تخلف ۳۰ هزار میلیارد تومانی در هدفمندی یارانه‌ها

  : بهروز مرادی گفت: حداقل از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ۷۲ هزار میلیارد تومان نصیب دولت شده است. به گزارش نسیم، بهروز مرادی، مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها در خصوص تخلفات دولت یازدهم در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اظهار کرد: و تیم اقتصادی دولت، اساسا قانون هدفمندی یارانه‌ها را قبول ندارند و مخالف […]

 

:

بهروز مرادی گفت: حداقل از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ۷۲ هزار میلیارد تومان نصیب دولت شده است.

به گزارش نسیم، بهروز مرادی، مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها در خصوص تخلفات دولت یازدهم در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اظهار کرد: و تیم اقتصادی دولت، اساسا قانون هدفمندی یارانه‌ها را قبول ندارند و مخالف این قانون هستند. دولتمردان یازدهم بیش‌تر اعتقاد دارند که یارانه همه افراد جامعه باید حذف شود. البته این کار را تا انتخابات ۹۶ نخواهند کرد، اما بدون شک بعد از انتخابات ۹۶، یارانه همه مردم را قطع خواهند کرد.

وی افزود: در هدفمندی یارانه‌ها موضوع حذف یارانه نبود و هدفمند شدن یارانه‌ها مدنظر بود. دولت قبل با هدفمندی یارانه‌ها می‌خواست یارانه را در بخش حامل‌های انرژی، تکنولوژی، صنعت، کشاورزی، حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی هدفمند کند. قانون هدفمندی یارانه‌ها قصد داشت در جهت ارتقا تکنولوژی برای افزایش بهره‌وری گام‌بردارد.

مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها عنوان کرد: در قانون هدفمندی طریقه تخصیص یارانه به طبقات مختلف، چه در پرداخت نقدی، چه به صورت بیمه‌ تأمین اجتماعی و بیمه درمان و چه در بخش تولید فراتر از صنعت، معدن و کشاورزی، در بخش ترانزیت، حمل و نقل و هزینه‌های دولت آمده است. قانون هدفمندی یارانه‌ها قانون شفاف و مشخصی بوده و مشکل دولت این است که این قانون را قبول ندارد.

دولت روحانی می‌خواهد یارانه‌ها را حذف کند

مرادی تصریح کرد: دولت نمی‌خواهد این قانون را اجرا کند، مبنایش بر حذف یارانه‌هاست. بسیاری از مشکلاتی هم که در این خصوص به وجود آورده به همین دلیل است. ما در پرداخت یارانه نقدی بحث خوداظهاری را مطرح کردیم و مبنا را بر اظهار خود مردم گذاشتیم. یعنی گروه‌های که از لحاظ درآمدی احساس می‌کنند که نیازی به دریافت یارانه نقدی ندارند، خودشان درخواست بدهند که یارانه نمی‌خواهد، بنابراین در دولت دهم مبنا بر اعتماد و اظهار خود فرد بود.

وی گفت: ما به مردم گفتیم چنان‌چه خودشان از دریافت یارانه انصراف دهند مبالغ یارانه آن‌ها به مبالغ ایرانه گروه‌های دیگر اضافه می‌شود و عملاً به نفع طبقات درآمدی پایین تر است. اگر قرار است یارانه کسی حذف شود، قطعاً باید براساس بانک‌های اطلاعاتی موجود در کشور این کار را انجام داد. حذف یارانه نیاز به یک کار اساسی و سازمان یافته‌ای است که در این دولت وجود ندارد.

دولت روحانی هیچ برنامه اقتصادی را در ۱۰۰۰ روز اخیر ارایه نداده

مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت به نسیم آنلاین بیان کرد: ما تا به امروز چیزی از رفتار اقتصادی این دولت ندیده‌ایم، و این دولت فقدان برنامه اقتصادی دارد، بنابراین فاقد عملکرد اقتصادی هم است. این دولت در انتخابات سال ۹۲ با شعارهای اقتصادی توانست نظر مردم را به خود جلب کند. اما در صحنه عمل و با وجود گذشت بیش از ۱۰۰۰ روز از آغاز به‌کار این دولت می‌بینید که فاقد برنامه، اراده و سازمان دهی است.

