بی‌توجهی دولت به هدایت سرمایه‌های داخلی و خارجی برای خروج از رکود

    یک کارشناس اقتصادی با بیان این‌که دولت برای خروج از رکود باید به هدایت و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی بپردازد، گفت: دولت در هدایت سرمایه‌های داخلی بی‌توجهی و در جذب سرمایه‌های خارجی هم به علت بدعهدی‌ کشورهای غربی بعد از برجام دچار چالش است. به گزارش فارس، عباسعلی نورا با بیان این‌که […]

 

 

یک کارشناس اقتصادی با بیان این‌که دولت برای خروج از رکود باید به هدایت و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی بپردازد، گفت: دولت در هدایت سرمایه‌های داخلی بی‌توجهی و در جذب سرمایه‌های خارجی هم به علت بدعهدی‌ کشورهای غربی بعد از برجام دچار چالش است.

به گزارش فارس، عباسعلی نورا با بیان این‌که شرایط اقتصادی کشور دارای ویژگی‌ خاصی است، گفت: دولت برای کنترل تورم در بازه‌ای از زمان تفکر انقباضی را اعمال کرد و برای جبران کسری بودجه، با افزایش نقدینگی که یک تفکر انبساطی است، عمل کرد.

این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که کشور برای کنترل تورم و رکود در شرایط دوگانه‌ای قرار دارد، افزود: برای خروج از رکود و کنترل تورم به ترتیب باید سیاست‌های اقتصادی انبساطی و انقباضی برگزید و لازمه کنترل این دو موضوع انتخاب دو سیاست متفاوت از یکدیگر و توجه به اقتصاد داخلی است.

نورا با تأکید بر این‌که توان هدایت سرمایه‌های داخلی در بخش خصوصی که باید توسط دولت بسترسازی می‌شد، وجود ندارد، افزود: بنابراین سرمایه‌های ما به صورت نامتعارف در حرکت است.

استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی بیان داشت: سرمایه‌های ناشی از سپرده‌گذاری مردم باید صرف تولید شود، اما از آنجا که مردم اقتصاد ایران را یک اقتصاد دچار بحران می‌دانند، در نتیجه سرمایه‌های خود را در جاهای زود بازده سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی تصریح کرد: سهم تولید به عنوان بخشی که اقتصاد کشور را می‌تواند از رکود خارج کند، از سپرده‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار کم است.

نورا گفت: دولت در ۳ سال گذشته نسبت به هدایت سرمایه‌های داخلی بی‌توجهی کرده‌ است.

وی با بیان این‌که جذب سرمایه‌های بیرونی برای برون رفت از رکود یک تئوری مهم اقتصادی است، افزود: به همین دلیل دولت برای خروج از رکود به جذب سرمایه‌های بیرونی تمرکز و توجه ویژه‌ای به گفتمان ۱+۵ برای آزاد شدن سرمایه‌های بلوکه شده کرد.

نماینده دوره پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی بیان داشت: اما با بدعهدی دولت‌های غربی نسبت به برجام نه تنها سرمایه‌های بلوکه شده به ایران بازگردانده نشد، بلکه هنوز در جذب سرمایه‌های خارجی هم با چالش مواجه هستیم.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: علی‌رغم حضور هیأت‌های خارجی برای مذاکرات با سران کشور و عقد قراردادهای مختلف، اما هنوز اقدام خاصی انجام نشده و معلوم نیست که آیا این قرداد‌ها عملیاتی می‌شود یا خیر.

وی با بیان این‌که دولت در هدایت سرمایه‌های داخلی و جذب سرمایه‌های خارجی خوب عمل نکرده است، گفت: اگر دولت در جذب و هدایت سرمایه‌های داخلی خوب عمل کند و به سهم تولید توجه کند، قطعاً تا حدودی موفق‌تر خواهد بود.

نورا با بیان این‌که تراز تجاری در بخش خصوصی مثبت بوده است، افزود: البته ترازهای تجاری باید منجر به خدمات رفاهی مناسب هم بشود.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی افزود: نسبت به شرایط بین‌المللی، درآمد مناسبی از محل فروش نفت و فروش منابع معدنی و به خصوص پتروشیمی حاصل می‌شود و بنابراین باید هم به درآمدهای صادراتی و سرمایه‌های داخلی توجه ویژه‌ای داشته باشند و آن را از چرخه سفته‌بازی خارج کند.

وی با بیان این‌که نظام بانکداری کشور نیازمند تحول است، گفت: نظام بانکی کشور دچار سفته‌بازی و بوروکراسی درون‌گرا شده که شرایط برون‌زایی اقتصاد را دچار مشکل کرده است.

نورا تصریح کرد: بازده سرمایه در صنایع کشور بسیار پایین است و برای خروج از رکود باید بازده سرمایه را بالا برد.

استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این‌که بازده سرمایه در بخش‌های مختلف متفاوت است، گفت: دولت‌‌ها باید شرایطی را فراهم کنند که بازده سرمایه در بخش‌های مختلف از جمله صنعت و خدمات یکسان باشد.

 

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: بنابراین دولت‌‌ها قبل از هر اقدام اجرایی و عمرانی باید بستر‌سازی برای توازن بازده سرمایه کنند تا مردم سرمایه‌های خود را بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند.