زمینخواری‌ها در پوشش کاشت درخت صورت می‌گیرد

    نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال گفت: زمینخواران به بهانه کاشت درخت در حال شکافتن کوه‌های لواسان و ساخت و ساز در این منطقه هستند. حسین معصوم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: وضعیت منطقه لواسان از حد یکی دو پرونده خارج شده و متخلفان به شکل گسترده به […]

 

 

نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال گفت: زمینخواران به بهانه کاشت درخت در حال شکافتن کوه‌های لواسان و ساخت و ساز در این منطقه هستند.

حسین معصوم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: وضعیت منطقه لواسان از حد یکی دو پرونده خارج شده و متخلفان به شکل گسترده به جان کوه‌های لواسان افتاده‌اند. طی بازدیدی که از این منطقه داشتیم، متوجه شدیم زمینخواران ابتدا با کاشتن درخت آثار تصرف ایجاد می‌کنند، بعد با اقداماتی پیچیده سند می‌گیرند.

نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال با بیان این‌که متصرفان به مناطق خوش آب و هوای کشور رخنه کرده‌اند، گفت: نقاط خوش آب و هوایی که می‌تواند به نفع منافع ملی و گردشگری توسعه پیدا کند، امروزه در حال حیف و میل شدن است.

معصوم همچنین به گسترش پدیده شوم زمینخواری در استان‌های شمالی اشاره و خاطرنشان کرد: در گیلان، مازندران و گلستان اراضی که می‌تواند به ارزش افزوده تبدیل شود و در حوزه گردشگری اشتغال ایجاد کند، بسیار راحت به تصرف سودجویان درآمده است. به‌طوری که اگر ارگان‌های دولتی بخواهند طرح‌های توسعه خود را در روستا‌ها پیاده کنند، در ابتدای راه با مشکل زمین مواجه خواهند شد.

وی با بیان این‌که باید در حوزه زمینخواری از جرم‌زدایی به سوی جرم‌انگاری برویم، افزود: متخلفان باید هزینه تخلف را بپردازند؛ در حالی که هم‌اکنون به دلیل تجهیز نبودن ما به ابزارهای حقوقی و قانونی، برخورد قاطعی با این افراد صورت نمی‌گیرد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: وقتی به روستا‌ها سر می‌زنیم می‌بینیم اغلب روستاییان از اقدامات رضایت ندارند و می‌گویند ما که ساکن این‌جا هستیم اگر بخواهیم محیطی برای اسکان فرزندانمان بسازیم با مانع مواجه می‌شویم اما افراد دیگر به این‌جا می‌آیند، خیلی راحت اقدام به ساخت و ساز می‌کنند و برخوردی هم با آن‌ها نمی‌شود.

معصوم با اشاره به صدور مجوز غیرقانونی ساخت توسط ۹ مرجع در شمال کشور گفت: در داخل محدوده شهر‌ها براساس طرح‌های جامع، شهرداری‌ها موظف به صدور پروانه هستند که البته آن هم بر اساس طرح‌هایی که به تصویب می‌رسد. در خارج از محدوده شهر‌ها نیز که مربوط به طرح‌های هادی است بخشداری‌ها می‌توانند بر اساس طرح‌های مصوب هادی اقدام به صدور مجوز ساخت کنند. لذا هرگونه مجوز از سوی هر دستگاه دیگری از جمله سازمان همیاری شهرداری‌ها، غیرقانونی است.

وی اظهار کرد: جدا از مراجعی که به شکل غیرقانونی اقدام به صدور مجوز می‌کنند، ساخت و سازهای بدون مجوز بسیار زیاد است. در حال حاضر بنگاه‌های معاملات ملکی بزرگ‌‌ترین نقطه آسیب زمینخواری هستند. بنگاه‌ها افراد را به معامله دعوت می‌کنند و می‌گویند زمین را بخر ما برایت مجوز ساخت می‌گیریم.

معصوم، نقش وزارت کشور را در برخورد با پدیده زمینخواری مؤثر دانست و گفت: اگر فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و استانداری‌ها به مبارزه با تخلفات وارد شوند، زمینخواری بسیار تخفیف پیدا می‌کند.

نماینده وزیر راه و شهرسازی در حفظ اراضی و منابع طبیعی با بیان این‌که در گذشته بعضا پروژه‌های کلان زمینخواری توسط استانداران حمایت می‌شد، گفت: پدیده شاندیز یکی از این پروژه‌هاست که مقامات مسؤول وقت با حضورشان در این پروژه از اقدامات غیرقانونی حمایت می‌کردند. تا زمانی که این رفتارهای نادرست را اصلاح نکنیم نمی‌توانیم به حفظ حقوق عمومی امیدوار باشیم.

به گفته‌ معصوم، امروزه تخریب محیط زیست به عنوان جنایات بشری مورد توجه است ولی ما این مسایل را بسیار دست پایین نگاه می‌کنیم. به همین دلیل تخلفات روز به روز در حال گسترش است. البته رکود مسکن، مقداری در کاهش تخلفات زمینخواری مؤثر بوده ولی بیم آن می‌رود که با رفتن بخش مسکن به سمت رونق، تخلفات افزایش یابد.

 

مشاور وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: صرفاً با سازوکار دولتی نمی‌توان به مقابله با تخلفات حوزه زمین پرداخت. نقش مردم بسیار می‌تواند مؤثر باشد. اگر مردم کمک کنند ما نیز حمایت می‌کنیم. بدین ترتیب با هزینه‌های بسیار کم توفیقات زیادی حاصل می‌شود. اما اگر فقط براساس گزارش و کارکرد دولتی بخواهیم کار را پیش ببریم یقیناً با این حجم تجاوز به عرصه محیط زیست نمی‌توان به اصلاح کار‌ها امیدوار بود.