نبود نظارت بر اجرای قوانین، ایراد پر رنگ مجلس نهم

  با توجه به این‌که مجلس نهم روزهای پایانی خود را سپری می‌کند، رییس کنفدراسیون صادرات درباره عملکرد این دوره نمایندگان مجلس گفت: اشکالی که در مجلس‌ نهم پررنگ‌ بوده، نبود نظارت بر اجرای قوانین است؛ به این معنی که حتی اگر قانون خوبی تصویب می‌شود مجریان علاقه‌ای به اجرای آن قانون ندارند و عملاً […]

 

با توجه به این‌که مجلس نهم روزهای پایانی خود را سپری می‌کند، رییس کنفدراسیون صادرات درباره عملکرد این دوره نمایندگان مجلس گفت: اشکالی که در مجلس‌ نهم پررنگ‌ بوده، نبود نظارت بر اجرای قوانین است؛ به این معنی که حتی اگر قانون خوبی تصویب می‌شود مجریان علاقه‌ای به اجرای آن قانون ندارند و عملاً نظارت مجلس آن‌گونه نیست که مجریان به رعایت آن الزام داشته باشند.

به گزارش ایسنا، محمد لاهوتی گفت: وقتی کارنامه مجلس نهم را نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که از نظر تعامل و نظرخواهی با اتاق بازرگانی ارتباطاتی وجود داشته و نظرات اتاق بازرگانی منتقل شده و در نهایت برخی مباحث به تصویب رسید و بعضی دیگر هم مصوب نشد.

وی افزود: اما اصولاً اشکالی که در مجلس‌‌‌ها وجود داشته و در مجلس نهم هم پررنگ‌تر بوده، موضوع عدم نظارت بر اجرای قوانین است؛ به این معنی که حتی اگر قانون خوبی تصویب می‌شود مجریان علاقه‌ای به اجرای آن قانون ندارند و عملاً نظارت مجلس آن‌گونه نیست که مجریان به رعایت آن الزام داشته باشند.

لاهوتی ادامه داد: یکی از مصادیق مهم این عدم نظارت موضوع نرخ ارز در برنامه چهارم و پنجم توسعه کشور بوده که در قانون تأکید شده است نظام ارزی کشور باید شناور باشد اما شاهد هستیم که این قانون در هیچ زمانی و در هیچ یک از دولت‌‌‌ها اجرا نشده است و برای همین امروز این غیرواقعی بودن نرخ ارز باعث شده که شاهد عدم حضور کالاهای ایرانی به دلیل بالا بودن قیمت‌هایشان در بازارهای جهانی باشیم.

رییس کنفدراسیون صادرات تصریح کرد: آن‌چه جزو وظایف مجلس است تنها وضع قوانین نیست، بلکه باید بعد نظارتی هم مورد توجه قرار بگیرد و پررنگ شود و مجریان هم از تخلف قانون توسط مجلس باز داشته شوند.

این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره ارتباط اتاق بازرگانی و مجلس جدید گفت: باید تعامل بیش‌تری بین اتاق بازرگانی و مجلس جدید شکل گیرد و مجلس هم در وضع و اجرای قوانین جدیت بیش‌تری داشته باشد.

لاهوتی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره برخی تصمیمات اخیر مجلس نهم در خصوص برنامه ششم توسعه، دو نرخی کردن بنزین، حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر و… گفت: متأسفانه تأثیر مسایل جناحی در کشور ما بیش‌تر از مصالح دیده می‌شود. هر گروه و جناحی به دلیل رأی آوردن یا رأی نیاوردن در انتهای کارش عملکردی را از خود به جا می‌گذارد که رفع تأثیرات آن سال‌های زیادی زمان می‌برد.

رییس کنفدراسیون صادرات افزود: در دولت قبل هم به یاد داریم که در ماه‌های پایانی تصمیمات خلق الساعه گرفته شد که دولت فعلی کماکان با آن مشکلات مواجه است و هنوز نتوانسته آن‌‌ها را برطرف کند.

وی اضافه کرد: در مجلس هم چنین اتفاقی در حال رخ دادن است، چرا که به نظر می‌رسد نگرش سیاسی در مجلس تغییر پیدا کرده و کسانی که به مجلس جدید راه یافتند ممکن است تا حدودی با نظرات نمایند‌گان قبلی تفاوت دیدگاه داشته باشند و مجلس نهم هم با دستپاچگی و نوعی پافشاری به دنبال تصویب قوانین و تصویب لایحه‌های برنامه ششم توسعه است، بدون آن که کار کارشناسی روی آن انجام شده باشد.

 

لاهوتی تصریح کرد: لذا به نظر می‌رسد هزینه حل اینگونه تصمیمات خلق‌الساعه را باید ملت پرداخت کند، هزینه‌ای که بسیار گزاف و بالا است.