۱۷ روز تا انتخابات و آرایش‌های انتخاباتی

  احزاب که به عنوان رکن سوم دموکراسی محسوب می‌شوند و می‌توانند در تقویت جامعه مدنی؛ سرمایه اجتماعی و ملی را به شکل پایدار و متوازن برقرار سازند؛ اکنون در کشور ما و در آستانه انتخابات اسفند ۹۴، جان تازه‌ای گرفته‌اند. به گزارش ایرنا، در حالی که تا هفتم اسفند ماه روز برگزاری انتخابات ۱۸ […]

 

احزاب که به عنوان رکن سوم دموکراسی محسوب می‌شوند و می‌توانند در تقویت جامعه مدنی؛ سرمایه اجتماعی و ملی را به شکل پایدار و متوازن برقرار سازند؛ اکنون در کشور ما و در آستانه انتخابات اسفند ۹۴، جان تازه‌ای گرفته‌اند.

به گزارش ایرنا، در حالی که تا هفتم اسفند ماه روز برگزاری انتخابات ۱۸ روز باقی مانده، اما هنوز آرایش‌های انتخاباتی به‌طور کامل شکل نگرفته است و به تدریج با پایان رسیدگی شورای نگهبان به صلاحیت داوطلبان و همچنین بررسی به درخواست‌های مجدد رسیدگی؛ برخی به تازگی لیست‌های انتخاباتی خود را ارایه کرده‌اند و برخی هم در تلاش برای ارایه هر چه زودتر این لیست هستند.

اسامی داوطلبان تأیید صلاحیت شده انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بامداد شنبه از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور اعلام شد، ستاد انتخابات کشور همان روز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که داوطلبان رد صلاحیت شده ۳ روز مهلت دارند از شورای نگهبان درخواست رسیدگی مجدد کنند.

در همین راستا مروری کوتاه بر فعالیت انتخاباتی چند روز گذشته احزاب و گروه‌های سیاسی اعتدالیون، اصولگرا‌ها و اصلاح طلبان می‌کنیم.

اعتدالگرایان: ۲۷ بهمن لیست را ارایه می‌کنیم

خبر نخست از جبهه مستقلین و اعتدالگریان این‌که؛ اسماعیل ابراهیمی به عنوان رییس ستاد انتخابات این جبهه انتخاب شد.

قدرت‌علی حشمتیان رییس این جبهه گفت: با توجه به اطلاعیه جدید شورای نگهبان در خصوص اعلام قطعی کاندیداهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۲۷ بهمن ماه، لیست این جبهه نیز منتشر خواهد شد.

حشمتیان که پیش از این از تأیید صلاحیت تنها یک نفر در نتیجه بررسی‌های نهایی شورای نگهبان خبر داده بود، گفت: در لیست اولیه دو نفر از جبهه مستقلین و اعتدالگرایان از سوی هیأت نظارت تأیید شده بود که در نتیجه بررسی نهایی شورای نگهبان تنها یک نفر دیگر تأیید شد و از مجموع ۳۰نفر ۳ نفر از جبهه به تأیید رسیدند.

وی افزود: در سراسر کشور هم براساس گزارش‌های واصله همین وضعیت را داریم و اصلاح طلبان و اعتدالگرایان مشهور تأیید نشده‌اند و تعدادی گمنام در سطح کشور توسط شورا به عرصه رقابت بازگردانده شدند.

مطهری در لیست جبهه مستقلین و اعتدالگرایان

البته حشمتیان از تأیید علی مطهری در لیست جبهه مستقلین و اعتدالگرایان و صدای ملت خبر داد و گفت: به دنبال آن خواهیم بود که با کاندیداهای موجود تأیید شده از هر ۳ جریان اصولگرا، اصلاح طلب و مستقلین و اعتدالگرایان که با تفکر ما نزدیکی دارند لیست خود را منتشر و برای تشکیل مجلسی متفاوت از ۹ مجلس دیگر که «نه افراط و نه تفریط، پیروی از خط امام و رهبری» باشد اقدام کنیم.

حشمتیان افزود: جبهه مستقلین و اعتدال گرایان با صدای ملت ائتلاف کرده، با آقای لاریجانی گفت‌وگو داشته و با آقای عارف مذاکراتی کرده‌ایم و سعی می‌کنیم تیمی را آماده کنیم که بتواند از حضور تندرو‌ها در مجلس جلوگیری کند تا مجلسی معتدل و مستقل داشته باشیم.

جمشید ایرانی که رییس کمیته انتخابات جبهه اعتدالگرایان است، نیز گفت: براساس ۴ ضلع پیشنهادی در جبهه نجات باید از ظرفیت اصلاح طلبان و اعتدالگرایان، اصولگرایان معتدل و نامزدهای متخصص و کارشناس که در ایجاد یک مجلس قوی و متعهد می‌تواند در راستای شعار سال همدلی و همزبانی بین دولت و ملت بهترین رهاورد و اتفاق سال باشد، استفاده کرد.

