معرفی ۱۵۰۰ شرکت کاغذی به قوه قضاییه

  مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: ۱۵۰۰ شرکت کاغذی در کشور شناسایی و اسامی آن‌‌ها به قوه قضاییه اعلام شده است. به گزارش ایسنا، غلامرضا شریفی اظهار کرد: تخلفاتی همچون کدفروشی، فاکتورفروشی و ایجاد شرکت‌های کاغذی که عمدتا با هدف کتمان درآمد واقعی فعالان اقتصادی و ارایه اطلاعات و اسناد و مدارک خلاف واقع […]

 

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: ۱۵۰۰ شرکت کاغذی در کشور شناسایی و اسامی آن‌‌ها به قوه قضاییه اعلام شده است.

به گزارش ایسنا، غلامرضا شریفی اظهار کرد: تخلفاتی همچون کدفروشی، فاکتورفروشی و ایجاد شرکت‌های کاغذی که عمدتا با هدف کتمان درآمد واقعی فعالان اقتصادی و ارایه اطلاعات و اسناد و مدارک خلاف واقع و به منظور فرار از پرداخت مالیات صورت می‌گیرد، همواره از زمینه‌های مهم فساد اقتصادی در کشور بوده که نظام اقتصادی و مالی را با چالش‌هایی روبه‌رو کرده است.

وی افزود: تا چند سال پیش، آگهی‌های متعددی در ارتباط با واگذاری امتیاز کد اقتصادی افراد و یا شرکت‌های صوری و فروش فاکتورهای جعلی در صفحات روزنامه‌ها به چشم می‌خورد و همین امر باعث شد تا سازمان امور مالیاتی به صورت جدی، برخورد با این روزنامه‌ها و همه مرتکبان اخلال در نظام اقتصادی کشور را در دستور کار خود قرارداده و اطلاع‌رسانی وسیعی را نیز در ارتباط با شناسایی این‌گونه شرکت‌ها و افراد و همچنین جرایم مربوط به آن به اجرا درآورد.

این مسؤول خاطرنشان ‌کرد: با اجرای ماده ۱۶۹ مکرر (قانون قبلی مالیات‌های مستقیم) و ارایه شماره اقتصادی به فعالان اقتصادی، ابعاد گسترده‌ای از فعالیت شرکت‌های کاغذی به‌عنوان یک پدیده و معضل اقتصادی رایج در همه نظام‌های اقتصادی، آشکار شد.

شریفی تصریح ‌کرد: همزمان با گسترش فعالیت این شرکت‌ها، کارگروه مقابله با شرکت‌های کاغذی در سازمان امور مالیاتی کشور، تشکیل و با پیگیری واحدهای نظارتی سازمان و همکاری اداره‌های کل امور مالیاتی سراسر کشور، حدود ۱۵۰۰ شرکت کاغذی شناسایی شده و اسامی این شرکت‌ها از سوی وزارت امور اقتصادی ‌و دارایی جهت تشکیل پرونده قضایی به قوه قضاییه اعلام شد. همچنین برخی دیگر از نهاد‌ها همچون وزارت کشور، وزارت اطلاعات و مؤسسات بانکی نیز در جریان امر قرار گرفتند.

وی یادآور ‌شد: هم‌اکنون بانک اطلاعاتی از لیست سیاه این شرکت‌ها در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد شده و به منظور تسهیل دسترسی عموم به نام این شرکت‌ها، لیست مذکور در سامانه عملیات اینترنتی مالیات بر ارزش افزوده قرار گرفته است.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان در رابطه با شرکت‌های کاغذی یادآور شد: شرکت‌های کاغذی خارج از سازمان اقدام به فروش فاکتورهای غیرواقعی می‌کردند که توسط سازمان امور مالیاتی کشور و وزارت اطلاعات، شناسایی و پرونده آنان به قوه قضاییه ارسال شده است. دو تن از کارکنان سازمان امور مالیاتی نیز که با این شرکت‌ها همکاری داشتند، پس از تشکیل پرونده به قوه قضاییه معرفی شده‌اند که طبق اطلاع واصله، پرونده آنان در حال رسیدگی است.

وی افزود: اسامی حدود یک‌هزار شرکت صوری دیگر که اقدام به صدور فاکتور غیرواقعی کرده‌اند، به‌زودی نهایی شده و از طریق سایت عملیات اینترنتی مالیات بر ارزش افزوده در اختیار مؤدیان محترم قرار می‌گیرد.

 

شریفی خاطرنشان ‌کرد: کدفروشی و فاکتورفروشی به‌عنوان یک تخلف اقتصادی در خارج از سازمان امور مالیاتی کشور اتفاق می‌افتد و همین امر ضرورت آگاه‌سازی مؤدیان مالیاتی را دو چندان می‌سازد. بدین منظور سازمان امور مالیاتی، اطلاع‌رسانی وسیعی، هم برای مؤدیان محترم مالیاتی و هم برای کارکنان نظام مالیاتی به ‌عمل آورده و نرم‌افزار شناسایی اسناد صادره از سوی این شرکت‌ها نیز تهیه و مورد بهره‌برداری قرار گرفته و اسناد به‌دست آمده از این شرکت‌ها نیز به محاکم قضایی در نقاط مختلف کشور ارسال شده است.