رونمایی از تابلوهای جدید فرشچیان

  دو اثر استاد محمود فرشچیان با نام‌های «سیمرغ» و «محیط‌زیست» رونمایی شدند. به گزارش ایلنا، استاد محمود فرشچیان اثر «سیمرغ» را به پیشنهاد آیت‌ا… جوادی آملی و «محیط زیست، انسان و طبیعت» را به پیشنهاد معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست خلق کرده است. رونمایی این آثار همزمان با روز گرامیداشت حکیم ابوالقاسم […]

 

دو اثر استاد محمود فرشچیان با نام‌های «سیمرغ» و «محیط‌زیست» رونمایی شدند.

به گزارش ایلنا، استاد محمود فرشچیان اثر «سیمرغ» را به پیشنهاد آیت‌ا… جوادی آملی و «محیط زیست، انسان و طبیعت» را به پیشنهاد معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست خلق کرده است.

رونمایی این آثار همزمان با روز گرامیداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در موزه استاد محمود فرشچیان در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدآباد با حضور مسعود سلطانی‌فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حجت‌الاسلام دعایی، رییس مؤسسه اطلاعات، بهمن نامورمطلق، معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

حسین بلخاری، استاد دانشگاه پیش از رونمایی این آثار که به مجموعه تابلوهای موزه فرشچیان اضافه شد، درباره حکمت و فلسفه «سیمرغ» سخن گفت و افزود: از جمله حکیمانی که سیمرغ را ستایش کردند، حکیم ابوالقاسم فردوسی بوده و از بزرگانی که سیمرغ را بر جان و روح ما نقش کردند استاد محمود فرشچیان بوده است. اگر ابوالقاسم فردوسی حکیم ادبیات و کلام است، چرا فرشچیان حکیم هنر ایران نباشد؟

محمد مجابی، معاون محیط‌زیست سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز در این مراسم بیان کرد: سال گذشته قرار شد استاد فرشچیان برای خلق اثر محیط زیست اقدام کند و امروز شاهد به سرانجام رسیدن آن هستیم. خانم ابتکار علاقه زیادی داشتند در این مراسم حضور داشته باشند، اما چون از مدت‌‌ها قبل قرار بود لوح یونسکو در محل تالاب هامون به وی اهدا شود، در آن مراسم حاضر شدند.

او سپس اظهار کرد: طبیعت ما زخم‌خورده و در ایران و جهان به اصلاح و ترمیم نیاز دارد.

او در مدح «سیمرغ» اشعاری خواند و اظهار کرد: سیمرغ نشانه حکمت و عقل کامل است. امیدواریم با این رویکرد زیبای هنری ما انسان‌ها سیمرغ‌هایی باشیم که طبیعت زخم‌خورده را احیا کنیم.

در ادامه بهمن نامورمطلق، معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی نیز در مدح استاد فرشچیان سخنانی گفت و بیان کرد: او هنرمند متعهدی است. در حوزه نقد ادبی و هنری، هنرمند متعهد به معنای شخص مسؤولیت‌پذیر نسبت به مشکلات و مسایل انسان امروز است. علی شریعتی، جلال آل‌احمد و ژان پل‌ سارتر نویسندگانی از این دست هستند. پس وقتی گفته می‌شود فرشچیان هنرمند متعهدی است، یعنی او نسبت به مسایل انسان احساس مسؤولیت می‌کند.

نامورمطلق نیز با اشاره به وضعیت اسفناک محیط زیست در کره زمین گفت: اثر «محیط‌زیست» استاد فرشچیان یقیناً برای تقویت جریان حفاظت از محیط زیست نقش مؤثری ایفا خواهد کرد.

در ادامه این مراسم دو تابلو «سیمرغ» و «محیط‌زیست» با حضور محمود فرشچیان و توسط مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رونمایی شد.

فرشچیان سپس در جمع خبرنگاران درباره آثار جدید خود توضیح داد: «سیمرغ» را به پیشنهاد آیت‌ا… جوادی آملی کشیدم که سمبلی از انسان‌هاست و نشان می‌دهد ما انسان‌ها همیشه در جستجوی حقیقت هستیم.

فرشچیان گفت: من غباری از خاک پای مردم این مملکت هستم. به نظر بنده حفاظت از محیط‌زیست کاری ندارد و از هموطنانم استدعا می‌کنم محیط زیست را دوست داشته باشند و آن را حفظ کنند.