حجم و ارزش معاملات هفتگی فرابورس افزایش یافت

  در جریان معاملات هفتگی فرابورس ایران ضمن عرضه اولیه سهام یک شرکت در بازار دوم، حجم و ارزش معاملات افزایش یافت. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، هفته هشتم سال جاری در حالی به پایان رسید که یک میلیون و ۸۴۷ هزار ورقه بهادار در ۱۵۷ هزار نوبت به ارزش […]

 

در جریان معاملات هفتگی فرابورس ایران ضمن عرضه اولیه سهام یک شرکت در بازار دوم، حجم و ارزش معاملات افزایش یافت.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، هفته هشتم سال جاری در حالی به پایان رسید که یک میلیون و ۸۴۷ هزار ورقه بهادار در ۱۵۷ هزار نوبت به ارزش ۱۲ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال در فرابورس داد و ستد شد. این وضعیت نشانگر رشد ۲۲ درصدی حجم و ۲۳ درصدی ارزش معاملات در مقایسه با هفته پیشین است.

در بازار اول ۱۳۰ میلیون ورقه بهادار طی این مدت مورد معامله قرار گرفت و ارزش آن به ۳۲۷ میلیارد ریال رسید و در بازار دوم نیز ۸۵۶ میلیون ورقه بهادار به ارزش دو میلیارد و ۴۸۸ میلیون ریال داد و ستد شد که این وضعیت از افت ۲۲ درصدی حجم و دو درصدی ارزش معاملات بازار اول و همین طور رشد ۵۲ درصدی حجم و ۳۱ درصدی ارزش معاملات بازار دوم حکایت دارد.

از سوی دیگر، حجم معاملات بازار پایه ۴ درصد رشد کرد اما ارزش معاملات این بازار با افت ۷۴ درصدی معادل ۶۵۰ میلیارد ریال شد.

در عین حال حجم معاملات بازار ابزارهای نوین مالی در هفته  گذشته دو برابر شد و ارزش این معاملات با ۸۹ درصد افزایش به رقم ۸ میلیارد و ۷۱۶ میلیون ریال رسید.

در روز یکشنبه بازار فرابورس شاهد عرضه اولیه سهام گروه صنایع کاغذ پارس در بازار دوم با کشف قیمت ۱۵۰۰ ریالی بود و بالا‌ترین ارزش معاملات روزانه هم در همان روز رقم خورد. علاوه بر این، نماد معاملاتی شرکت شر کت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان در بازار دوم فرابورس ایران درج شد.

گروه محصولات شیمیایی در هفته هشتم سال ۹۵ با در اختیار داشتن ۳۹ درصد از معاملات بازار سهام، همانند دو هفته قبل از این، در صدر صنایع پیشرو قرار گرفت؛ گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم سهم ۱۱ درصدی از معاملات داشت و گروه محصولات کاغذی با معاملاتی به ارزش ۲۱۳ میلیارد ریال رده سوم را به خود اختصاص داد.

 

ارزش بازار فرابورس ایران در روز پایانی معاملات هفتگی با ۰٫۱ درصد افت نسبت به هفته پیش، معادل ۹۴۸ هزار و ۲۰۷میلیون ریال شد که ۴۶ درصد از این رقم مربوط به بازار دوم و ۱۲ درصد آن مربوط به بازار اول بود. آیفکس نیز در این روز با کاهش ۴٫۴ واحدی، نمایشگر رقم ۷۹۴ واحد شد.