تماس تصویری منسوخ شد

    اینترنت رومینگ ملی همچنان نسل دوم است! محمدرضا عیوضی-مجید صدری با تأکید بر حمایت خود از تعیین کف قیمت برای اینترنت موبایل اظهارکرد: این اقدام به نفع تمام فعالان عرصه اینترنت کشور است چراکه در حال حاضر از منظر قیمت پهن‌باند موبایل، ایران سومین کشور ارزان دنیاست. مدیرعامل اپراتور سوم ارتباطی کشور از […]

 

 

اینترنت رومینگ ملی همچنان نسل دوم است!

محمدرضا عیوضی-مجید صدری با تأکید بر حمایت خود از تعیین کف قیمت برای اینترنت موبایل اظهارکرد: این اقدام به نفع تمام فعالان عرصه اینترنت کشور است چراکه در حال حاضر از منظر قیمت پهن‌باند موبایل، ایران سومین کشور ارزان دنیاست.

مدیرعامل اپراتور سوم ارتباطی کشور از درخواست برای تغییر طرح تجاری رایتل، گلایه مشترکان این اپراتور از اینترنت نسل ۲ در رومینگ ملی و منسوخ شدن تماس تصویری دقیقه‌ای ۱۶۰ تومان خبرداد.

مدیرعامل اپراتور سوم تلفن همراه درباره جزییات مورد درخواست رایتل برای بازنگری در طرح تجاری گفت: مواردی از جمله قیمت، نوع سرویس، و تعهدات پوششی از جمله موضوعات درخواستی است. برای مثال طبق طرح تجاری فعلی تعهداتی داشته‌ایم که باید به آن‌‌‌‌ها می‌رسیدیم اما نرسیدیم

به گزارش مناقصه‌مزایده، نشست خبری مدیرعامل اپراتور سوم صبح دیروز برگزار شد و در قالب این نشست مجید صدری علاوه بر ارایه‌ توضیحاتی در خصوص فعالیت رایتل در سال ۱۳۹۴ و برنامه‌های این شرکت برای سال جاری به پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران پرداخت.

وی در بخشی از نشست خود در پاسخ به سؤالی که در خصوص ارایه خدمات رومینگ توسط اپراتورهای مختلف تلفن همراه عنوان شده بود، اظهارکرد: در حوزه رومینگ لازم است هر اپراتور تمام خدماتی که به مشترکان خود ارایه می‌کند را در اختیار مشترک مهمان نیز بگذارد، اما زمانی که این طرح اجرا شد اپراتورهای دیگر به مشترکان ما تنها اینترنت ۲G می‌دهند که این موضوع باعث نارضایتی مشترکان می‌شود.

اینترنت نسل۲ یا ۳G؟!

صدری گفت: زمانی که موافقت‌نامه رومینگ ملی موبایل توسط ۳ اپراتور به امضا رسید ۲ اپراتور اول و دوم مجوز نسل ۳ موبایل نداشتند اما اکنون که خدمات نسل ۳ را ارایه می‌دهند باز هم اینترنتی که در رومینگ ملی به مشترکان رایتل ارایه می‌شود اینرتنت نسل ۲ است.

مدیرعامل اپراتور سوم تلفن همراه گفت: در رومینگ دیتا هزینه‌ها بدون در نظر گرفتن بسته‌ها و براساس نرخ آزاد کیلوبایت محاسبه می‌شود که نسل ۲ بودن اینترنت در رومینگ باعث نارضایتی مشترکان رایتل شده است.

وی ادامه داد: درخواست اصلاح این موضوع به سازمان تنظیم مقررات ارایه شده است.

صدری ادامه داد: در بحث رومینگ نه تنها هزینه دیتا مطابق تعرفه بسته حساب نمی‌شود، بلکه با این شیوه کاربران از دسترسی به سرعت مطلوب هم باز می‌مانند و به همین دلیل از رگولاتور خواسته‌ایم که در این زمینه ترتیبی اتخاذ کند که رومینگ دیتا به شکل اینترنت ۳G باشد.

مدیرعامل اپراتور سوم در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز به پاسخگویی به سؤالی در حوزه تعیین کف قیمت برای اینترنت موبایل پرداخت و گفت: اگر بخواهیم بازار IT تعادل داشته باشد لازم است حتماً کف و سقف قیمت اینترنت رعایت شود.

وی ادامه داد: سال قبل هم در این حوزه پیشنهادی را با سازمان تنظیم مقررات در میان گذاشتیم، اما گویا امسال تصمیمات جدی در این حوزه گرفته شده است.

صدری در عین حال تأکید کرد: لازم است توجه داشته باشیم که اجرای این طرح تنها برای اپراتور‌‌‌‌ها نبوده و به نفع تمام فعالان حوزه اینترنت است، چرا که قیمت پهن‌باند موبایل ایران نسبت به بسیاری کشور‌‌‌‌ها پایین‌تر است و این موضوع برای شرکت‌هایی که اینترنت ثابت می‌دهند رقابت را دشوار کرده و می‌تواند آسیب جدی برای آن‌‌‌‌ها به دنبال داشته باشد، چرا که قیمت اینترنت پهن‌باند موبایل در ایران سومین قیمت ارزان دنیاست.

خداحافظی با تماس تصویری

مدیرعامل اپراتور سوم تلفن همراه درباره سرنوشت تماس تصویری موبایل، اظهارداشت: مستندات مورد درخواست مرکز ملی فضای مجازی درباره تماس تصویری توسط رایتل ارایه شده و هر موقع آمادگی ارایه این سرویس وجود داشت ما نیز تبعیت خواهیم کرد.

