کنفرانس خبری داغ ناسا،کشف ۱۲۸۴ سیاره فراخورشیدی!

  شناسایی ۲۱ سیاره شبیه زمین در یکی از پرشور‌ترین کنفرانس‌های خبری تاریخ ناسا، امیدها برای کشف سیاراتی که بتوان در آن‌ها زندگی کرد بیش از هر زمان دیگری زنده شد. به گزارش مهر، تقریباً می‌توان گفت همه آن‌چه که بشر در سال‌های اخیر در خصوص کشف سیارات فراخورشیدی (فرامنظومه شمسی) به دست آورده مرهون […]

 

شناسایی ۲۱ سیاره شبیه زمین

در یکی از پرشور‌ترین کنفرانس‌های خبری تاریخ ناسا، امیدها برای کشف سیاراتی که بتوان در آن‌ها زندگی کرد بیش از هر زمان دیگری زنده شد.

به گزارش مهر، تقریباً می‌توان گفت همه آن‌چه که بشر در سال‌های اخیر در خصوص کشف سیارات فراخورشیدی (فرامنظومه شمسی) به دست آورده مرهون تلسکوپ فضایی کپلر است. این چشم تیزبین که به آژانس فضانوردی آمریکا تعلق دارد ۶ سال پیش به فضا پرتاب شد به این امید که نشانی از سیارات جدید و البته با ویژگی قابل سکونت بودن در اختیار بشر قرار دهد.

اکنون ناسا در تازه‌‌ترین کنفرانس خبری خود از کشف نزدیک به ۱۳۰۰ سیاره جدید خبر داده و از این حیث می‌توان گفت که بشر بیش از هر زمان دیگری به کشف سیاراتی امیدوار است که ضمن برخورداری از ویژگی‌های مشابه با زمین، امکان ادامه حیات نیز داشته باشند.

جولای سال گذشته بود که دانشمندان علوم فضایی ۴۳۰۲ سیاره فرامنظومه شمسی کشف شده توسط تلسکوپ فضایی کپلر را بر اساس معیارهای مختلفی غربال کرده و در نهایت ۱۲۸۴ سیاره را به عنوان سیاراتی که ارزش تحقیق و بررسی داشته باشند به عنوان نامزدهای نهایی این گزینش انتخاب کردند.

الن استوفن از دانشمندان ارشد ناسا می‌گوید: این تعداد سیاره به ما امیدهای زیادی می‌دهد تا فکر کنیم جایی در گوشه عالم ستاره‌ای شبیه خورشید منظومه شمسی وجود داشته و سیاره‌ای نظیر زمین نیز به دور آن می‌گردد. در واقع می‌توان به کشف زمینی دیگر امیدوار بود.

از ۱۲۸۴ سیاره‌ای که ناسا آن‌ها را برگزیده ۵۵۰ سیاره از نوع صخره‌ای هستند که از این حیث به زمین بسیار شبیه به نظر می‌رسند. از آن گذشته ۹ سیاره از این مجموعه تحت عنوان «سیارات در دامنه زندگی» در نظر گرفته می‌شوند. این بدان معناست که این دسته از سیارات در محدوده‌ای واقع شده‌اند که دمای آن‌ها امکان قرار گرفتن آب در حالت مایع را می‌دهد.

 

بدین ترتیب می‌توان گفت حالا در مجموع ۲۱ سیاره بسیار شبیه به زمین‌شناسایی شده‌اند که امکان حیات در آن‌ها وجود دارد.