حج تمتع با کارشکنی‌های عربستان منتفی خواهد شد

  یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که با توجه به‌کارشکنی‌های عربستان برای صدور روادید حجاج ایرانی و ندادن تعهد جهت برگزاری مناسک عزتمندانه برای زائران ایرانی به نظر می‌رسد که قطعا حج تمتع منتفی خواهد شد. به گزارش ایسنا محمد صالح جوکار اظهار کرد: با وجودی که اعلام شد تا […]

 

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که با توجه به‌کارشکنی‌های عربستان برای صدور روادید حجاج ایرانی و ندادن تعهد جهت برگزاری مناسک عزتمندانه برای زائران ایرانی به نظر می‌رسد که قطعا حج تمتع منتفی خواهد شد.

به گزارش ایسنا محمد صالح جوکار اظهار کرد: با وجودی که اعلام شد تا ۸ شعبان تکلیف حج تمتع برای زائران ایرانی مشخص می‌شود ولی باز هم رژیم آل‌سعود با رفتارهایش نشان داده که حاضر به پاسخگویی درباره شهدای منا و پرداخت دیه و همچنین مجازات عوامل تجاوز به دو نوجوان و دادن تعهد جهت برگزاری حج عزتمندانه برای زائران ایرانی نیست.

وی با بیان این‌که برای حضور زائران ایرانی در عربستان زمان جهت تهیه مقدمات لازم است گفت: اگر تا چند روز آینده روادید برای زائران ایرانی صادر نشود طبیعتاً دیگر زمانی جهت آماده کردن مقدمات باقی نماند به همین دلیل به خودی خود حج تمتع امسال برای ایرانیان منتفی خواهد شد.

جوکار با بیان این‌که اقدام عربستان بر‌ای صدور روادید برای زائران ایرانی در کشور ثالث اقدامی تحقیرآمیز است، گفت: قطعا ما زیر بار رفتارهای تحقیرآمیز عربستان نخواهیم رفت و اجازه نمی‌دهیم که حقوق مردمان مان پایمال شود. قطعا باید به این رفتارهای گستاخانه عربستان پاسخ دندان شکنانه‌ای داد، آن‌‌‌ها بدانند که در مقابل مردم ایران باید ادبیات گستاخانه را کنار گذاشته و با ادبیاتی در شان مردم ایران سخن بگویند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آخرین اقدام عربستان در انگشت نگاری از مسؤولان حج و وزارت خارجه در سفر اخیرشان به این کشور نشان داد که عربستان اراده‌ای برای برگزاری حج شرافتمندانه و عزتمندانه ندارد و می‌خواهد رفتارهای تحقیرآمیزش را ادامه دهد، رفتارهایی که ما به هیچ عنوان زیربار پذیرش آن نخواهیم رفت.

وی با تأکید بر این‌که عربستان شایستگی برگزاری مناسک حج را ندارد گفت: مسؤولان عربستان با انجام اقدام بی‌شرمانه در تجاوز به دو نوجوان و مجازات نکردن عوامل آن در کنار عدم پاسخگویی در مورد فاجعه منا و اجازه ندادن به کمیته حقیقت‌یاب برای پیگیری این موضوع نشان دادند که شایستگی برگزاری مناسک حج را ندارند. موضوعی که باید از طریق کشورهای اسلامی پیگیری شود تا مسلمانان به حقوقشان برسند.

 

جوکار در پایان با تأکید بر این‌که باید پاسخ قاطع و شفافی به رفتارهای عربستان داد گفت: گستاخی عربستان نه تنها درباره برگزاری مناسک حج بلکه در منطقه زیاد شده است که باید پاسخ داده شده و بی‌پاسخ نماند.