برنامه خاصی برای واگذاری سهام شرکت سنگ آهن بافق نداریم

  محمدجواد عسکری گفت: در موضوع واگذاری ۲۸٫۵ درصد از سهام این شرکت به سازمان تأمین اجتماعی مدیران و مسؤولان این شرکت نقشی ندارند. به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق افزود: این سهام را دولت در اختیار دارد و مدیرعامل این شرکت در واگذاری آن نقشی ندارد، بلکه متصدی آن وزارت امور […]

 

محمدجواد عسکری گفت: در موضوع واگذاری ۲۸٫۵ درصد از سهام این شرکت به سازمان تأمین اجتماعی مدیران و مسؤولان این شرکت نقشی ندارند.

به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق افزود: این سهام را دولت در اختیار دارد و مدیرعامل این شرکت در واگذاری آن نقشی ندارد، بلکه متصدی آن وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

وی با اظهار گله‌مندی از برخی افراد به خاطر انداختن تقصیر این واگذاری به گردن مدیرعامل سنگ‌آهن اظهار کرد: من نیز مانند دیگر مردم ۳ روز گذشته متوجه این ابلاغیه شدم و بلافاصله رییس شورای اسلامی شهر بافق را در جریان این موضوع قرار دادم.

این مسؤول با بیان این‌که هنوز هیچ اتفاقی در رابطه با واگذاری ۲۸٫۵ درصد از سهام رخ نداده است یادآور شد: هنوز برگه سهام سنگ آهن مرکزی برای واگذاری امضا نشده و از نظر شرکت سنگ آهن مرکزی بافق هم اینک ۲۸٫۵ در اختیار ما بوده و اگر واگذاری ابلاغ شود باید مبلغ سهام را نیز مشخص کنند که هنوز این اتفاقات نیفتاده است.

وی در پاسخ به این پرسش که میزان دو درصد عوارض پرداخت شده به شهر چقدر است، بدون ذکر مبلغ بیان کرد: بر مبنای مالیاتی که پرداخت شده؛ ارزش افزوده نیز پرداخت می‌شود.

عسکری خاطر نشان کرد: از ۴ سال گذشته در بحث عوارض ارزش افزوده زیست‌محیطی و کارهای جانبی هم مبالغی از سوی این شرکت پرداخت شده است.

وی به نرخ پایین سنگ آهن طی یکی دو سال گذشته اشاره کرد و افزود: ۶ ماهه اول شرایط سختی بر کشور حاکم بوده لیکن امیدواریم ۶ ماهه دوم جهشی در قیمت سنگ آهن و کنسانتره آن داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق با بیان این‌که هیچ‌گونه عقب افتادگی حقوقی وجود ندارد و سعی می‌کنیم آرامش بین نیروهای حفظ شود تصریح کرد: در خصوص آگلومره باوجود آن که تجاری نیست یک قرارداد بزرگ بسته‌ایم و در پایان ماه جاری حمل این مواد برای مصرف در کارخانه فولاد‌سازی آغاز می‌شود.

از ابتدای دهه ۵۰ که فعالیت استخراج در معدن سنگ آهن چغارت آغاز شد و این معدن زیر نظر شرکت سنگ آهن مرکزی بافق و تابع وزارت صنایع بوده اما در اردیبهشت ۹۱ معادل ۷۱٫۵ درصد از سهام آن به صندوق بازنشستگان فولاد کشور واگذار شد.

در همین اثنا ۲۸٫۵ درصد باقی‌مانده از طریق فرابورس به شرکت خصوصی فولاد خوزستانی عرضه و در روزهای گذشته این سهام به سازمان تأمین اجتماعی واگذار شد.

هم اکنون پنج هزار و ۶۴۰ نفر در مجموعه شرکت سنگ آهن مرکزی ایران-بافق به‌کار اشتغال دارند که با احتساب بازنشستگان و خانواده کارکنان حدود ۷۰ درصد از جمعیت این شهرستان به نوعی تحت پوشش این شرکت هستند.

 

بافق با ۴۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۱۰ کیلو متری یزد قرار دارد و بهشت معادن ایران مشتمل بر سنگ آهن، فسفات اسفوردی، سرب، و سنگ‌های زینتی است.