مرادی خاطرنشان کرد: این دولت حتی اگر برنامه‌ای هم بنویسد و اراده‌ای برای حل مشکلات کشور داشته باشد، چون توان سازمان دهی ندارد، به نتیجه نمی‌رسد. اجرای درست هدفمندی یارانه‌ها نیاز به اراده، اتکای به قانون و سازمان‌دهی اساسی دارد. چون کسی در این دولت اعتقادی به هدفمندی یارانه‌ها ندارد، پس هیچ متولی خاصی هم در این دولت برای آن وجود ندارد.

وی افزود: یک روز معاون اجرایی رییس‌جمهور خود را متولی اجرای این قانون می‌داند و روز دیگر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی خود را متولی می‌دانند، اما در مجموع هدفمندی یارانه‌ها در این دولت هنوز متولی ندارد. هدفمندی یارانه‌ها به عنوان یکی از پایه‌های تحول اقتصادی در کشور، مردم محور است. نگاه به مردم چه در بخش خانواده و چه در بخش تولید و حمل و نقل و چه در بخش ارتقای تکنولوژی باید در آن وجود داشته باشد.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه بیان کرد: نگاه اقتصادی این دولت نگاهی خاص، از دریچه‌ای بسیار تنگ به اقتصاد کشور و منافع ملی است. اقتصاد مردم محور ضرورت‌ها و الزامات خاص خودش را دارد. اگر مردم در بعد خرد به عنوان خانوار و در بعد کلان به عنوان بنگاه اقتصادی از هدفمندی یارانه‌ها کنار گذاشته شوند، به صورت طبیعی ایرادات و اشکالات اساسی زیادی در این طرح به وجود می‌آید.

مرادی با انتقاد از اظهارات دولتمردان تدبیر و امید درباره پرداخت یارانه نقدی عنوان کرد: وقتی می‌گویند شب پرداخت یارانه‌ها شب عزای دولت است، چه معنی را می‌توان از آن برداشت کرد؟ طبق بودجه سال ۹۱، ۸۰ درصد یارانه متعلق به مردم بوده و ۲۰ درصد آن متعلق به دولت و ماده ۸ بوده است. ماده ۸ ماده فراگیری است که تولید، حمل و نقل، ارتقای تکنولوژی و بهبود راندمان هم شامل آن می‌شود.

روحانی بدون این که زحمتی برای هدفمندی یارانه‌ها بکشد سر سفره این قانون نشسته است

وی تصریح کرد: در دولت فعلی چندین شوک قیمتی وارد اقتصاد شده است. در بخش بنزین سهمیه‌ها حذف و قیمت‌ها یکسان شد. در حوزه آب، برق، گاز، گازوئیل و سایر حامل‌های انرژی که در قانون هدفمندی یارانه‌ها به آن اشاره شده، تعرفه‌ها چندین نوبت تغییر کرد. در حال حاضر این دولت است که بدون این که زحمتی برای هدفمندی یارانه‌ها بکشید، سر سفره این قانون نشسته است.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه با اشاره به منتفع شدن دولت تدبیر و امید از قانون هدفمندی یارانه به نسیم آنلاین گفت: در حال حاضر دولت از منابع زیادی به وسیله اجرای این قانون بهره‌مند می‌شود. حداقل از محل اجرای این قانون ۷۲ هزار میلیارد تومان نصیب دولت شده است. این منابع از قیمت بنزین، گازوئیل، نفت سفید، گاز خانگی، گاز صنعت، گاز کشاورزی، در فصول گرم و سرد سال قابل محاسبه شده است.

 

مرادی بیان کرد: این دولت برنامه خاصی برای اقتصاد کشور ندارد، قانون را هم اساساً قبول ندارد و دنبال حذف یارانه‌هاست. یعنی می‌خواهد همان کاری که در اوایل دهه ۷۰ و دولت دوم هاشمی انجام شده، دنبال کنند. این سیاست‌ها از سال ۷۲ تا ۷۶ که منجر به فجایع اقتصاد و ناآرامی‌های اجتماعی در کشور شد. بنابراین دولت مبانی نظری ندارد و مبانی نظری قانون هدفمندی را هم قبول ندارد.