ارتباط با دنیای دیجیتال با کاغذ هوشمند!

  محققان دانشگاه واشنگتن با همکاری محققان دانشگاه کارنگی ملون نوعی کاغذ هوشمند ساختند که توانایی واکنش نسبت به حرکات و همچنین برقراری ارتباط با دنیای دیجیتال را دارد. به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، محققان با استفاده از برچسب‌های بسیار کوچک «بازشناسی با امواج رادیویی» RFID، یک رابط کاربر سبک و تعاملی ساختند که […]

 

محققان دانشگاه واشنگتن با همکاری محققان دانشگاه کارنگی ملون نوعی کاغذ هوشمند ساختند که توانایی واکنش نسبت به حرکات و همچنین برقراری ارتباط با دنیای دیجیتال را دارد.

به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، محققان با استفاده از برچسب‌های بسیار کوچک «بازشناسی با امواج رادیویی» RFID، یک رابط کاربر سبک و تعاملی ساختند که به آسانی روی برگه‌های کاغذ قرار می‌گیرد و امکان برقراری ارتباط با دنیای دیجیتال را فراهم می‌کند. کاربردهای این کاغذ هوشمند بسیار متنوع است و مجموعه وسیعی از عملکردهای روزمره، از کنترل صدای موسیقی با استفاده از یک دکمه کاغذی گرفته تا نظرسنجی بلادرنگ در کلاس درس را شامل می‌شود.

بازشناسی با امواج رادیویی، سامانه شناسایی بی‌سیمی است که قادر به تبادل داده‌ها به‌ وسیله برقراری اطلاعات بین یک برچسب بسیار کوچک که به یک کالا، شیء، کارت و… متصل شده‌، و یک بازخوان (Reader) است. این سامانه‌ها از سیگنال‌های الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده‌ها بدون تماس بهره‌گیری می‌کنند

کاغذ هوشمندی که با استفاده از برچسب‌های سامانه بازشناسی با امواج رادیویی ساخته شده است و PaperID نام دارد، از برچسب‌های ارزان قیمت RFID بهره می‌برد. هر یک از این برچسب‌‌ها دارای یک شناسه منحصر به‌فرد هستند و نیازی به باتری ندارند و با استفاده از یک دستگاه ساده می‌توان آن‌‌ها را بازخوانی کرد. دستگاه بازخوانی اطلاعات مجهز به یک آنتن است که شناسه هر برچسب را از طریق امواج رادیویی دریافت می‌کند. هنگامی که کاربر روی کاغذ می‌‌‌نویسد یا دست خود را در مقابل آن حرکت می‌دهد و یا آن را لمس می‌کند، سیگنال بین برچسب‌های موجود در کاغذ و آنتن قطع می‌شود. محققان با استفاده از الگوریتم خاصی می‌توانند نوع حرکت را تشخیص دهند و بدین ترتیب قطع سیگنال را به عنوان دستورالعمل ویژه‌ای طبقه‌بندی کنند. برای مثال ممکن است کشیدن دست روی برچسب موجود در یک کتاب منجر به پخش صدای خاصی شود.

 

این فن‌آوری امکان تشخیص سرعت اشیای در حال حرکت را نیز دارد. همچنین می‌توان به جای کاغذ، از حامل‌های دیگری برای دریافت دستورالعمل‌های حرکتی بهره گرفت. در واقع محققان به دلیل سادگی، قیمت ارزان، انعطاف‌پذیری و قابلیت بازیافت کاغذ، از آن به عنوان حاملی برای ساخت این رابط حرکتی استفاده کردند. نکته قابل توجه این است که فن‌آوری PaperID راهکار جدید را برای برقراری ارتباط بین دنیای واقعی و دنیای مجازی از طریق رابط‌های حرکتی فراهم می‌کند.