مهدی کرباسیان:استراتژی «معدن جایگزین نفت» را دنبال می‌کنیم

  رییس هیأت عامل توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: ایمیدرو از سال ۸۱  و با هدف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، تأسیس شد. مهدی کرباسیان رییس هیأت عامل ایمیدرو در گفت‌و‌گو با معدن ۲۴، با بیان این‌که این مجموعه با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و حمایت ایشان […]

 

رییس هیأت عامل توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: ایمیدرو از سال ۸۱  و با هدف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، تأسیس شد.

مهدی کرباسیان رییس هیأت عامل ایمیدرو در گفت‌و‌گو با معدن ۲۴، با بیان این‌که این مجموعه با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و حمایت ایشان از بخش معدن به‌عنوان جایگزین نفت، برنامه جدید اکتشاف و بهره‌برداری بهینه از ذخایر کشور را آغاز کرد. افزود: این برنامه می‌تواند نقش بی‌بدیلی را در راستای توسعه متوازن کشور و ارتقای نقش معادن در اقتصاد ملی ایفا کند و در رسیدن به هدف اقتصاد بدون اتکا به درآمدهای نفتی مؤثر باشد.

وی اظهار داشت: ایران با داشتن پتانسیلهای معدنی متنوع و ذخایر ارزشمند فلزی و غیرفلزی در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار گرفته و حدود ۷ درصد از ذخایر جهانی در ایران جای دارد و گواه این ادعا است که حداقل ۸ معدن بزرگ در کلاس جهانی است.

 رییس هیأت عامل ایمیدرو تصریح کرد: بدیهی است که توسعه این منابع و بهره‌برداری از آن‌ها قدرت رقابت ما را در سطح بین‌الملل افزایش خواهد داد و بخش معدن را در کشور به رتبه اول اشتغال‌زایی و تولید درآمد ملی تبدیل خواهد کرد.

کرباسیان گفت: سازمان ایمیدرو، با توجه به رسالت توسعه‌ای خود در کشور برنامه‌های اکتشافی گسترده‌ای را به منظور جبران عقب ماندگی تاریخی اکتشاف در راستای نیل به اهداف خود طراحی و اجرا کرده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به اهداف ایمیدرو طی سال‌های آینده پرداخت و افزود: کشف منابع معدنی متنوع جدید برای توسعه بخش معدن و افزایش سهم آن در تولید ناخالص ملی -فراهم ساختن بستر مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی با تهیه مستندات اکتشافی مطابق با استانداردهای جهانی – سرمایه‌گذاری اکتشافی در مناطق محروم و دارای پتانسیل معدنی برای هدایت منابع، ایجاد توسعه، اشتغال زایی و تأمین امنیت – ایجاد اقتصاد چند محصولی و گام برداشتن در مسیر توسعه پایدار و تبدیل معدن به‌عنوان یکی از محورهای مهم اقتصاد کشور و کشف فلزات استراتژیک و تأمین خوراک مورد نیاز صنایع کشور از اهداف این مجموعه است.

وی گفت: در راستای استراتژی‌های مزبور فعالیت‌های اکتشافی گسترده‌ای از سال ۹۳ در کشور بر پایه اولویت به‌کارگیری فن‌آوری‌های نوین اکتشافی نظیر اجرای عملیات ژئوفیزیک هوایی برای کشف ذخایر پنهان – اجرای عملیات اکتشافی در قالب پهنه‌هایی با وسعت ۲۵۰ هزار کیلومتر در مناطق مرزی و محروم با اهداف توسعه‌ای – اجرای اکتشافات سیستماتیک بر مبنای آخرین دستاوردهای علمی جهت دستیابی به ذخایر معدنی – بازخوانی مجدد اطلاعات معدنی مطابق با معیارهای بین‌المللی برای کاهش ضریب ریسک سرمایه‌گذاری و افزایش مشارکت و ایجاد تنوع در فعالیت‌های اکتشافی مواد معدنی از قبیل اکتشاف و فرآوری آنتیموان، تیتانیوم، کرومیت، عناصر نادر خاکی، سنگ آهن عیار پایین، استحصال شورابه‌ها، فسفات‌ها و… طراحی و اجرا شده است

عملکرد اکتشافات ایمیدرو در سال ۹۴

رییس هیأت عامل ایمیدرو به عملکرد اکتشافات ایمیدور طی سال ۹۴ پرداخت و گفت: اجرای عملیات فازهای شناسایی و پی‌جویی اکتشاف در ۲۰ استان شامل ۲۵ پهنه و بیش از ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع گستره کشور انجام شد.

وی افزود: شناسایی بیش از ۳۰۰ محدوده امید بخش معدنی جدید در برخی از پهنه‌های کشور شامل: ۷۶ محدوده امیدبخش در پهنه سنگان خراسان رضوی، ۲۸ محدوده امید بخش در نوار مرزی سیستان و بلوچستان، ۱۲ محدوده امید بخش در سراوان در استان سیستان و بلوچستان، ۱۶ محدوده امیدبخش در نوار مرزی خراسان جنوبی، ۱۰۰ محدوده امیدبخش در پهنه آباده جازموریان، ۶۰ محدوده امید بخش در پهنه مرکز ایران و ۱۰ محدوده امید بخش در استان اردبیل صورت گرفت.

