مارگون زیبای ریزان در انتظار گردشگران

  آبشار مارگون که عنوان زیبا‌ترین آبشار خاورمیانه را یدک می‌کشد، این روز‌ها با اصلاح زیرساخت‌ها، مهیای میزبانی از گردشگران می‌شود. به گزارش مهر، آبشار مارگون در استان فارس به ارتفاع ۷۰ متر و عرض ۱۰۰ متر در فاصله ۴۵ کیلومتری شهرستان سپیدان به یاسوج و در ۱۳۰ کیلومتری شیراز قرار گرفته که حاصل رودخانه […]

 

آبشار مارگون که عنوان زیبا‌ترین آبشار خاورمیانه را یدک می‌کشد، این روز‌ها با اصلاح زیرساخت‌ها، مهیای میزبانی از گردشگران می‌شود.

به گزارش مهر، آبشار مارگون در استان فارس به ارتفاع ۷۰ متر و عرض ۱۰۰ متر در فاصله ۴۵ کیلومتری شهرستان سپیدان به یاسوج و در ۱۳۰ کیلومتری شیراز قرار گرفته که حاصل رودخانه کمهر و حوزه آبخیز آن است.

آبشار مارگون یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌‌ترین آبشارهای ایران به شمار می‌رود که در استان فارس قرار دارد.

مارگون تنها آبشاری است که در زمستان‌ها با وجود یخ بستن همچنان در جریان است. دامنه شیب‌دار و پردرخت، کوه‌های سر به فلک کشیده و صخره‌های خزه بسته چشم‌انداز بسیار زیبایی از مارگون به تصویر در آورده است.

منطقه حفاظت شده آبشار مارگون که شرایط و زیبایی خود آبشار را دارد در سال ۷۸ با مصوبه شورای حفاظت محیط‌زیست به عنوان منطقه حفاظت‌شده جنگلی اعلام شد. خرس قهوه‌ای، بز و پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ، روباه معمولی و… از گونه‌های جانوری مشاهده شده در این منطقه به شمار می‌رود.

طی این سال‌ها مشکلات زیرساختی مختلفی گریبان این آبشار را گرفته بود که از سال گذشته فرمانداری شهرستان و میراث فرهنگی استان فارس نسبت به رفع مشکلات زیرساختی و همچنین ایجاد زیرساخت‌های بیش‌تر اقدام کرده‌اند.

در این رابطه مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت: میراث فرهنگی از سال ۸۰ زیرساخت‌های آبشارمارگون را مورد توجه و پیگیری قرارداد که در برخی از بخش‌ها نیازمند اجرای زیرساخت بود و در بعضی از حوزه‌ها که دچار فرسایش شده بود نیز کارهای اصلاحی صورت گرفت.

مصیب امیری بیان کرد: در اواخر سال ۹۳ مطالعات آبشار به روز رسانی شد و اقداماتی نظیر سکوی نشیمن در قالب کمپ موقت اجرا شد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقداماتی که صورت گرفت اصلاح معایب روشنایی منطقه بود که در برخی فواصل سیم‌کشی‌های مورد نیاز انجام و در برخی مسیر‌ها نیز معایب رفع شد.

وی از اصلاح و تعمیرات پله‌های محدوده که خیز زیادی داشت نیز به عنوان یکی دیگری از اقدامات میراث در راستای رفع مسایل زیرساختی آبشار مارگون نام برد.

راه دسترسی یکی از مشکلات آبشار مارگون

فرماندار شهرستان سپیدان پیرامون آخرین وضعیت زیرساخت‌ها در این محدوده بیان کرد: طی سال گذشته از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس طرح‌هایی برای ایجاد زیرساخت در این منطقه در نظر گرفته شد.

صالح مشتاقی لاری افزود: در این راستا میراث فرهنگی نسبت به سنگ فرش کردن قسمتی از این محدوده، ایجاد سرویس‌های بهداشتی و سکوهای نشیمن‌گاه اقدام کرد اما بازهم مشکلاتی در این خصوص وجود دارد.

وی با اشاره به حجم زیاد ورود گردشگر به این محدوده در فصل بهار و تابستان بیان کرد: با این وجود برخی از مشکلات همچنان پابرچاست زیرا در برخی روز‌ها شاهد ورود بیش از هزاران نفر به این محدوده هستیم به‌گونه‌ای که تردد در این مسیر‌ها با دشواری انجام می‌شود.

فرماندار شهرستان سپیدان با اشاره به برخی مشکلات دسترسی به این آبشار اظهارداشت: یکی از مشکلات اساسی راه دسترسی به آبشار است زیرا این راه خاکی بوده و مردم برای تردد با مشکل روبه رو هستند و بودجه اداره راه سپیدان به تنهایی نمی‌تواند مشکل دسترسی را حل کند.

مشتاق لاری افزود: منطقه مارگون جزو مناطق حفاظت شده محیط‌زیست است از این رو اگر قرار باشد کاری صوت گیرد باید تمامی مراحل طی شود.

مشتاق لاری گفت: برای اسکان گردشگران در این منطقه خانه‌های مسافر، هتل و ۲۰۰ واحد گردشگری در نظر گرفته شده است.

وی تأکید کرد: اگر نسبت به رفع این مشکلات اقدام شود می‌توان نسبت به جذب گردشگر و درآمدزایی اقدام کرد.

 

بر طبق این گزارش، ایجاد زیرساخت می‌تواند ورود گردشگر را به این منطقه در تمامی فصل‌های سال تضمین کند و در این راستا باید دستگاه‌های مختلف برای اختصاص بودجه به این مطنقه بکر، اقدامات لازم را انجام دهند.