نیمی از پزشکان عمومی طبابت نمی‌کنند

  رییس انجمن پزشکان عمومی کشور گفت: طرح تحول سلامت باید با پزشک خانواده همراه شود این در حالی است که نیمی از پزشکان عمومی طبابت نمی‌کنند و این، به معنی‌ سرمایه‌سوزی است و به صلاح نظام سلامت نیست. به گزارش فارس، عباس کامیابی در همایش پزشکان عمومی گفت: حضور بیش‌تر پزشکان عمومی را در […]

 

رییس انجمن پزشکان عمومی کشور گفت: طرح تحول سلامت باید با پزشک خانواده همراه شود این در حالی است که نیمی از پزشکان عمومی طبابت نمی‌کنند و این، به معنی‌ سرمایه‌سوزی است و به صلاح نظام سلامت نیست.

به گزارش فارس، عباس کامیابی در همایش پزشکان عمومی گفت: حضور بیش‌تر پزشکان عمومی را در مجلس جدید شاهد هستیم که امیدواریم به استمرار فراکسیون طب عمومی در مجلس بینجامد، همچنین با این پزشکان در مجلس جلسه‌ای خواهیم گذاشت که درمورد پزشک خانواده بحث‌ کنیم.

وی با اشاره به این‌که درمورد پزشک خانواده به اجماع رسیده‌ایم، گفت: انجمن پزشکان عمومی ۱۲ هزار عضو دارد و ۸۰ هزار پزشک عمومی در کشور پراکنده است؛ همچنین پزشک خانواده بحث اصلی در سیاست‌های کلان نظام سلامت است و در برنامه پنجم توسعه به آن تأکید فراوان شده است.

کامیابی گفت: راهبردی که انجمن دنبال می‌کند متضاد با منافع کلان سلامت نیست و طب عمومی مثلثی بین مردم، پزشک عمومی و دولت است بنابراین آدرس اشتباه به مردم ندهید. پزشک خانواده گران نیست بلکه هماهنگ‌کننده است، ‌سطح سواد را بالا می‌برد و عاملی برای کنترل هزینه‌ها است.

رییس انجمن پزشکان عمومی کشور ادامه داد: باید به دنبال تحول باشیم و پزشک خانواده نوعی تحول در سلامت است. البته ما به طرح‌های درمان نقد داریم اما معتقدیم پرداخت از جیب مردم و محرومیت ساختار وزارت بهداشت کاهش یافته اما اگر با پزشک خانواده تلاقی نکند در آینده برای کنترل هزینه‌ها دچار مشکل می‌شویم.

وی افزود: وابستگی سیاسی به جایی نداریم و روزآمدگی دانش پزشکی بسیار اهمیت دارد. ما از ماه آینده عضو سازمان جهانی پزشکان عمومی خواهیم شد و ترجمه اولین کتاب مدیریت پزشک خانواده به انجمن ما سپرده شده است که منبع معتبری در جهان است.

کامیابی با بیان این‌که ورود به مسایل حاکمیتی صلاح انجمن نیست افزود: در جهت تضمین امنیت شغلی پزشکان حرکت می‌کنیم چرا که نیمی از جامعه پزشکی به‌کاری به غیر از طبابت مشغولند و این سرمایه‌سوزی است نباید این سرمایه در سطح جامعه ر‌ها شود.

وی گفت: باید از پزشک خانواده حمایت کنیم البته این برنامه نیاز به اصلاحاتی دارد. در زمینه مطب‌های دیابتی هم پزشکان عمومی اعلام آمادگی دارند.

 

رییس انجمن پزشکان عمومی کشور همچنین خطاب به بیمه‌ها، گفت: اگر پزشک عمومی طب پایه است باید جلوی محدودیت‌‌سازی آن‌ها گرفته شود و در پرداخت‌ها در اولویت باشند و محدودیت تجویز هم از آ‌ن‌ها گرفته شود.