اصولگرایان فهرست تهران را ارایه کردند

برخی از سایت‌های خبری در روزهای گذشته لیست‌هایی را از ائتلاف اصولگرایان منتشر کردند و عده‌ای هم شرط گنجانده شدن اسامی نامزد‌ها در این لیست را رأی به حداد عادل برای ریاست مجلس عنوان کرده بودند که این خبر تکذیب شد.

اما در نهایت شورای ائتلاف اصولگرایان اسامی ۳۰ نفر را به عنوان لیست نهایی خود اعلام کرد و خبرنگاران نیز از حجت الاسلام ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز در خصوص قرار گرفتن نام ۱۴ نفر از اعضای جبهه پایداری و جبهه یکتا در لیست ائتلاف اصولگرایان سؤال کردند که وی گفت: ممکن است این کار اتفاقی صورت گرفته باشد.

غلامعلی حداد عادل، سخنگوی ائتلاف اصولگرایان اعلام کرد که نهمین جلسه شورای ائتلاف به ریاست آیت‌ا… موحدی برگزار و در این جلسه گزارش نهایی کارگروه نامزدهای اصولگرای تهران برای مجلس دهم به اطلاع اعضا رسید و اعضا با در نظر گرفتن ملاحظات مختلف با اجماع پیشنهاد کارگروه را تأیید کردند.

حجت‌الاسلام ابراهیمی عضو جامعه روحانیت در حاشیه یکی از همایش‌های اصولگرایان به سؤالات دیگر خبرنگاران نیز پاسخ داد، وی در پاسخ به این‌که آیا قرار گرفتن نام افراد در لیست ائتلاف اصولگرایان با نظر آقای حداد عادل است، اظهار داشت: خیر؛ کمیته‌ای ۷ نفره وجود دارد که در آن کمیته اسامی ارایه و بعد در شورای ائتلاف مطرح می‌شود و پس از رای گیری، اگر رای آوردند در لیست قرار می‌گیرند.

ابراهیمی در خصوص سرلیستی اصولگرایان در تهران گفت که هنوز در این زمینه تصمیم‌گیری نشده است.

عضو جامعه روحانیت مبارز در این خصوص که حداد عادل گفته بود اگر به لیست واحدی هم برسیم باز هم راه دشواری در پیش داریم، گفت: راه دشوار همیشه هست و خود انتخابات هم دشوار و سخت است.

اصلاح طلبان برای تهران لیست ۳۰ نفره ارایه می‌کنند

اما الیاس حضرتی، مسؤول کمیته رسانه و تبلیغات شورای ائتلاف اصلاح‌طلبان تهران، ارایه لیست اصلاح طلبان در انتخابات آتی را منوط به اعلام نهایی نتیجه بررسی صلاحیت‌ها در هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات عنوان کرد و گفت: تلاش می‌کنیم برای شهر تهران لیست ۳۰ نفره ارایه کنیم.

وی افزود: اصلاح طلبان منتظرند که نتیجه بررسی صلاحیت‌ها در هیأت مرکزی نظارت اعلام شود که پس از آن لیست نامزد‌ها ارایه می‌شود.

مسؤول کمیته رسانه و تبلیغات شورای ائتلاف اصلاح طلبان تهران تصریح کرد: تلاش می‌شود این لیست متشکل از چهره‌های شاخص باشد اما در صورتی که این افراد تأیید صلاحیت نشوند از دیگر چهره‌های علمی که امکان قرار گرفتن آن‌ها در لیست مهیا باشد استفاده می‌کنیم.

حضرتی یادآور شد: سرلیست اصلاح‌طلبان پیش از این هم محمدرضا عارف بود، چهره‌های شاخص در اولویت است اما در صورت نبود چهره‌های شاخص از چهره‌های علمی سیاسی و ناشناخته هم استفاده می‌شود.

احراز صلاحیت ۴۶ درصد داوطلبان

سیدشهاب الدین چاوشی، رییس ستاد انتخابات استان تهران گفت: از مجموع دو هزار و ۷۲۵ داوطلب نمایندگی دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان، صلاحیت یک هزار و ۲۶۱ نفر از سوی شورای نگهبان تأیید شده است.۴۶ درصد از مجموع داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در استان تهران تأیید صلاحیت شدند.

وی افزود: براساس گزارش اعلام شده از سوی فرمانداری تهران، وضعیت ۵۶ داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه هنوز مشخص نیست.

وی یادآور شد: در این مرحله، در روند بررسی صلاحیت ۳۶۸ داوطلب که در مرحله قبل از سوی هیأت نظارت بر انتخابات رد شده بود تجدیدنظر شده و به لیست تأیید صلاحیت‌شدگان اضافه شدند.