ایران صادرکننده تمامی فرآورده‌های نفتی می‌شود

    مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از صادرات پایدار همه فرآورده‌های نفتی در سال ٩٦ خبرداد. عباس کاظمی در گفت‌و‌گو با شانا، از قدرت صادراتی ایران در سال آینده خبرداد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ایران تا سال ٩٦ به صادرکننده پایدار همه فرآورده‌های نفتی بدل می‌شود. وی افزود: […]

 

  مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از صادرات پایدار همه فرآورده‌های نفتی در سال ٩٦ خبرداد.

عباس کاظمی در گفت‌و‌گو با شانا، از قدرت صادراتی ایران در سال آینده خبرداد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ایران تا سال ٩٦ به صادرکننده پایدار همه فرآورده‌های نفتی بدل می‌شود.

وی افزود: از اوایل پارسال ۵ فرآورده نفت‌گاز، ال‌پی‌جی، نفت سفید، سوخت جت و مازوت را به صورت پایدار صادر کردیم که تا سال آینده بنزین هم به این گروه از فرآورده‌های صادراتی اضافه می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با بیان این که ایران تنها در صادرات بنزین منفی است، افزود: براساس پیش‌بینی نیاز داخل امسال به‌طور میانگین روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌شود.

وی ادامه داد: با طرح‌های توسعه‌ای پالایشگاه نفت بندرعباس و ستاره خلیج‌فارس از اوایل سال آینده کمبود تأمین ۸ میلیون لیتر بنزین کشور رفع و ایران به صادرکننده این فرآورده بدل می‌شود.

کاظمی، با اشاره به تولید ٦٤ میلیون لیتر بنزین در داخل کشور، تأکید کرد: هم اکنون مصرف روزانه بنزین کشور ٧٢ میلیون لیتر هست که این ۸ میلیون لیتر کمبود از طریق واردات تأمین می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با تأکید بر این که برای سال ٩٥ مصوبه‌ای برای خرید نداریم، گفت: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته روزانه نیازمند ۸ میلیون واردات بنزین هستیم که با احتساب میانگین سالانه اقدام به واردات خواهیم کرد.

وی اعلام کرد: بنزین را روزانه خریداری نمی‌کنند، بلکه براساس قراردادها، محموله‌ها و کشتی کشتی وارد می‌کنند که در ٥٠ روز اخیر روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است.

کاظمی، با بیان این که براساس قرارداد‌ها و محموله‌ها، بنزین با میانگین نیاز سالانه هشت میلیون لیتر روزانه وارد کشور می‌شود، ادامه داد: براساس میانگین نیاز سالانه و بودجه تعریف شده، مجاز به واردات تا سقف تعیین شده هستیم.

به گفته وی، مصوبه واردات بنزین سالانه است و مقدار واردات ماهانه تعیین نشده است، بنابراین با توجه به شرایط بازار، آب و هوا و قیمت، حجم واردات در ماه‌های سال متغیر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با تأکید بر این که واردات یک یا دو ماه پایه محاسبه واردات بنزین سالانه نیست و باید میانگین سال را در نظر گرفت، افزود: خبرسازی برپایه واردات یک یا دو ماه و تعمیم آن به کل سال، بدون شک منطقی، درست و منصفانه نیست، زیرا ما براساس نیاز سالانه اقدام به واردات و ذخیره‌سازی می‌کنیم.

وی اعلام کرد: در چند ماه اول امسال به دلیل شرایط مساعد، بنزین بیش‌تری وارد شد که بدون شک در ماه‌های بعد این روند کندتر خواهد شد.

کاظمی با بیان این که تعیین سقف واردات هشت میلیون لیتر بنزین براساس توان مالی شرکت تعیین شده است، گفت: مصوبه واردات بنزین با توجه به ٣٦٥ روز سال و توان مالی شرکت تعیین می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با تأکید بر این‌که همواره سقف تعیین شده واردات از سوی این شرکت رعایت شده است، افزود: براساس قراردادهای ماه‌های دی و بهمن پارسال، محموله‌های بنزین در فروردین و اسفندماه امسال وارد کشور شده است.

 

وی با اشاره به این که پارسال براساس مصوبه باید روزانه ١١ میلیون لیتر بنزین وارد می‌کردیم که ما تنها ٩,٥ میلیون لیتر واردات داشتیم، اظهار کرد: طبق آمار واردات ما روزانه ۱٫۵ میلیون لیتر کم‌تر از سقف تعیین شده در مصوبه بوده است.