معاون وزیر نفت:مشارکت شرکت‌های ایتالیایی در طرح‌های نفتی منوط به انتقال فن‌آوری است

  معاون وزیر نفت، هدف از مشارکت دادن شرکت‌های ایتالیایی در صنعت نفت ایران را جذب سرمایه، انتقال فن‌آوری و دانش مدیریت اعلام کرد. به گزارش شانا، امیرحسین زمانی‌نیا، در دومین جلسه فعالان اقتصادی با اشاره به سفر روحانی به ایتالیا گفت: حضور ایشان در ایتالیا به‌عنوان نخستین کشور اروپایی پس از اجرای برجام در […]

 

معاون وزیر نفت، هدف از مشارکت دادن شرکت‌های ایتالیایی در صنعت نفت ایران را جذب سرمایه، انتقال فن‌آوری و دانش مدیریت اعلام کرد.

به گزارش شانا، امیرحسین زمانی‌نیا، در دومین جلسه فعالان اقتصادی با اشاره به سفر روحانی به ایتالیا گفت: حضور ایشان در ایتالیا به‌عنوان نخستین کشور اروپایی پس از اجرای برجام در روابط بین‌الملل معنادار و مهم است.

معاون وزیر نفت به تاریخ و تمدن هزاران ساله همکاری ایران و ایتالیا اشاره کرد و افزود: روابط بلندمدت دو کشور سبب شده است دو کشور حرف‌های یکدیگر را راحت‌تر درک کنند.

وی از برگزاری جلسه مشترک میان شرکت‌ها و فعالان صنعت نفت کشور ایتالیا با شرکت‌های ملی نفت و گاز و بهینه‌سازی انرژی در روز چهارشنبه (٢١ بهمن ماه) خبر داد و گفت: ایران هم‌اکنون حق انتخاب برای مشارکت در انجام طرح‌های و پروژه‌های نفتی خود را دارد.

زمانی نیا به سابقه همکاری شرکت‌های نفتی ایتالیا در پروژه‌های صنعت نفت ایران مانند توسعه میدان دارخوین و بلال اشاره کرد و گفت: خوشبختانه همکارانم در این صنعت سابقه خوبی از کار شرکت‌های ایتالیایی در ذهن دارند.

وی، هدف از مشارکت دادن شرکت‌های ایتالیایی در صنعت نفت ایران را جذب سرمایه، انتقال فن‌آوری و دانش مدیریت اعلام کرد و گفت: ایران براساس قراردادهای نفتی و توافق‌های گذشته خود با شرکت‌های ایتالیایی توافق‌ها را اجرایی خواهد کرد.

زمانی نیا در ادامه به ذخایر نفت و گاز کشورمان اشاره کرد و گفت: ایران هم‌اکنون مهم‌تر از منابع نفتی، دارای ثبات و امنیت پایدار در خاورمیانه است که این موضوع شرایط را برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایتالیایی در صنعت نفت فراهم می‌کند.

حضور ٣٠٠ فعال اقتصادی کشور ایتالیا در ایران

سفیر ایتالیا نیز در این نشست سفر روحانی به رم را موفقیت آمیز عنوان کرد و گفت: امروز ٣٠٠ فعال اقتصادی به نمایندگی از ٢٠٠ شرکت معتبر ایتالیایی در دومین جلسه فعالان اقتصادی دو کشور حضور دارند.

مائورو کنچاتوری این جلسه را مکمل نخستین جلسه فعالان اقتصادی دو کشور در ٢٩ و ٣٠ نوامبر خواند و گفت: محوریت این جلسه صنایع نفت، گاز، ساختمان و کشاورزی است.

سفیر ایتالیا با اشاره به تغییرات بنیادین در تولید محصولات و تجهیزات صنعت نفت در ایران گفت: ایران از نظر بازرگانی فرصت‌های زیادی دارد که با همکاری شرکت‌های ایتالیایی می‌تواند به آن‌ها دست یابد.

وی گفت: شرکت‌های ایتالیایی می‌خواهند با انتقال دانش و فن‌آوری در بازارهای صنعت نفت ایران و منطقه حضور مؤثر داشته باشند و به‌نوعی در ایران هاب تجهیزات نفت برای کسب بازار منطقه‌ای ایجاد کنند.

 

سفیر ایتالیا افزود: ما تمایل داریم شریک اصلی در صنعت نفت و گاز ایران باشیم و با همکاری، محورهای رسیدن به این هدف را به دست آوریم.