دیواری به نام تورم مقرراتی در برابر سرمایه‌گذار خارجی

  کارشناسان معتقدند که یکی از موانع جذب سرمایه‌گذار وجود قوانین بیش از حد و یا تورم مقرراتی است. غلامحسین شافعی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به این‌که سرمایه‌گذاری یک مسأله بلند مدت است، گفت: فضای کسب ‌و کار نامطلوب در کنار مقررات متناقض مانع جذب سرمایه‌گذاران خارجی […]

 

کارشناسان معتقدند که یکی از موانع جذب سرمایه‌گذار وجود قوانین بیش از حد و یا تورم مقرراتی است.

غلامحسین شافعی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به این‌که سرمایه‌گذاری یک مسأله بلند مدت است، گفت: فضای کسب ‌و کار نامطلوب در کنار مقررات متناقض مانع جذب سرمایه‌گذاران خارجی شده است.

وی با اشاره به این‌که تورم مقررات در کشور نیروی دافعه سرمایه‌گذاری است، افزود: نرخ مالیات، دستمزد و بیمه در هر سال مشخص نیست و این امرفضای ناامنی در زمینه سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند.

شافعی در خصوص راهکارهای جذب سرمایه‌گذاران خارجی تصریح‌ کرد: باید رتبه فضای کسب ‌و کار در ایران ارتقا پیدا کند تا جذابیت لازم برای سرمایه‌گذاری در کشور ایجاد شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه‌ داد: مسؤولان کشور باید برنامه مدون در جهت جذب سرمایه داشته باشند تا سرمایه‌گذار بتواند برای آینده خود تصمیم بگیرد.

ساسان شاه‌ویسی، کارشناس اقتصادی نیز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: طرح توجیهی برای سرمایه‌گذاری، شناخت از محل بازار مصرف، کشش بازار، استهلاک و بازگشت سرمایه از جمله عوامل مهم در پیشبرد یک طرح اقتصادی است.

وی تصریح‌ کرد: جذب سرمایه‌گذار خارجی در مرحله نخست نیازمند کشش فضای کسب و کار در جذب منابع مالی است و همچنین بازارهای مصرفی، پولی ‌و مالی نیز باید همگرایی داشته باشد.

شاه‌ویسی ادامه ‌داد: کشور برای جذب سرمایه‌گذار خارجی با استانداردهای واقعی فاصله دارد.

 

این کارشناس اقتصادی افزود: جریان سرمایه‌گذاری طی یک دهه گذشته به شدت تغییر پیدا کرده به‌طوری‌که بسیاری از نوظهورهای اقتصادی در این روند سهم بالایی را به خود اختصاص داده‌اند.