زاکربرگ به دنبال برگزاری جلسه آشتی‌جویانه با جمهوری‌خواهان آمریکا!

  مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک می‌گوید قصد دارد تعدادی از سران برجسته جمهوری‌خواهان و حامیان مهم آن‌ها را به دفترش دعوت کند تا در مورد ادعای دستکاری اخبار فیس بوک بر ضد آنان اظهار نظر کند. به گزارش فارس به نقل از‌ای بی‌سی نیوز، هفته گذشته یکی از کارکنان سابق فیس‌بوک در مصاحبه‌ای تأکید […]

 

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک می‌گوید قصد دارد تعدادی از سران برجسته جمهوری‌خواهان و حامیان مهم آن‌ها را به دفترش دعوت کند تا در مورد ادعای دستکاری اخبار فیس بوک بر ضد آنان اظهار نظر کند.

به گزارش فارس به نقل از‌ای بی‌سی نیوز، هفته گذشته یکی از کارکنان سابق فیس‌بوک در مصاحبه‌ای تأکید کرد روندهای خبری برجسته فیس‌بوک توسط عده‌ای از کارمندان این شرکت دستکاری می‌شود تا اخبار مربوط به حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده در صدر اخبار مهم قرار نگرفته و در قیاس با سایر اخبار بی‌اهمیت تلقی شوند.

با توجه به این‌که فیس بوک برای بیش از ۶۰ درصد مردم آمریکا یک منبع خبری مهم تلقی می‌شود، اقداماتی از این دست می‌تواند از جاذبه و قدرت نفوذ جمهوری خواهان در آمریکا بکاهد.

اگر چه فیس بوک این خبر را انکار کرده، ولی انتشار آن موجی از واکنش‌های تند را موجب شده است که نشان می‌دهد دیگر اعتمادی به بی‌طرفی این شبکه اجتماعی وجود ندارد. زاکربرگ می‌گوید در حال تحقیق در مورد این ادعاهاست، اما هنوز مدارکی که این ادعا‌ها را ثابت کند، به دست نیامده است. وی افزوده است: اگر هر چیزی بر ضد اصول ما پیدا شود، شاهد تعهد من برای انجام اقدامات بیش‌تر برای رسیدگی به این موضوع خواهید بود.

این شرکت در اقدام آشتی‌جویانه دیگری دستورالعمل داخلی سردبیری بخش خبر خود را علنی کرد. دستورالعمل ۲۸ صفحه‌ای فیسبوک نشان می‌دهد که چگونه سردبیران خبر با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری، اخباری را که ۱۰ شبکه خبری از جمله نیویورک تایمز، سی ان ان، بازفید و فاکس منتشر می‌کنند، بر پایه اهمیتی که دارند دسته‌بندی و ارایه می‌کند.فیسبوک می‌گوید، در گزینش خبر، آرا و عقاید سیاسی را مد نظر قرار نمی‌دهد.

 

در عین حال کمیته تجارت، علوم و ترابری سنا در نامه‌ای به مارک زاکربرگ مدیر فیس‌بوک از وی خواسته تا به پرسش‌هایی در باره شیوه جمع‌آوری خبر‌ها و انتخاب مطالب پاسخ دهد. سناتور جان تیون رییس این کمیته به خبرنگاران گفت: نگرانی اصلی او این است که در صورت مداخله کارمندان در ارایه خبرها، ممکن است فیس‌بوک مرتکب فریبکاری شده باشد.