نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:۲۵ درصد از درآمدهای نفتی باید به صندوق توسعه ملی واریز شود

  منصور حقیقت‌پور، با بیان این‌که دولت تنها باید درباره اعتبارات و دارایی‌های بلوکه شده متعلق به خود تصمیم بگیرد، گفت: بخشی از این دارایی برای وزارت نفت و صندوق توسعه ملی است و دولت نمی‌تواند درباره وضعیت تمام این دارایی‌ها تصمیم‌گیری کند. به گزارش خانه ملت، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی […]

 

منصور حقیقت‌پور، با بیان این‌که دولت تنها باید درباره اعتبارات و دارایی‌های بلوکه شده متعلق به خود تصمیم بگیرد، گفت: بخشی از این دارایی برای وزارت نفت و صندوق توسعه ملی است و دولت نمی‌تواند درباره وضعیت تمام این دارایی‌ها تصمیم‌گیری کند.

به گزارش خانه ملت، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اظهارات رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور درباره عدم بازگشت بخش عمده‌ای از دارایی‌های آزاد شده به کشور، گفت: براساس آمار‌ها در کل حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران آزاد شده که از این میزان حدود ۶ میلیارد دلار آن متعلق به دولت بوده که بنا بر تصمیم دولت، این مبلغ به کشور باز می‌گردد.

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که دولت تنها باید درباره اعتبارات و دارایی‌های بلوکه شده متعلق به خود تصمیم بگیرد، ادامه داد: بخشی از این دارایی برای وزارت نفت است و این وزارتخانه می‌تواند این اعتبارات را به داخل کشور عودت داده و یا از آن در قالب (LC) جهت خرید تجهیزات مرتبط با صنعت نفت استفاده کند.

وی گفت: از طرف دیگر براساس قوانین بودجه سالیانه و برنامه‌های پنج ساله توسعه، ۲۵ درصد از درآمدهای نفتی باید به صندوق توسعه ملی واریز شود، بنابراین بخشی از دارایی‌های آزاد شده باید به این صندوق اختصاص داده شود، تا مسؤولان آن تصمیم بگیرند که از این اعتبار برای حمایت از بخش خصوصی در داخل یا خارج کشور استفاده کنند.

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفته است که از ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی آزاد شده ایران پس از رفع تحریم‌ها تنها ۶ میلیارد دلار آن که متعلق به دولت است وارد کشور خواهد شد و بقیه در خارج نگهداری می‌شود.