تأمین مالی بخش‌های واقعی اقتصاد در دستور کار بانک‌ها

    اقدام و عمل از مهم‌ترین اولویت‌ها در زمینه اقتصاد مقاومتی است که به دلیل اهمیت این موضوع سال ۱۳۹۵ از سوی مقام معظم رهبری به همین عنوان نامیده شده است، بنابراین به گفته رییس کانون بانک‌های خصوصی شبکه بانکی در راستای این اهداف، تأمین مالی بخش‌های واقعی اقتصاد را با جدیت در دستور […]

 

 

اقدام و عمل از مهم‌ترین اولویت‌ها در زمینه اقتصاد مقاومتی است که به دلیل اهمیت این موضوع سال ۱۳۹۵ از سوی مقام معظم رهبری به همین عنوان نامیده شده است، بنابراین به گفته رییس کانون بانک‌های خصوصی شبکه بانکی در راستای این اهداف، تأمین مالی بخش‌های واقعی اقتصاد را با جدیت در دستور کار دارد.

به گزارش مناقصه‌مزایده بنا بر اعلام روابط‌عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، کوروش پرویزیان در آستانه برگزاری بیست و ششمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی، افزود: دربند ۹ و ۱۹ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌صورت مستقیم شبکه بانکی مخاطب قرارگرفته و دربند ۹ موضوع تأمین مالی بخش‌های واقعی اقتصاد در جهت رونق اقتصادی کشور مطرح‌ شده است.

پرویزیان افزود: شبکه بانکی بر این اساس موظف است در راستای اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأمین مالی بخش‌های واقعی اقتصاد را در سال ۱۳۹۵ با جدیت در دستور کار قرار دهد.

وی خاطرنشان‌کرد: در این بین کاهش هزینه‌های تجهیز و تخصیص منابع بانکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا هر نوع کاهش در این بخش منجر به پایین آمدن هزینه تخصیص منابع مربوط به تأمین مالی تولیدکنندگان کشور در بخش‌های مختلف اقتصادی می‌شود.

رییس کانون بانک‌های خصوصی با بیان این‌که، نیاز امروز کشور کاهش هزینه واحدهای تولیدی در کشور است، اظهارکرد: با این روش قیمت تمام‌شده کالای تولید داخل در رقابت با تولیدکنندگان خارجی کاهش یابد.

وی یادآور شد: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید تورم کاهش قابل‌ توجهی یافته و هزینه‌های مربوط به تورم نیز روند نزولی داشته است که می‌تواند در بلندمدت منجر به کاهش هزینه تأمین مالی به‌خصوص در بخش تجهیز منابع شبکه بانکی شود.

پرویزیان ادامه داد: ادامه این روند موجب افزایش سپرده‌های ارزان‌‌قیمت شبکه بانکی و کاهش هزینه‌های کسب‌وکار بخش خصوصی به‌ویژه کسب‌وکار کوچک را فراهم می‌کند البته این هزینه‌ها می‌تواند در بلندمدت منجر به کاهش هزینه تأمین مالی در حوزه بانکی به‌خصوص در بخش تجهیز منابع موردنیاز شده و شبکه بانکی را نیز تقویت کند.

مدیرعامل بانک پارسیان تصریح‌کرد: علاوه بر این با بهره‌گیری از این امر سپرده‌های ارزان قیمت شبکه بانکی افزایش یافته تا در این مقطع امکان کاهش هزینه‌های کسب‌وکار بخش خصوصی و به‌ویژه کوچک فراهم شود.

وی با اشاره به لزوم شفافیت در فعالیت‌ها برای جلوگیری از فساد، گفت: در این میان نظارت‌پذیر بودن شبکه بانکی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

پرویزیان تأکید کرد: ایجاد شفافیت در فعالیت‌های بانک‌ها و حرکت در خطوط قوانین بانک مرکزی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است که جز با هماهنگی و همراهی بانک‌های کشور میسر نمی‌شود.