مدیر کنترل تولید شرکت پتروشیمی خبر داد:افزایش ۱۰ درصدی تولید محصولات پتروشیمی در سال ۹۵

  مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که پارسال ١٨,١ میلیون تن محصول پتروشیمی از طریق یک‌هزار و ١٧٦ کشتی به بازارهای جهانی صادر شده است، گفت: از ابتدای امسال تا ١٧ اردیبهشت ماه ٦.٧ میلیون تن محصول پتروشیمی تولید شده است. به گزارش شانا، علی محمد بساق‌زاده در بیست‌وششمین نشست […]

 

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که پارسال ١٨,١ میلیون تن محصول پتروشیمی از طریق یکهزار و ١٧٦ کشتی به بازارهای جهانی صادر شده است، گفت: از ابتدای امسال تا ١٧ اردیبهشت ماه ٦.٧ میلیون تن محصول پتروشیمی تولید شده است.

به گزارش شانا، علی محمد بساق‌زاده در بیست‌وششمین نشست مدیران شرکت‌های تولیدی صنعت پتروشیمی با بیان این که پارسال بیش از ٤٦,٤ میلیون تن محصول پتروشیمی در ایران تولید شد که این مقدار تولید ٨٠ درصد از ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی را شامل می‌شود، افزود: این مقدار تولید نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ١٠ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی گفت: پارسال ١٤,٩٥ میلیون تن فروش داخلی و ١٨.١ میلیون تن صادرات محصولات پتروشیمی صورت گرفته که در بخش داخلی کاهش ١٠ درصدی و در بخش صادرات افزایش ٢٣ درصدی را نسبت به سال ٩٣ شاهد بودیم.

رکورد شکنی تولید ١٥ مجتمع پتروشیمی در سال ٩٤

بساق زاده اظهار کرد: در سال ٩٤ با توجه به روند بهبود تأمین خوراک در صنعت پتروشیمی، ١٥ مجتمع تولیدی رکورد تولید خود را نسبت به سال ٩٣ شکسته‌اند، به‌طوری که این مجتمع‌ها ٩٠ درصد از نظر تناژ بیش‌تر تولید کرده‌اند.

وی گفت: ایران در سال ٩٤ در زمینه اتیلن، آمونیاک، اوره، متانول، پلی‌اتیلن، پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سنگین به ترتیب با ظرفیت ٧٧، ٨٢، ٩٢، ٩٩، ٩٤، ٩٩ و ٩١ درصد با ظرفیت اسمی خود تولید کرده است که این میزان تولید در بیش‌تر این محصولات بالاتر از میانگین ظرفیت تولید این محصولات در دنیا بوده است.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: در سال ٩٤، ١١ میلیون تن تولید نکردن محصول پتروشیمی در ایران ثبت شده که ٤,٧ میلیون تن آن دلایل فنی دارد.

تولید ٥٤,٧ میلیون تن محصول پتروشیمی در سال ٩٥

بساق‌زاده اظهار کرد: براساس برنامه مصوب در سال ٩٤، صنعت پتروشیمی ایران باید ٥٠ میلیون تن تولید محصول می‌داشت که این میزان به دلایل مختلف از جمله به تولید نرسیدن واحدهایی همچون فاز ٢ پتروشیمی کارون، فاز۲ پتروشیمی کاویان و پتروشیمی کردستان به رقم ٤٦,٤ میلیون تن رسید.

وی گفت: براساس برنامه مصوب شده امسال، ایران باید ٥٤,٧ میلیون تن محصول پتروشیمی در سال ٩٥ تولید کند که این میزان نسبت به سال ٩٤ هشت میلیون تن بیش‌تر است که بخش اعظمی از این میزان افزایش تولید باید با استفاده از ظرفیت خالی موجود در صنعت پتروشیمی تولید شود.

 

بساق‌زاده میزان تولید سال ٩٥ تا هفدهم اردیبهشت ماه امسال را ٦,٧ میلیون تن اعلام کرد و گفت: این مقدار نسبت به مدت مشابه پارسال ١٠ درصد رشد داشته است.