وزیر نفت خبر داد:۱۵ میدان مشترک نفتی در مناقصه تعیین تکلیف می‌شوند

   نیاز بخش بالادستی نفت به ١٣٠ میلیارد سرمایه‌گذاری وزیر نفت با غیرقابل توجیه دانستن ادامه استفاده از کارت سوخت گفت: مناقصه ۱۵ تا ۱۶ میدان مشترک نفتی سال آینده در ایران برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، بیژن نامدار زنگنه در نشستی که در وزارت نفت برگزار شد اظهار کرد: معتقدم استفاده از کارت سوخت […]

 

 نیاز بخش بالادستی نفت به ١٣٠ میلیارد سرمایه‌گذاری

وزیر نفت با غیرقابل توجیه دانستن ادامه استفاده از کارت سوخت گفت: مناقصه ۱۵ تا ۱۶ میدان مشترک نفتی سال آینده در ایران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، بیژن نامدار زنگنه در نشستی که در وزارت نفت برگزار شد اظهار کرد: معتقدم استفاده از کارت سوخت برای مصرف بنزین توجیه ندارد اما در این زمینه شخصاً تصمیم نگرفتم و موضوع را برای مشورت و تصمیم‌گیری به دولت ارجاع دادم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تأکید کرد: تولید بنزین یورو ۴ امسال در کشور به ۲۴ میلیون لیتر رسیده است.

او همچنین اظهار کرد: تا پایان دولت یازدهم تولید نفت از حوزه غرب کارون به ۳۰۰ هزار بشکه می‌رسد.

زنگنه در بخشی از سخنانش تصریح کرد: برخی می‌گویند پای خارجی نباید به کشور باز شود، برای این کار یا من نباید باشم یا نفت را باید تعطیل کرد، اما من هستم و مقام مشروع نظامم.

نامدار زنگنه با اشاره به این‌که در صورت وجود اراده سیاسی یک ماهه می‌توان قیمت نفت را اصلاح کرد، اضافه کرد: کشورهایی که قیمت نفت را پایین می‌آورند قطعا ضربه بیش‌تری به آن‌ها وارد می‌شود، چرا که ما به نخوردن و سختی عادت کرده‌ایم.

وی درباره‌ این‌که گفته می‌شود وجود زنگنه باعث کاهش قیمت نفت می‌شود، تصریح کرد: اگر من چنین فردی‌ام که اقتصاد دنیا را متحول می‌کنم و دو درصد رشد چین را پایین می‌آورم خیلی است، اما من خودم هنوز دچار چنین توهمی نشده‌ام.

وزیر نفت ادامه داد: یکی از تفاوت‌های مدل جدید یا بیع متقابل این است که در این قرار‌داد اکتشاف و توسعه همراه با هم اتفاق می‌افتد و تفاوت دیگر بلند‌مدت بودن آن است.

نامدار زنگنه در ادامه گفت: به زودی نشستی را در رابطه با کرسنت برگزار می‌کنم و در چارچوب مصوبه شورای امنیت عالی در مورد این موضوع توضیح می‌دهم.

وی تصریح کرد: این افتخار نیست که برخی می‌گویند برخلاف مصوبات شورای عالی امنیت صحبت می‌کنم. من با تمکین به آن خیلی اوقات سکوت می‌کنم.

 

وزیر نفت اظهار کرد: مناقصات نفتی ما در سال آینده و در ایران برگزار می‌شود و حدود ۱۵ میدان نفتی مشترک با هدف افزایش بازیافت در اولویت ما است.