دهدشتی:اعدام بابک زنجانی نهایت آمال دست‌اندرکاران پشت پرده فساد نفتی

  رییس کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی، با تأکید بر این‌که اعدام بابک زنجانی نهایت آمال دست‌های پشت پرده در پرونده فساد نفتی است، گفت: بازگرداندن بیت‌المال و شفاف‌سازی این پرونده باید هرچه سریع‌تر پیگیری شود. سیدحسین دهدشتی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر دادگستری درباره این‌که اعدام بابک زنجانی پول نمی‌شود، گفت: اعدام متهم […]

 

رییس کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی، با تأکید بر این‌که اعدام بابک زنجانی نهایت آمال دست‌های پشت پرده در پرونده فساد نفتی است، گفت: بازگرداندن بیت‌المال و شفاف‌سازی این پرونده باید هرچه سریع‌تر پیگیری شود.

سیدحسین دهدشتی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر دادگستری درباره این‌که اعدام بابک زنجانی پول نمی‌شود، گفت: اعدام متهم نفتی به پنهان ماندن بسیاری از لایه‌های این پرونده برای همیشه کمک می‌کند.

بازگرداندن بیت‌المال منافاتی با اعدام یا محاکمه بابک زنجانی ندارد

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که بیش از این‌که اعدام بابک زنجانی اهمیت داشته باشد بازگشت بیت‌المال به خزانه مهم است، افزود: اعدام بابک زنجانی از این جهت که به رهایی بسیاری از افراد دخیل در پرونده فساد نفتی می‌انجامد به صلاح نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر این‌که شفاف‌سازی پرونده فساد نفتی به رو شدن دست بسیاری از افراد منجر خواهد شد، تصریح کرد: هر چند بازگرداندن بیت‌المال منافاتی با اعدام یا محاکمه بابک زنجانی ندارد، اما باید ابتدا بازگشت منابع مالی کشور در دست کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: مشخص کردن عوامل پشت پرده فساد نفتی درحال حاضر دستور کار قوه قضاییه است.

انتقاد از اطاله دادرسی در پرونده بابک زنجانی

دهدشتی با اشاره به اطاله دادرسی در خصوص پرونده بابک زنجانی، گفت: بیش از دو سال از آغاز بررسی این پرونده می‌گذرد، اما هنوز شفاف‌سازی در این پرونده دیده نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، یادآور شد: متأسفانه هنوز افراد مسؤول در پرونده فساد نفتی به دادگاه برای ارایه توضیحات و همچنین دادخواهی احضار نشده‌اند.

رییس کمیته رسیدگی به پرونده بابک زنجانی، افزود: قوه قضاییه باید پیگیر بازگرداندن «رضا ضراب» به ایران و محاکمه وی باشد تا بدین ترتیب نقاط ابهام‌آمیز پرونده فساد نفتی شفاف شود.

در رابطه با پرونده بابک زنجانی باید تا زمان تأیید و اجرای حکم آن صبر کرد

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اظهارات شب گذشته وزیر دادگستری در رابطه با این‌که با اعدام بابک زنجانی دولت نمی‌تواند پولی را به بیت‌المال بازگرداند، گفت: در رابطه با این پرونده باید تا زمان تأیید و اجرای حکم آن صبر کرد.

وی ادامه داد: طبق کارشناسی صورت گرفته اموال متهم نفتی بالغ بر ۵ هزار میلیارد است که این مقدار تکافوی بدهی او را نمی‌کند، همچنین هنوز اموال دیگری از متهم نفتی شناسایی نشده که عده‌ای بخواهند از بازگرداندن آن سرباز بزنند.

رسیدگی به پرونده متهم نفتی هنوز به پایان نرسیده است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: رسیدگی به پرونده متهم نفتی هنوز به پایان نرسیده است و ما نهایت تلاشمان را می‌کنیم تا اموال وی را شناسایی و استیفا کنیم.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه گفت: متهم نفتی دارای وکیل است و اگر احساس خطر کند، می‌تواند برای صیانت از اموالش اقدام کند و دادستان هم مراقبت‌ها و نظارت‌های لازم را انجام می‌دهد؛ همچنین این متهم نفتی به وزارت نفت در رابطه با سرپرستی و اداره اموالش وکالت داده است.

وی با اشاره به مورد تحقیق قرارگرفتن همه افراد دخیل در پرونده متهم نفتی گفت: در این پرونده برای سه نفر که اتهاماتی متوجه آن‌‌ها شده بود، کیفرخواست صادر شد و رسیدگی به این پرونده ادامه دارد و اگر ثابت شود افراد دیگری در این پرونده جرمی را مرتکب شده‌اند برای آن‌‌ها نیز کیفرخواست صادر می‌شود.

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: در این پرونده از برخی وزرا و مسؤولان بانک مرکزی در دولت گذشته تحقیق به عمل آمده است؛ اما اتهاماتی که منجر به صدور کیفرخواست شود متوجه این افراد نبوده است.

وی در ادامه به اختلاف نظرهایی که پیرامون قیمت‌گذاری یکی از املاک متهم نفتی توسط کارشناسان پیش آمده بود، گفت: یکی از مشکلات دستگاه قضایی که بعضاً منجر به طول کشیدن برخی پرونده‌ها می‌شود، همین اختلاف نظر‌‌ها در کارشناسی است که این اختلاف نظر‌‌ها که بعضاً متضمن تخلفاتی است و هیچ ارتباطی به قوه قضاییه ندارد.

 

سخنگوی دستگاه قضا با بیان این‌که در طول مدت اخیر هیچگاه رسیدگی به پرونده متهم نفتی قطع نشده است، تصریح کرد: رسیدگی به این پرونده در جریان است و خارج از گود نشستن و حرف زدن در رابطه با این پرونده خیلی سخت نیست؛ واقعاً در رابطه با این پرونده کارهای زیادی صورت گرفته است و تمام احتمالات پیرامون آن برای رسیدگی در دستور کار قرار گرفته است.