هنر نقاشی خیابانی ۳ بعدی

  هنر خیابانی در کشورهای مختلف رو به گسترش است و در گوشه گوشه خیابان‌های دنیا می‌توان اشکال و انواع مختلفی از آن را دید. به گزارش مهر، هنر نقاشی‌های ۳ بعدی در خیابان از دهه ۸۰ میلادی شروع شد، البته هنر خیابانی شامل انواع مختلفی از هنر مانند مجسمه‌ها، تابلوها و پوسترهای خیابانی می‌شود، […]

 

هنر خیابانی در کشورهای مختلف رو به گسترش است و در گوشه گوشه خیابان‌های دنیا می‌توان اشکال و انواع مختلفی از آن را دید.

به گزارش مهر، هنر نقاشی‌های ۳ بعدی در خیابان از دهه ۸۰ میلادی شروع شد، البته هنر خیابانی شامل انواع مختلفی از هنر مانند مجسمه‌ها، تابلوها و پوسترهای خیابانی می‌شود، در میان این هنرها آثار مختلف گرافیتی را هم باید در نظر گرفت. درباره این هنرهای خیابانی برخی معتقدند که روح زندگی را به شهر و رفت و آمدهای روزانه مردم وارد می‌کند و از این جهت خیلی اتفاق خوبی است. البته این فعالیت‌های هنری ارتباط مستقیمی با فرهنگ، سنت و روابط اجتماعی کشور و شهر مورد نظر دارد و از همین رو هر اثر در کشور طراحش بهتر و بیش‌تر دیده می‌شود.

در این میان معرفی کردن همه آن‌ها در یک مجموعه کامل کار سختی است و در ادامه این گزارش تنها تعدادی از این آثار را به عنوان نمونه برگزیدیم، آثاری که طراحی شده‌اند تا در عین زیبایی کم‌تر جلب توجه کنند و همچنین اثرگذار باشند. از طرفی آن‌ها توسط هنرمندان شناخته شده‌ای طراحی شده‌اند.

کلمات آویزان

سرجیو اُودیت، هنرمند پرتغالی در همه دنیا مشهور است، او که در کارنامه کاری خود طراحی برای پروژه‌های مختلف از جمله سامسونگ و کوکاکولا را دارد، بیش‌تر به دلیل برنامه‌های تک نفره‌اش شناخته می‌شود، او طرح‌های ۳ بعدی را از گوشه‌های دیوارها آویزان می‌کند و قطعاً برای هر کسی که آن‌ها را می‌بیند جذابیت خاصی دارد.

ماشین‌های در حال پرواز

مهدی قدیانلو بوم‌های جادویی زیادی را در یک دهه گذشته طراحی کرده و ایرانیان را در مواجهه با این هنر قرارداده است. او با استفاده از یک استایل کاری مشخص با استفاده از خط‌های افقی طرح‌های خودش را توسعه داده است. نقاشی‌های او را به جز در تهران در دیگر شهرستان‌ها هم می‌توان دید و امروزه بیش از ۱۰۰ تصویر از او روی دیوارها و نقاط مختلف ایران دیده می‌شود. نقاشی‌های این هنرمند نشان‌دهنده فرهنگ غنی ایرانی است.

هاکسلی کلاژ

این تابلوی تکه تکه کاری از آلدوس هاکسلی است که در حقیقت تکه‌ای بزرگ از چشم‌اندازی خیالی را نشان می‌دهد که با در برگرفتن همه اتاق طرحی تکه شده و ۳ بعدی را به وجود آورده است. البته این طرح‌ها وام گرفته شده از ایده‌های یک هنرمند فرانسوی است که دور اروپا می‌گشته و کارها و اید‌ه‌هایش را به نمایش می‌گذاشته است. هاکسلی در نقاشی‌هایش اعتراض‌ها به مسایل و مشکلات روز کشور را به تصویر می‌کشد.

شکاف یخی

این شکاف یخی بزرگ را ادگار مولر طراحی کرده است، هنرمند متولد آلمان بعد از این‌که نقاشی را با کارهای کلاسیک آغاز کرد، در ادامه به هنر خیابانی روی آورد و در شهرهای مختلف اروپا از جمله پاریس و برلین طرح‌های ۳ بعدی زیادی را کشیده که مانند این هستند که با دیدن آن‌ها وارد دنیای تازه‌ای می‌شویم.

سرهای شناور

در این تصویر دو سر با ماسک دیده می‌شود که در هوا شناور هستند. این نقاشی توسط گروهی به نام TSF کشیده شده که بیش‌تر کارهایشان را می‌توان در ساختمان‌های متروکه و مکان‌های کم رفت و آمد دید. بیش‌تر کارهای آن‌ها با طرح‌های ۳ بعدی منحصر به فردی است که موضوع آن را در جامعه می‌توان پیدا کرد.

هندسه ۳G

الکسیس فوکا که نگاهش نسبت به دیگر هنرمندان خیابانی فرق می‌کند و بیش‌تر کارهایش بر اساس ایده‌های هندسی بنا شده‌اند، در این طرح هم دست از این متفاوت بودن برنداشته است. او که طراحی لباس هم انجام می‌دهد، در تمامی کارهایش از خطوط منظم و در کنار هم بهره می‌گیرد.

قایق‌رانی در آب

 

جولیان بییوِر یکی از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان خیابانی در دنیاست. او در لندن به دنیا آمده اما هنرش را سراسر اروپا پخش کرده و به عنوان هنرمند آزاد در کشورهای مختلف دست به طراحی می‌زند، البته به نظر می‌رسد بلژیک شهر مورد علاقه او باشد، چون بیش‌تر کارهایش را در آن‌جا انجام داده است. او از تکنیک‌های متفاوتی برای ۳ بعدی کردن‌ آثارش استفاده می‌کند و به دلیل همین کارها کمپانی‌های زیادی در مقاطع مختلفی او را استخدام کرده‌اند تا در تهیه و تولید محصولاتشان کمک کند.