وی گفت: اما تماس تصویری بخشی از طرح تجاری رایتل بوده است و در نبود آن بر سرویس‌های ارزش‌افزوده متمرکز شده‌ایم.

صدری گفت: اما امروز دیگر تماس تصویری با وجود نوع گوشی‌‌‌‌‌ها و ورود پیام‌رسان‌‌‌‌‌ها بی‌معنی شده است. برخی از گوشی‌‌‌‌‌ها امکان تماس تصویری را دارند و برخی مانند اپل سرویس از جداگانه‌ای برای این منظور برخوردار هستند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وقتی با پیام‌رسان‌‌‌‌‌ها می‌توان با هزینه بسیار کم‌تری تماس تصویری داشت کسی دقیقه‌ای ۱۶۰ تومان بابت تماس تصویری رایتل نخواهد پرداخت و خودم هم از این سرویس استفاده نخواهم کرد.

مدیرعامل اپراتور سوم در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا بحث تعیین کف قیمت اینترنت درخواست اپراتور سوم بوده تأکید کرد: ما سال گذشته یکبار این پیشنهاد را مطرح کردیم که کف قیمتی برای اینترنت در نظر گرفته شود، اما در نهایت با توجه به شرایط بازار رگولاتور در سال جاری تصمیم به انجام این مهم گرفت و ما به عنوان اپراتور از این طرح استقبال می‌کنیم. اما اینگونه نیست که این اتفاق به درخواست ما رخ داده باشد.

دانلود فیلم با هزینه‌ای کم‌تر از ۱۰۰۰ تومان

وی در ادامه‌ صحبت‌های خود در پاسخ به سؤال مبنی بر این‌که در حال حاضر و با تعرفه‌ای که گفته می‌شود بسیار پایین است همچنان هزینه دانلود یک فیلم سینمایی از طریق موبایل رقمی حدود ۲۶۰ هزار تومان می‌شود در چنین شرایطی آیا تعیین کف قیمت برای بسته‌های اینترنتی موجب نارضایتی مشترکان موبایل نخواهد شد، توضیح داد: اکنون ما در شرکت رایتل دو مدل تعرفه‌ای داریم که در حالت اول بحث استفاده از شبکه‌های داخلی مطرح است که برای استفاده از این بخش قیمت‌ها مطابق آنچه گفته می‌شود نیست، چرا که اگر از ۳۰ پورتال در نظر گرفته شده توسط رایتل فیلمی دانلود شود، قیمتی که برای یک ساعت فیلم آن هم به شکل آزاد تمام می‌شود، رقمی کم‌تر از ۱۰۰۰ تومان خواهد بود که این رقم با ۲۶۰ هزار تومانی که اشاره شد بسیار متفاوت است.

مدیرعامل اپراتور سوم ادامه داد: نکته‌ دیگر آن‌که اکنون در بسته‌های اینترنتی میانگین قیمت گیگابایتی ۷ تا ۸ هزار تومان است.

زیان‌ده نیستیم

صدری در پاسخ به صحبت‌هایی مبنی بر زیانده بودن رایتل نیز عنوان‌کرد: اگر بر روی درآمدهای این شرکت بررسی داشته باشیم می‌بینیم که در سال ۱۳۹۳ درآمد ما تقریباً ۴ برابر به نسبت سال قبل آن رشد داشته و در سال ۱۳۹۴ نیز با رشدی ۱۰۰ درصدی مواجه بوده و در سال جاری هم امیدواریم این رقم رشدی ۱۰۰ درصدی داشته باشد.

وی در عین حال اظهارکرد: طبق برنامه معمولاً شرکت‌هایی که عملیات توسعه‌ای انجام می‌دهند تا چند سال با زیان انباشته همراه هستند که در مورد ما نیز چنین وضعیتی حاکم است، چرا که قرار نیست زیان انباشته در حجم شرکتی مانند رایتل یک ساله صفر شود ضمن این‌که به هر حال ما مباحث توسعه‌ای را نیز مدنظر داریم و بخش قابل توجهی از منابع مالی ما صرف توسعه می‌شود.

فروش ۲۰۰ میلیارد اوراق سکوک رایتل در بورس

مدیرعامل اپراتور سوم در عین حال به واگذاری ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق این شرکت در بورس اشاره کرد و گفت: این رقم در لحظه واگذار شد و شرایط واگذاری آن به گونه‌ای بود که حتی از سوی سازمان بورس برای ارایه‌ این اوراق سقفی معادل ۲٫۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شد و در نهایت این رقم در کسری از ثانیه به فروش رفت.

آمادگی مذاکره با تمام اپراتورهای مجازی

مدیرعامل اپراتور سوم در ارتباط با بحث فعالیت اپراتورهای مجازی (MVNO) نیز متذکر شد: در این حوزه ما اکنون با ۷ شرکتی که مجوز دریافت کرده‌اند وارد مذاکره شده‌ایم و با ۳ اپراتور نیز به توافق نهایی رسیده‌ایم که احتمالاً ظرف روزهای آینده این موضوع اعلام رسمی خواهد شد.

وی در عین حال از آمادگی رایتل برای مذاکره با سایر شرکت‌های دارای مجوز فعال در این زمینه نیز خبر داد.

 

صدری در پایان صحبت‌های خود نیز به سهم بازار رایتل در حوزه دیتا و اینترنت موبایل اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته به مشترکان ما رشد قابل توجهی داشته و اکنون ما می‌توانیم سهمی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بازار را در اختیار داشته باشیم.