وزیر نیرو:سالانه ۳۲میلیارد متر مکعب فاضلاب در ایران تولید می‌شود

  وزیر نیرو گفت: سالانه قریب به ۳۲ میلیارد متر مکعب فاضلاب در ایران تولید می‌شود که از این میزان ۵ میلیارد متر مکعب فاضلاب شهری و ۲۸ میلیارد متر مکعب زهاب کشاورزی است. به گزارش ایسنا، حمید چیت‌چیان در مراسم افتتاحیه و آغاز بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب شماره ۳ شهر قم با اشاره به […]

 

وزیر نیرو گفت: سالانه قریب به ۳۲ میلیارد متر مکعب فاضلاب در ایران تولید می‌شود که از این میزان ۵ میلیارد متر مکعب فاضلاب شهری و ۲۸ میلیارد متر مکعب زهاب کشاورزی است.

به گزارش ایسنا، حمید چیت‌چیان در مراسم افتتاحیه و آغاز بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب شماره ۳ شهر قم با اشاره به افزایش روز افزون فاضلاب‌های صنعتی و شهری گفت: به همین جهت دفع این فاضلاب و استفاده از پساب حاصل از تصفیه آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

او با اشاره به قدمت ۲۵ ساله اقدامات در زمینه فاضلاب در ایران توضیح داد: امروز ۴۲٫۴ درصد از جمعیت کل شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارد اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب راهی طولانی در پیش است.

چیت‌چیان خاطر نشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در دولت یازدهم پیش‌یبنی کرده‌ایم که تا پایان دوره‌ خدمتگزاری دولت، ۷۶ تصفیه‌خانه فاضلاب وارد مدار شود و ۵۰ شهر جدید به صورت کامل یا بخشی تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گیرد.

وزیر نیرو همچنین با تأکید بر لزوم توجه به فاضلاب‌های روستایی خاطر نشان کرد: در برخی از روستا‌ها نیازی به ایجاد شبکه فاضلاب نیست، اما در برخی نقاط که روستا‌ها مشرف به دریاچه سد‌ها هستند یا در کنار رودخانه‌ها قرار دارند، مشکلاتی وجود دارد که باید هر چه زودتر برطرف شود.

وی ادامه داد: امروز ۱۸۶ روستا در اولویت احداث شبکه فاضلاب قرار دارد که از این تعداد ۱۱۱ روستا با استفاده از وام بانک توسعه اسلامی در حال انجام اقدامات لازم در این زمینه است.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب شماره ۳ شهر قم به بیان جزئیات این واحد پرداخت و گفت: تصفیه‌خانه شماره ۳ قم قادر است بیش از ۵۰ درصد کل جمعیت شهر قم را زیر پوشش قرار دهد و با تکمیل این شبکه میزان افراد تحت پوشش به بیش از ۶۰ درصد خواهد رسید.

وی افزود: در این تصفیه‌خانه بالا‌ترین فن‌آوری‌ها به‌کار گرفته شده است و تمام لجن تولید شده در فرایند تصفیه آب طی فرایندی توسط نیروگاه موجود در آن به انرژی برق تبدیل می‌شود.

 

چیت‌چیان به آغاز همزمان عملیات اجرایی آبرسانی به روستا‌ها اشاره کرد و با بیان این‌که از امروز آب‌رسانی روستایی جان جدیدی می‌گیرد، اظهار کرد: امیدواریم تا سال آینده بیش از یک میلیون نفر از روستاییان قادر به استفاده از آب شرب مطلوب در منازل خود باشند.