کورسوی امید برای ورود سرمایه‌ها به مسکن

  ارزان شدن ۱٫۸ درصدی نهاده‌های ساختمانی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ اگرچه رقم ناچیزی محسوب می‌شود اما نشان از ثبات هزینه‌های ساخت و ساز دارد که این شرایط اگر با افزایش حجم تقاضای مسکن مواجه شود می‌تواند سرمایه‌های سرگردان را به بازار ساخت و ساز بکشاند. به گزارش ایسنا، شاخص کل قیمت […]

 

ارزان شدن ۱٫۸ درصدی نهاده‌های ساختمانی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ اگرچه رقم ناچیزی محسوب می‌شود اما نشان از ثبات هزینه‌های ساخت و ساز دارد که این شرایط اگر با افزایش حجم تقاضای مسکن مواجه شود می‌تواند سرمایه‌های سرگردان را به بازار ساخت و ساز بکشاند.

به گزارش ایسنا، شاخص کل قیمت تولیدکننده نهاده‌های ساختمانی مسکونی شهر تهران نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۴ تولید مسکن ۱٫۸ درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ ارزان‌تر شده است. بدین ترتیب اگر اقدامات موازی برای رونق مسکن مؤثر واقع شود شاید بتوان در ۶ ماهه دوم سال جاری شاهد ورود سرمایه‌ها به بازار مسکن بود.

البته سازندگان برای نیامدن به بازار مسکن دلایل منطقی دارند. هم‌اکنون ۱٫۷ میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارد که ساخت و ساز جدید را غیراقتصادی کرده است. با این حال تعداد ازدواج‌‌ها در کشور سالیانه بین ۷۰۰ هزار تا یک میلیون و تولید مسکن در سال‌های اخیر به دلیل کاهش تقاضا سالیانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد است. این یعنی می‌توان به مرور نسبت به پر شدن خانه‌های خالی امیدوار بود اما به نظر نمی‌رسد فاز خروج از رکود قبل از ۶ ماهه اول سال رقم بخورد. این مسأله را بسیاری از کارشناسان تأیید می‌کنند.

با این حال وزیر راه و شهرسازی معتقد است امسال شاهد خروج غیرتورمی مسکن از رکود خواهیم بود. عباس آخوندی با بیان این‌که بدون شک مسکن موتور محرکه اقتصاد ملی است، گفت: در حوزه مسکن بحث ما خروج این بخش از رکود به‌صورت غیرتورمی است تا بتوانیم با اتکا به رژیم پس انداز و پرداخت تسهیلات به متقاضیان بخش مسکن را رونق بخشیم.

او افزود: مقایسه ۱۵ روز فروردین ماه ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد پرداخت تسهیلات بانک مسکن برای خرید صددرصد افزایش یافته است.

با این‌که آخوندی نسبت به آینده بازار مسکن امیدوار است، مشکلاتی در طرف تقاضا وجود دارد که دست و پای عرضه مسکن را بسته است. وجود ۳٫۶ میلیون عرضه مازاد مسکن در کشور، وجود ۱٫۷ میلیون خانه خالی در کشور، وجود ۲۵۰ هزار واحد خالی در استان تهران، وجود ۱۱۸ هزار مسکن مهر بدون متقاضی در کشور، کاهش ۸۰ درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی تهران از سال ۹۲ تا کنون و رسیدن حجم معاملات کشور به یک دهم دوران رونق مسکن از جمله این تنگناهاست.

بسیاری از سازندگان مسکن طی سه دهه گذشته سود خوبی از ارزش افزوده بخش ساختمان به جیب زدند اما رکود بخش ساختمان که از سال ۹۱ آغاز شد تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در شهر تهران را ۸۰ درصد نسبت به سال ۹۲ کاهش داده است.

به یاد داریم سال گذشته نیز برخی مسؤولان بشارت می‌دادند که مسکن در سال ۱۳۹۴ از رکود خارج می‌شود اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه حجم معاملات نسبت به سال‌های ۹۳ و ۹۲ کم‌تر شد.

اما آن‌چه که سازندگان بخش مسکن را تا حدودی نسبت به رونق آن امیدوار می‌کند، تبدیل به احسن املاک مسکونی است که در شرایط فعلی اقتصاد خانوار‌ها نمی‌توان چندان به آن دلخوش بود و باید تا اجرایی شدن واقعی برجام، تثبیت اقتصاد کلان، کنترل نرخ تورم، پرداخت وام‌های با ارقام بالا، ارزان قیمت و طولانی مدت به بخش مسکن و نهایتاً تحریک طرف تقاضا صبر کرد که به نظر نمی‌رسد حداقل تا یک سال آینده بتوان انتظار چنین وضعیتی را داشت.