رواج اسناد صوری پرداخت حقوق

  دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با تأکید بر این‌که پرداخت حقوق به صورت دستی در برخی صنوف همچنان ادامه دارد، گفت: واریز دستمزد‌ها به حساب بانکی باعث جلوگیری از تخلفات احتمالی می‌شود. رحمت‌ا… پورموسی در گفت‌وگو با مهر درباره طرح نمایندگان کارگران برای ممنوعیت پرداخت دستی حقوق به مشمولان قانون کار و […]

 

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با تأکید بر این‌که پرداخت حقوق به صورت دستی در برخی صنوف همچنان ادامه دارد، گفت: واریز دستمزد‌ها به حساب بانکی باعث جلوگیری از تخلفات احتمالی می‌شود.

رحمت‌ا… پورموسی در گفت‌وگو با مهر درباره طرح نمایندگان کارگران برای ممنوعیت پرداخت دستی حقوق به مشمولان قانون کار و انجام کلیه پرداختی‌‌ها از طریق حساب‌های بانکی گفت: این موضوع را پیش از این در شورای عالی کار مطرح کرده بودیم و نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت پیرامون آن در شورای ۳ جانبه ملی بحث کرده بودند.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهار داشت: با وجود این‌که قرار بود پیگیری‌های جدی‌تری در این زمینه صورت گیرد اما هنوز بحث دوباره‌ای درباره آن در شورای عالی کار صورت نگرفته است. مخالفان این طرح می‌گویند در برخی بخش‌ها انجام چنین برنامه‌ای امکان‌پذیر نیست.

پورموسی ادامه‌داد: مخالفان طرح مشخصاً حوزه اصناف را نام می‌برند و می‌گویند نمی‌توان کارفرما را مجبور کرد که پرداختی‌‌ها را از طریق حساب‌های بانکی انجام دهد. در عین حال، این طرح را به مجلس نیز برده بودیم.

این مقام مسؤول کارگری کشور تأکید‌ کرد: ما اعتقاد داریم شاید نتوان از طریق واریز حقوق‌‌ها به حساب بانکی افراد تمامی مسایل را حل کرد ولی قطعا جلوی بسیاری از تخلفات در این زمینه مانند عدم اجرای مصوبات شورای عالی کار درباره دستمزدها، نپرداختن عیدی و مانند آن گرفته می‌شود.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور تصریح ‌کرد: در حال حاضر تخلفات گسترده‌ای توسط برخی صنوف خرد و کوچک در زمینه پرداخت حقوق و دستمزد نیروی کار صورت می‌گیرد و در این حوزه‌ها بالا‌ترین میزان دور زدن قانون کار صورت می‌گیرد.

 

به گفته پورموسی، بیش‌تر صنوف فعال در این بخش که بنگاه‌های خُرد و کوچک شناخته می‌شوند، متأسفانه تخلفاتی را در پرداخت حقوق‌و دستمزد دارند و بیش‌ترین میزان پرداخت‌های دستی نیز در این بخش است. کارفرمایان این حوزه معتقدند ممکن است کارگر برای یک دوره کوتاهی با آن‌‌ها همکاری داشته باشد، از این‌رو امکان واریز به حساب بانکی را نخواهند داشت.