کرباسیان مطرح کرد:نیاز ۱۰ میلیارد دلاری صنعت آلومینیم برای ظرفیت ۱٫۵ میلیون تنی

  محمد قره داغلی-رییس هیأت عامل ایمیدرو از نیاز ۱۰ میلیارد دلاری صنعت آلومینیم ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید ۱٫۵ میلیون تنی خبر داد. به گزارش مناقصه‌مزایده، مهدی کرباسیان که در مراسم افتتاحیه چهارمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی آلومینیم ایران که در هتل المپیک تهران برگزار شد، تصریح کرد: ایران برای دستیابی به ظرفیت […]

 

محمد قره داغلی-رییس هیأت عامل ایمیدرو از نیاز ۱۰ میلیارد دلاری صنعت آلومینیم ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید ۱٫۵ میلیون تنی خبر داد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، مهدی کرباسیان که در مراسم افتتاحیه چهارمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی آلومینیم ایران که در هتل المپیک تهران برگزار شد، تصریح کرد: ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید ۴۷۰هزار تنی، ۵٫۷ میلیارد دلار در این صنعت سرمایه‌گذاری کرده اما برای تحقق هدف ظرفیت تولید ۱٫۵ میلیون تنی تا افق ۱۴۰۴به ۱۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

 کرباسیان در این مراسم که مدیران شرکت‌های بزرگ بین‌المللی جهان و شرکت‌های داخلی آلومینیم حضور داشتند با اشاره به این‌که تولید نهایی شمش آلومینیم در ایران ۳۵۰هزار تن اما بخشی از ظرفیت تولید خالی است، تصریح کرد: کمبود‌‌ها در تأمین انرژی برق و مواد اولیه سبب ایجاد فاصله بین ظرفیت تولید و تولید نهایی شده است.

به گفته وی، بخشی از اقدامات ایمیدرو برای پشتیبانی از صنعت آلومینیم و فولاد ایران در سفر رییس‌جمهوری به ایتالیا و فرانسه صورت گرفت و این سازمان با امضای تفاهم‌نامه‌هایی با شرکت‌های آن دو کشور، مقدمات جذب سرمایه را فراهم کرد.

رییس هیأت عامل ایمیدرو در عین حال احداث نیروگاه‌های اختصاصی برای کارخانه و طرح‌های آلومینیم را ضروری خواند و گفت: تاکنون طرح آلومینیم جنوب و همچنین کارخانه‌های المهدی-هرمزال برای احداث نیروگاه پروژه‌هایی را آغاز کرده‌اند تا در آینده مشکلی برای تأمین برق در خطوط تولید نداشته باشند.

وی با یادآوری این‌که انرژی برق برای کارخانه‌های آلومینیم مواد اولیه محسوب می‌شود ادامه داد: ایرالکو نیز برای احداث نیروگاه اختصاصی باید به سرعت برنامه‌های خود را اجرایی کند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: تأمین بوکسیت و آلومینا یکی از دغدغه‌های ایمیدرو برای صنعت آلومینیم ایران است که طی دو سال گذشته اقداماتی برای رفع این چالش آغاز شده به‌طوری که تمدید قرارداد ۲۵ ساله بهره‌برداری از معدن بوکسیت گینه کوناکری، خرید بلند مدت بوکسیت از شرکت نالکو هند و انجام مذاکرات برای قراردادهای بلند مدت با شرکت‌های استرالیایی و برزیلی از جمله اقدامات ایمیدور برای این صنعت به شمار می‌آید.

وی با بیان این‌که ایران تاکنون از نظر ذخایر بوکسیت منطقه غنی نبوده است اظهار داشت: انجام اکتشافات جدید در مساحت ۲۵۰هزار کیلومتری طی دو سال اخیر امیدواری‌هایی برای یافتن ذخایر جدید بوکسیت در کشور ایجاد کرده با اینحال تأمین بلند مدت این ماده معدنی، مستلزم همکاری با تولیدکنندگان بزرگ بوکسیت و پودر آلومینا (برای تولید شمش) است.

رییس هیأت عامل ایمیدرو ادامه داد: ایران در حال حاضر جزو ۱۵ کشور معدنی دنیا است اما با مشخص شدن نتایج اکتشاف می‌تواند در ردیف ۱۰ کشور نخست معدنی دنیا قرار گیرد.

کرباسیان وجود زیرساخت‌هایی همچون راه‌آهن و دسترسی آسان به دریای آزاد، انرژی فراوان و فن‌آوری جدید را از عوامل تولید رقابتی ذکر کرد و گفت: دنیای امروز، دنیای تولیدات رقابتی و کاهش قیمت تمام شده است به همین سبب کشور ما با توسعه زیرساخت‌ها در تأمین انرژی، توسعه بخش حمل و نقل و ایجاد کارخانه‌هایی با ظرفیت‌های بالای ۳۰۰هزار تن، می‌تواند تولید رقابتی روانه بازارهای مصرف کند.

وی یادآور شد: کشورهای حاشیه خلیج‌فارس همراه با مصر در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ بیش از ۴۲ میلیارد دلار در صنعت آلومینیم سرمایه‌گذاری کرده‌اند و توانسته‌اند در ردیف بزرگ‌‌‌ترین تولیدکنندگان این فلز در جهان جای گیرند.

وی در ادامه گفت: تولید کک نفتی یکی از نیازهای صنعت آلومینیم برای تولید‌ اند است که در خطوط احیای آلومینیم مورد استفاده قرار می‌گیرد برای این منظور با توجه به این‌که ایران در سال گذشته موفق شد، ‌کک نفتی را در مقیاس آزمایشگاهی تولید کند برنامه‌ریزی برای تولید در مقیاس صنعتی را نیز با کمک مشاور فرانسوی آغاز کرده است.

 

کرباسیان پیش‌بینی کرد که در سال جاری مطالعات فنی و اقتصادی طرح تولید کک نفتی از سوی مشاور خارجی به اتمام برسد تا بتوان مناقصه بین‌المللی پروژه را برگزار کرد. رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: حمایت از بخش خصوصی داخلی و شرکت‌های خارجی برای حضور در طرح‌های آلومینیم از اولویت‌های این سازمان در مسیر توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است.