کرباسیان همچنین بر اجرای ۷۴ پروژه اکتشافی در فازهای اکتشاف عمومی، تفصیلی و تکمیلی در مناطق مختلف کشور بر روی مواد معدنی مختلف نظیر آهن، زغال‌سنگ، پلی متال، طلا، مس، آنتیموان، سرب و روی، کرومیت، تیتان، نیکل، مولیبدن، باریت، فسفات، بوکسیت، شورابه‌ها (پتاس، منیزیم، لیتیم و…) اشاره کرد و گفت: تنها در پروژه اکتشاف تکمیلی طلای زرشوران به میزان ۵۰ درصد به ذخایر این معدن اضافه شده است.

برنامه‌ریزی جهت مشارکت با بخش خصوصی در سال ۹۴

کرباسیان با بیان این‌که در راستای سیاست‌های سازمان در جهت جذب مشارک بخش خصوصی با شرکت‌های مختلف، جلسات متعددی برگزار شده است، اظهار کرد: با فراهم ساختن امکان بازدید از محدوده‌های مزبور نسبت به تشویق سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اقدام شده است و به همین منظور اولین فراخوان واگذاری محدوده به بخش خصوصی در سال ۹۴ و در طلای نیکوییه قزوین صورت پذیرفته است.

برنامه‌های ۹۵

کرباسیان در پایان به برنامه‌های سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: ایمیدرو در سال ۹۵ نیز ادامه فعالیت‌های اکتشافی را مطابق سال‌های ۹۳ و ۹۴ همراه با جذب شریک بخش خصوصی در دستور کار خود دارد، به گونه‌ای که باید تعدادی از طرح‌ها را به اتمام برساند. همچنین از سوی دیگر با ادامه فعالیت‌های اکتشافی، پهنه‌ها و مناطق جدید امیدبخشی به ۷۴ منطقه فوق افزوده خواهد شد که این طرح‌ها در نهایت به گواهی کشف و صدور پروانه بهره‌برداری منتهی می‌شود.

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: رویدادهای معدنی سال ۱۳۹۴ هجری شمسی، به شکلی رقم خورد که کاهش شدید تقاضا به ویژه از سوی چین را شاهد بودیم.

مهدی کرباسیان با اشاره به این‌که سقوط قیمت مواد اولیه و مواد معدنی در سال گذشته باعث شد تا تولیدکنندگان در سطح جهانی مجبور به کاهش تولیدات خود شوند، افزود: از سوی دیگر این کاهش قیمت موجب مشکلات اقتصادی و کاهش حاشیه سود شرکت‌ها شد و بسیاری از رقبای ضعیف از صحنه رقابت خارج شدند.

وی اظهار کرد: البته قابل ذکر است که طی همین سال اکثر شرکت‌های ایرانی موفق به حفظ تولید و بازار خود شده و توانستند سهم خود را به نسبت در بازارهای داخلی و خارجی حفظ کنند.

کرباسیان تصریح کرد: همچنین افزایش تولید در برخی موارد موجب تحمیل هزینه‌های انبارداری و فروش شد، بنابراین سیاست تولیدکنندگان در سال ۹۴ بر اساس رفتار جهانی، افزایش تولید نبوده است.

فولاد و محصولات فولادی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان تولید فولاد خام کشور در سال ۱۳۹۴ معادل ۱۶۸۰۵ هزار تن بود که نسبت به سال ۹۳ از رشد ۸/۲ درصدی (۱۶۲۵۷هزار تن) برخوردار بوده است که پیش‌بینی‌ها بر این است که طبق برنامه تولید سال ۱۳۹۵ و با توجه به شرایط بازار‌های جهانی، تولید در سطح سال گذشته باقی خواهد ماند. همچنین میزان تولید محصولات فولادی در سال ۹۴ معادل ۱۵۲۸۴ هزار تن بوده و پیش‌بینی می‌شود طی سال آتی به حدود۱۶۰۰۰ هزار تن برسد که نسبت به سال قبل حدود ۵ درصد افزایش خواهد داشت.

کرباسیان افزود: تولید مس کشور در سال۱۳۹۴ به میزان ۱۹۴ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل تغییری نداشته است.

وی تصریح کرد: براین اساس، برنامه تولید سال آتی ۲۰۰ هزار تن پیش‌بینی می‌شود که حدود ۳ درصد رشد خواهد داشت، همچنین تولید کنسانتره مس در سال ۹۴ حدود ۱۰۳۰ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل (۸۳۰ هزار تن) از رشد ۲۴ درصدی برخوردار بوده است.

رییس هیأت عامل ایمیدرو میزان تولید آلومینیم کشور در سال ۱۳۹۴ را حدود ۳۵۵ هزار تن اعلام کرد و گفت: این رقم نسبت به سال ۹۳ تغییری نداشته است و پیش‌بینی می‌شود برای سال ۹۵ این تولید به ۳۶۰ هزار تن برسد که شاهد رشد یک درصدی خواهیم بود.

کرباسیان اظهار کرد: تولید آلومینا در سال ۹۴ معادل ۲۴۱ هزار تن بوده و برای سال ۹۵ پیش‌بینی می‌شود تولید با ۶ درصد رشد به ۲۵۶ هزار تن برسد.

 وی اظهار کرد: طی سال ۱۳۹۴ در کشور حدود ۴۲۵۰۰ هزار تن سنگ آهن تولید شده که پیش‌بینی می‌شود این رقم برای سال آینده به ۴۸ میلیون تن برسد که در صورت محقق شدن این رقم با رشد ۱۳درصدی همراه خواهیم بود.

 

مهدی کرباسیان در پایان گفت: همچنین طی سال ۹۴ حدود ۱۴۷۰ هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ تولید شده و امیدواریم این رقم تا سال آینده به رقم ۱۵۰۰ هزار تن برسد.