«محمد رسول ا… (ص)» پرفروش‌‌ترین فیلم سینمایی سال ۹۴

  بنیاد سینمایی فارابی اسامی فیلم‌های پر فروش سال ۹۴ در سینماهای تهران را اعلام کرد. به گزارش مهر، بنیاد سینمایی فارابی در گزارشی اعلام کرد تعداد ۶۰ فیلم سینمایی در سال ۹۴ به نمایش درآمد که ۱۴ فیلم فروشی بالای یک میلیارد تومان داشت. از میان آثار عرضه شده در سینماها، فیلم سینمایی «محمد […]

 

بنیاد سینمایی فارابی اسامی فیلم‌های پر فروش سال ۹۴ در سینماهای تهران را اعلام کرد.

به گزارش مهر، بنیاد سینمایی فارابی در گزارشی اعلام کرد تعداد ۶۰ فیلم سینمایی در سال ۹۴ به نمایش درآمد که ۱۴ فیلم فروشی بالای یک میلیارد تومان داشت.

از میان آثار عرضه شده در سینماها، فیلم سینمایی «محمد رسول ا… (ص)» به‌کارگردانی مجید مجیدی با فروش کل بیش از ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان – فروش روزانه به‌طور میانگین ۶۰ میلیون تومان- پرفروش‌‌ترین فیلم سال بود.

بعد از «محمد رسول ا… (ص)»، فیلم‌های «نهنگ عنبر» (سامان مقدم) با فروش بیش از ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، «ایران برگر» (مسعود جعفری جوزانی) ۳ میلیارد تومان، «در مدت معلوم» (وحید امیرخانی) دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، «گینس» (محسن تنابنده) دو میلیارد تومان، «من سالوادور نیستم» (منوچهرهادی) یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، «رخ دیوانه» (ابوالحسن داوودی) ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، «دوران عاشقی» (علیرضا رییسیان) یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، «شاهزاده روم» (هادی محمدیان) یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، «عصر یخبندان» (مصطفی کیایی) یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، «استراحت مطلق» (عبدالرضا کاهانی) یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، «کوچه بی‌نام» (هاتف علیمردانی) یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، «قندون جهیزیه» (علی ملاقلی‌پور) ۱ میلیارد تومان و «شیفت شب» (نیکی کریمی) یک میلیارد تومان، ۱۳ فیلم اول جدول نمایش در تهران را تشکیل می‌دهند.

مجموع فروش فیلم‌ها در اکران سال گذشته شهر تهران بیش از ۴۲ میلیارد تومان بود.

در سال ۹۰ فیلم‌های «ورود آقایان ممنوع»، «اخراجی‌ها ۳»، «جدایی نادر از سیمین»، «شیش و بش» و «سعادت آباد» توانستند به فروش میلیاردی دست پیدا کنند. این وضعیت در سال ۹۱ به شکل دیگری ادامه یافت.

در سال ۹۱ فیلم‌های «کلاه قرمزی و بچه ننه»، «خوابم می‌آد»، «گشت ارشاد»، «من مادر هستم» و «قلاده‌های طلا» فیلم‌های میلیاردی بودند.

در سال ۹۲ تعداد فیلم‌های میلیاردی سینمای ایران به ۶ فیلم رسید. «رسوایی»، «هیس، دختر‌ها فریاد نمی‌زنند»، «حوض نقاشی»، «گذشته»، «تهران ۱۵۰۰» و «پل چوبی» فیلم‌هایی بودند که مجموع فروش آن‌ها در تهران از یک میلیارد گذشت.

 

این روند صعودی در سال ۹۳ هم ادامه یافت و ۹ فیلم به فروش میلیاردی در سینماهای تهران دست پیدا کردند. این فیلم‌ها عبارت بودند از «شهر موش‌ها۲»، «طبقه حساس»، «آتش‌بس ۲»، «معراجی‌ها»، «رد کارپت»، «شیار ۱۴۳»، «خط ویژه»، «چ» و «کلاشینکف».