معاون زنگنه خبر داد:سوآپ نفت کماکان متوقف است

  معاون وزیر نفت با بیان این‌که سوآپ نفت کماکان متوقف است، از مذاکره با کشورهای ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و روسیه برای از سرگیری سوآپ نفت کشور خبر داد. به گزارش مهر، امیرحسین زمانی‌نیا در همایش توسعه همکاری‌های تجاری اقتصادی ایران – چین با تأکید بر این‌که چین همواره در دوره تحریم یک شریک […]

 

معاون وزیر نفت با بیان این‌که سوآپ نفت کماکان متوقف است، از مذاکره با کشورهای ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و روسیه برای از سرگیری سوآپ نفت کشور خبر داد.

به گزارش مهر، امیرحسین زمانی‌نیا در همایش توسعه همکاری‌های تجاری اقتصادی ایران – چین با تأکید بر این‌که چین همواره در دوره تحریم یک شریک مطمئن برای صنایع نفت و گاز ایران بوده است، گفت: همکاری‌ها با شرکت‌های چینی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در دوران پساتحریم هم ادامه می‌یابد و تهران از توسعه سطح همکاری‌ها حمایت می‌کند.

معاون امور بین‌الملل وزیر نفت با تأکید بر این‌که با کاهش تحریم‌های بین‌المللی، انگیزه و علاقه‌مندی شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان برای مشارکت با ایران افزایش یافته است، تصریح کرد: ایران در دوران پساتحریم و به ویژه با اجرای برنامه ششم توسعه، برنامه‌ها و محورهای راهبردی در صنایع نفت و گاز تعریف کرده است.

وی از افزایش ظرفیت تولید نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی برنامه ششم توسعه یاد کرد و افزود: علاوه بر این، متنوع‌سازی بازارهای صادراتی نفت خام و ایمن‌سازی تقاضا برای نفت و بازارهای فروش نفت و فرآورده‌های نفتی یکی از برنامه‌های راهبردی کشور خواهد بود.

زمانی‌نیا همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی به منظور توسعه تجارت گاز ایران با افزایش صادرات گاز طبیعی به کشورهای مختلف، تأکید کرد: هم اکنون مذاکرات با کشورهای مختلف در حال انجام است و حتی امروز وزیر انرژی عمان به منظور نهایی کردن قرارداد صادرات گاز به عمان به تهران سفر کرده است.

معاون وزیر نفت با بیان این‌که افزایش سوآپ نفت خام و فرآورده‌های نفتی از دیگر برنامه‌های توسعه تجارت نفت کشور است، گفت: هم اکنون سوآپ نفت خام متوقف است اما مذاکرات با کشورهای حاشیه دریای خزر همچون ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و روسیه به منظور از سرگیری سوآپ نفت خام در حال انجام است.

 

این مقام مسؤول با اشاره به انجام مذاکراتی به منظور خرید سهام، احداث و یا معاوضه سهام پالایشگاه‌های نفت در خارج کشور تأکید کرد: هدف از خرید سهام پالایشگاه‌ها و یا احداث پالایشگاه نفت در خارج کشور، ایمن‌سازی تقاضا برای نفت خام ایران است.