مولکولی که همه ویروس‌‌‌‌ها را نابود می‌کند!

    در اقدامی بی‌سابقه محققان موفق به تولید مولکولی شده‌اند که می‌تواند هر ویروسی را نابود کند. به گزارش مهر، این دستاورد تاریخی از آن جهت ارزشمند توصیف می‌شود زیرا حالا می‌توان به نابودی ویروس‌های مهلک و مرگباری نظیر ابولا، زیکا و آنفلوآنزا نیز امیدوار بود. پیدا کردن شیوه‌های درمانی مؤثر برای بیماری‌هایی نظیر […]

 

 

در اقدامی بی‌سابقه محققان موفق به تولید مولکولی شده‌اند که می‌تواند هر ویروسی را نابود کند.

به گزارش مهر، این دستاورد تاریخی از آن جهت ارزشمند توصیف می‌شود زیرا حالا می‌توان به نابودی ویروسهای مهلک و مرگباری نظیر ابولا، زیکا و آنفلوآنزا نیز امیدوار بود.

پیدا کردن شیوه‌های درمانی مؤثر برای بیماری‌هایی نظیر ابولا، زیکا و حتی آنفلوآنزا به مسیری دشوار برای محققان علوم پزشکی تبدیل شده است. نکته مهم اینجاست که ویروس‌‌‌ها به طرز چشمگیری با یکدیگر متفاوت هستند و حتی زنجیره مشابهی از یک ویروس قابلیت جهش و تغییر دارد و به همین خاطر نابودی آن‌‌‌ها به چالشی بزرگ تبدیل شده است.

دقیقا به همین خاطر است که محققان همه ساله واکسن‌های جدیدی برای آنفلوآنزا ارایه می‌کنند.

گروهی از محققان IBM با همکاری انستیتو مهندسی زیستی و فن‌آوری نانو در سنگاپور پروژه بزرگی را برای درک بهتر این واقعیت آغاز کرده‌اند که چه چیزی را می‌توان به عنوان وجه اشتراک تمام ویروس‌‌‌ها در نظر گرفت.

آن‌‌‌ها با تکیه بر اطلاعاتی که در این زمینه به دست آورده‌اند مولکول بزرگی تولید کرده‌اند که قابلیت نابودی انواع مختلفی از ویروس‌‌‌ها را داشته و مانع از آن می‌شوند که انسان‌ها را آلوده کند.

نتایج این یافته در تازه‌‌‌‌ترین شماره نشریه تخصصی Macromolecules منتشر شده است.

محققان در این برنامه بزرگ DNA و RNA ویروس‌‌‌ها را نادیده گرفتند که البته می‌توانند به عنوان اهداف کلیدی در نظر گرفته شوند اما نکته اینجاست که از یک ویروس به ویروس دیگر تفاوت پیدا کرده و همچنین در بسیاری از موارد با جهش نیز همراه هستند و به همین دلیل هدف‌گیری آن‌‌‌ها کار دشواری است.

در مقابل محققان بر روی «گلیکوپروتئینها» متمرکز شده‌اند که در خارج از ساختار تمام ویروس‌‌‌ها قرار داشته و در بدن به سلول‌‌‌ها می‌چسبند. این ساختار به ویروس‌‌‌ها امکان آن را می‌دهد تا پس از وارد شدن به بدن فرد میزبان شروع به آلوده کردن وی و در نهایت ایجاد بیماری کنند.

 

به باور محققان، مولکول بزرگی که به تازگی تولید شده با نزدیک کردن خود به ویروس، به آن چسبیده و مانع از عملکرد مخرب آن می‌شوند.