این طرح، آماده بهره‌برداری است.

وی با بیان این‌که با اجرای طرح ثبت دامنه‌های اینترنتی به زبان فارسی، کاربران می‌توانند نشانی و پسوند اینترنتی خود را به زبان فارسی وارد کرده و ثبت کنند ادامه داد: اجرای این طرح نیازمند آمادگی سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف درگیر طرح از جمله سازمان فن‌آوری اطلاعات ایران است که در صورت هماهنگی همه سازمان‌ها، اجرایی و عملیاتی می‌شود.

مدیر ثبت دامنه‌های اینترنتی در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود تا قبل از پایان سال جاری، این طرح عملیاتی و انجام شود گفت: براساس قوانین حقوقی، تمامی سازمان‌ها، ارگان‌ها و شرکت‌های حقوقی از زمانی که این طرح آغاز به‌کار کرد، ۳ ماه زمان خواهند داشت نسبت به ثبت دامنه سازمان مورد نظر خود اقدام کنند و پس از این زمان، خرید و فروش دامنه اینترنتی فارسی برای تمامی کاربران امکان پذیر خواهد بود.

وی گفت: این زمان برای اشخاص حقوقی که حق ثبتی دارند در نظر گرفته شده است و این اشخاص می‌توانند بدون در نظر گرفتن دامنه‌های اینترنتی که تاکنون داشته‌اند نسبت به ثبت دامنه به نام شرکت و سازمان خود به صورت فارسی اقدام کنند.

 

با اجرای این پروژه و امکان پذیر شدن ثبت دامنه‌های اینترنتی به صورت فارسی، امکان استفاده از خط فارسی در کاربری نام و دامنه اینترنتی ممکن می‌شود.