معاملات قبض انبار در بورس کالا، روشی کارآمد برای شرکت‌های پتروشیمی

  انتشار اوراق سلف موازی پتروشیمی‌ها و همچنین معاملات قبض انبار در بورس کالا روش‌های بسیار مطلوبی برای تأمین مالی شرکت‌های پتروشیمی است که در کشورهای دیگر نیز مرسوم است. به گزارش سنا، محمود مجیب، عضو هیأت مدیره پتروشیمی امیرکبیر با بیان این مطلب گفت: انتشار اوراق سلف موازی و همچنین قبض انبار برای پتروشیمی‌ها […]

 

انتشار اوراق سلف موازی پتروشیمی‌ها و همچنین معاملات قبض انبار در بورس کالا روش‌های بسیار مطلوبی برای تأمین مالی شرکت‌های پتروشیمی است که در کشورهای دیگر نیز مرسوم است.

به گزارش سنا، محمود مجیب، عضو هیأت مدیره پتروشیمی امیرکبیر با بیان این مطلب گفت: انتشار اوراق سلف موازی و همچنین قبض انبار برای پتروشیمی‌ها مزیت‌های فراوانی دارد که مهم‌ترین آن تأمین مالی برای شرکت‌ها در کوتاه مدت است.

وی در ادامه افزود: انتشار قبض انبار که در دستور کار بورس کالای ایران قرار گرفته نیز می‌تواند برای شرکت‌های پتروشیمی کارآمد باشد.

عضو هیأت مدیره پتروشیمی امیرکبیر، گفت: انبارسپاری برای شرکت‌های پتروشیمی که همواره در طول سال در حال تولید محصول هستند و انبار شرکت‌های آن‌ها از کالا انباشته بوده، روش مناسبی است، چرا که در این روش بورس کالای ایران برای این شرکت‌ها قبض‌های انبار صادر کرده و این شرکت‌ها نیز می‌توانند این قبض‌ها را به بانک برده و به عنوان تضامین از آن‌ها برای گرفتن وام استفاده کنند.

وی در ادامه با اشاره به این‌که اوراق سلف پی‌وی‌سی و اوره توسط شرکت‌های پتروشیمی آبادان و پردیس در ماه‌های پیش منتشر شد، گفت: تأمین مالی از طریق انتشار اوراق به تأمین مالی پتروشیمی‌ها کمک می‌کند.

 

به گفته مجیب، در حال حاضر اکثر شرکت‌های پتروشیمی برای تأمین مالی پروژه‌های خود دچار مشکلاتی هستند و از این رو بیش‌تر تمایل دارند که برای تأمین این پروژه‌ها سرمایه‌گذار خارجی جذب کنند؛ چرا که رقم‌های بالایی برای تأمین این پروژه‌ها نیاز است در این بین بورس کالا نیز می‌تواند به این روند کمک کند.