شورای رقابت: رفتار بانک مرکزی تبعیض‌آمیز نبوده است

    طرح شکایت صرافان از بانک مرکزی در شورای رقابت هم کارساز نشد و همچنان صرافی‌‌‌‌ها ملزم به اجرای دستورالعمل جنجالی این بانک هستند. به گزارش مهر، شورای رقابت که قرار بود شکایت انجمن صنفی کارفرمایی خدمات فنی سکه و صرافان استان تهران درباره مصوبه جنجالی دستورالعمل انطباق صرافی‌‌‌ها با مقررات بانک مرکزی را […]

 

 

طرح شکایت صرافان از بانک مرکزی در شورای رقابت هم کارساز نشد و همچنان صرافی‌‌‌‌ها ملزم به اجرای دستورالعمل جنجالی این بانک هستند.

به گزارش مهر، شورای رقابت که قرار بود شکایت انجمن صنفی کارفرمایی خدمات فنی سکه و صرافان استان تهران درباره مصوبه جنجالی دستورالعمل انطباق صرافی‌‌‌ها با مقررات بانک مرکزی را در دستور کار داشته باشد، در نهایت شکایت مربوطه را وارد ندانست.

رضا شیوا، رییس شورای رقابت در این باره گفت: با توجه به توضیحات دو طرف شورا در نهایت شکایت مطروحه انجمن صنفی از بانک مرکزی را با ارزیابی مستندات مورد قبول ندانست، این در حالی است که انجمن صنفی کارفرمایی خدمات سکه و صراف تهران معتقدند که بانک مرکزی رفتارهای تبعیض‌آمیزی را نسبت به شرکت‌های تضامنی و شرکت‌های سهامی خاص انجام می‌دهند که شورا این موضوع را تأیید نکرد.

اعضای انجمن بر این عقیده هستند که دستورالعمل نحوه فعالیت صرافی‌‌‌ها که در آن موضوع افزایش سرمایه مطرح شده بود و این مصوبه در سال ۹۲ توسط بانک مرکزی طبق مصوب شورای پول و اعتبار ابلاغ شد، رقابت را برای فعالیت صرافان در نظر نگرفته است.

حال براساس این تصمیم شورا، صرافی‌‌‌ها همچنان ملزم به رعایت دستورالعمل مربوطه بانک مرکزی هستند اما هنوز پس از دو سال از ابلاغ این دستورالعمل انطباق بسیاری از صرافی‌‌‌ها با شرایط و مقررات بانک مرکزی اجرایی نشده است. در این راستا تعدادی از صرافی‌‌‌ها نیز پلمپ شده‌اند.

در حال حاضر تعداد صرافی‌های دارای مجوز از سوی بانک مرکزی که اسامی آن‌‌‌ها بر روی سایت این بانک درج شده است، به ۳۹۶ صرافی می‌رسد، بر این اساس مابقی صرافی‌‌‌ها که نامشان در لیست نیست، غیرمجاز تلقی می‌شوند.

اما برخی صرافان نسبت به دستورالعمل بانک مرکزی اعتراض دارند و می‌گویند که پس از این دستوررالعمل تعداد صرافی‌های داری مجوز که تعدادشان در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به بیش از ۷۰۰ صرافی می‌رسید، در حال حاضر به کم‌تر از ۴۰۰ صرافی تقلیل یافته است.

براساس این دستورالعمل صرافی‌‌‌‌ها باید سرمایه اولیه خود را در شهرهای بزرگ و تهران از ۲۰۰ میلیون به ۴ میلیارد تومان برسانند. ریشه این تصمیم البته به بازنگری در تصمیم قبلی بانک مرکزی با واسطه‌گری اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در مردادماه سال گذشته باز می‌گردد و وی در آن زمان در ابلاغیه‌ای به بانک مرکزی دستور ساماندهی صرافی‌‌‌‌ها را صادر کرده بود.

طبق این دستورالعمل، حداقل سرمایه اولیه تأسیس صرافی‌های متعلق به مؤسسات اعتباری (بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی) و نیز صرافی‌های ۷ شهر تهران، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز و تبریز ۴ میلیارد تومان و در سایر شهر‌‌‌ها دو میلیارد تومان تعیین شد، همچنین صرافی‌‌‌‌ها موظف به ارایه ضمانت‌نامه بانکی بدون قید و شرط حسن انجام تعهد به‌نفع بانک مرکزی به‌میزان ۵۰ درصد آخرین سرمایه ثبتی شدند.

اما برآورد جلسات و مذاکرات بین صرافان و شورای رقابت حاکی از آن است که درباره چند بند اعتراضاتی مطرح شده که یکی از این موارد تبعیض در شرایط معامله و نوع تضمینی است که باید اعمال شود. صرافان معترض هستند که نباید تضمین آن‌‌‌ها از صرافی بانک‌ها به عنوان رقبای این بخش تأمین شود. از سویی دیگر موضوع میزان افزایش سرمایه و رقم بالای آن تا حدود چهار میلیارد تومان که همواره مورد انتقاد صرافان قرار گرفته است.

همچنین دیگر تبصره مورد مذاکره مربوط به این موضوع است که تأکید دارد که سهامداران صرافی بانک‌ها که کم‌تر از ۵ درصد در آن سهیم هستند نیاز به احراز صلاحیت در تمامی موارد از جمله چک‌های برگشتی و بدهی‌های غیرجاری نداشته و می‌توانند در سایر صرافی‌‌‌‌ها سهامدار باشند، این در حالی است که صرافان معتقدند که این تبصره می‌تواند موجب نوعی انحصار شود و سهامداران کم‌تر از ۵ درصد می‌توانند به‌طور زنجیروار در عمده صرافی‌‌‌‌ها حضور داشته باشند.