کاهش حجم کتب درسی، بررسی می‌شود

  معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: موضوع کاهش حجم کتب درسی به تأکید مقام معظم رهبری در جلسات آتی شورای عالی آموزش و پرورش مورد بررسی قرار خواهد گرفت و تصمیم‌گیری می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران، حمیدرضا کفاش در آیین نمادین بهره‌وری که در دبیرستان دخترانه علوی اسلامی منطقه ۱۲ برگزار […]

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: موضوع کاهش حجم کتب درسی به تأکید مقام معظم رهبری در جلسات آتی شورای عالی آموزش و پرورش مورد بررسی قرار خواهد گرفت و تصمیم‌گیری می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حمیدرضا کفاش در آیین نمادین بهره‌وری که در دبیرستان دخترانه علوی اسلامی منطقه ۱۲ برگزار شد اظهارکرد: بهره‌وری یعنی استفاده درست و چندمنظوره از داشته‌ها. اگر بخواهم ترجمان دانش‌آموزی بهره‌وری را به صورت عملیاتی بگویم باید چند مصداق بارز بیاورم؛ اصلی‌‌‌ترین مصداق من می‌تواند همین چفیه باشد که مقام معظم رهبری هم همیشه آن را به همراه دارند و یک نماد است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر با اشاره به این‌که متأسفانه شاهد هستیم نوگرایی غربی در حال رواج در جامعه است، گفت: چرا نباید از چیزهایی که در اختیار داریم به بهترین شکل استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: نمونه بارز یک بار مصرف کردن در مدارس را می‌توان استفاده از کتاب‌های درسی عنوان کرد. سالیانه بیش از ۱۶۰ میلیون جلد کتاب برای مدارس چاپ می‌شود اما شاهد هستیم که متأسفانه در پایان سال این کتاب‌‌ها دور ریخته می‌شود در حالی‌که شاید ۱۰ تا ۲۰ درصد آن‌‌ها تغییر کند و می‌شود باز هم از آن‌‌ها استفاده کرد.

کفاش به بحث استفاده از انرژی در ایران و بالا بودن استفاده از آن نسبت به جهان اشاره کرد و گفت: وقتی ما می‌توانیم از یک انرژی چندین بار سود ببریم چرا آن را به راحتی از دست دهیم؟

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر با تأکید بر این‌که باید در تفکر و اندیشه خود تحول ایجاد کنیم گفت: ‌ای کاش روزی برسد که بتوانیم از هر چیزی که داریم به صورت بهینه استفاده کنیم و استفاده از آن فقط به یک بار محدود نشود.

کفاش در خصوص تأکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با دانش آموزان اتحادیه انجمن‌های اسلامی مبنی بر کاهش حجم کتب درسی، اظهار کرد: در این دیدار از سوی دانش‌آموزان پیشنهادی برای کم شدن حجم کتب درسی مطرح شد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: موضوع کاهش تعدد و تنوع دروس را در شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان یکی از مطالبات دانش آموزان مطرح کردم.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرموده‌اند که این موضوع جزء دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار بگیرد و دبیر این شورا این موضوع را بررسی کند.

 

کفاش تصریح کرد: موضوع کاهش حجم کتب درسی در جلسات آتی شورای عالی آموزش و پرورش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.