پس‌اندازهای توسعه ملی ۸۰ میلیارد دلاری شد

  عملکرد حدود ۵ ساله صندوق توسعه ملی از دارایی ۸۰ میلیارد دلاری این صندوق پس‌انداز ارزی حکایت دارد. به گزارش ایسنا، حدود ۵ سال از شروع‌به‌کار صندوق توسعه ملی می‌گذرد. صندوقی که به اعتقاد مدیران آن از نظر شکلی، محتوایی و کارکردی منحصر به فرد است چراکه از لحاظ ساختاری، مأموریتی و کارکردی با […]

 

عملکرد حدود ۵ ساله صندوق توسعه ملی از دارایی ۸۰ میلیارد دلاری این صندوق پس‌انداز ارزی حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، حدود ۵ سال از شروع‌به‌کار صندوق توسعه ملی می‌گذرد. صندوقی که به اعتقاد مدیران آن از نظر شکلی، محتوایی و کارکردی منحصر به فرد است چراکه از لحاظ ساختاری، مأموریتی و کارکردی با گونه‌های مختلف مؤسسات مالی و اعتباری نظیر بانک‌ها کاملاً متفاوت است.

صندوق توسعه ملی بر اساس ماده (۸۴)، قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه با اهدافی شبیه حساب ذخیره ارزی و سخت‌تر شدن دسترسی به منابع آن تشکیل و قرار شد تا با کف واریزی ۲۰ درصد از درآمدهای نفتی، هر ساله ۳ درصد به آن اضافه شود. مصارف این صندوق هم عمدتاً بخش‌های غیردولتی و اعطای تسهیلات به بخش خصوصی، تعاونی عمومی غیردولتی با هدف تولید، اجرای طرح‌های زیربنایی بوده و استفاده از منابع صندوق برای هزینه‌های جاری ممنوع است.

واریز اضافه ۳ درصدی سالانه به کف ۲۰ درصدی از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی را مجلس در زمانی تصویب کرد که درآمدهای سالانه نفتی تا حد قابل توجهی بالا بوده و هر بشکه نفت تا بیش از ۱۰۰ دلار نیز به فروش می‌رفت، اما در ادامه و در حدود دو سال گذشته با افت یکباره قیمت نفت که تا ۳۰ درصد نیز تنزل کرده و درآمدهای دولت از این محل به شدت کاهش یافت، پیشنهاد برداشته شدن منابع واریزی مازاد از سوی دولت در بودجه ۱۳۹۴ مطرح شد و در نهایت با توافق بین دولت و مجلس سقف واریز به ۲۰ درصد قانون کاهش یافت.

اما تازه‌‌ترین گزارش صندوق توسعه ملی از جریان واریز منابع به صندوق و دارایی‌های آن در طول این سال‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر مجموع دارایی صندوق طی سال‌هایی که منابع نفتی با افزایش ۳ درصدی سالانه و حتی بعد از آن حذف این منابع مازاد به آن واریز می‌شده به حدود ۸۰ میلیارد دلار رسیده است.

این در حالی است که در سال ۱۳۹۰ به عنوان اولین سال شروع به‌کار صندوق توسعه ملی، مبلغ ۱۴ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی که هر بشکه تا ۱۰۰ دلار معامله شد به صندوق رسید. در سال ۱۳۹۱ مبلغ ۲۰ میلیارد، سال ۱۳۹۲ حدود ۱۴ میلیارد، سال ۱۳۹۳مبلغ ۱۲ میلیارد دلار و در سال ۱۳۹۴ که حجم واریزی به صندوق از حدود ۳۰ درصد سال قبل از آن به ۲۰ درصد کاهش یافته بود مبلغ ۵٫۵ میلیارد دلار بوده است.

بنابراین نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی است، اما منابعی که به‌طور کامل در صندوق موجود نبوده و همواره با توجه به تسهیلات‌دهی این صندوق در جریان است.

آنطور که حسینی-قائم مقام صندوق توسعه ملی- در رابطه با جریان منابع صندوق توضیح داده است در واقع منابع صندوق با موجودی آن متفاوت است، چرا که منابعی که به صندوق توسعه وارد می‌شود مدام به صورت تسهیلات از آن خارج و دوباره به صندوق بازمی‌گردد. به عبارتی منابع صندوق مدام در حال تغییر است.

 

وی همچنین درباره نحوه مصارف منابع صندوق با اعلام این‌که در ابتدا قرار بوده تا هر سال ۲۰ درصد از منابع صندوق به ریال تبدیل شود توضیح داد: اما از آن‌جا که خروجی‌های ارزی کم است و قسمت زیادی از دارایی صندوق به صورت ارزی در صندوق باقی می‌ماند، چنان‌چه تصمیم بگیریم هر سال ۲۰ درصد موجودی را به ریال تبدیل کنیم، قسمت عمده‌ای از منابع صندوق به ریال تبدیل می‌شد و این اتفاق برخلاف فلسفه وجودی صندوق بود، بنابراین قوانین بودجه ۱۳۹۲و ۱۳۹۳ پیگیری شد تا ۲۰ درصد از ورودی همان سال به ریال تبدیل شود.