جنگل‌ها ثروت طبیعی انسان هستند

  کارشناس محیط زیست آلمان، جنگل‌ها را ثروت طبیعی انسان دانست و گفت: می‌توانیم بدون نفت و روغن زندگی کنیم اما بدون آب هیچ زندگی امکان‌پذیر نیست، رشته کوه‌های البرز و زاگرس مهم‌ترین منابع آبی ایران هستند و جنگل‌ها رابطه نزدیکی با آب دارند. به گزارش رایرنا از پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز، پروفسور هانس […]

 

کارشناس محیط زیست آلمان، جنگل‌ها را ثروت طبیعی انسان دانست و گفت: می‌توانیم بدون نفت و روغن زندگی کنیم اما بدون آب هیچ زندگی امکان‌پذیر نیست، رشته کوه‌های البرز و زاگرس مهم‌ترین منابع آبی ایران هستند و جنگل‌ها رابطه نزدیکی با آب دارند.

به گزارش رایرنا از پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز، پروفسور هانس کناپ در کارگاه آموزشی این جشنواره با اشاره به این‌که فیلمسازان مسؤول ایجاد ارتباط بین مردم و طبیعت هستند، افزود: در روز گذشته شاهد هنرهای بصری بودیم که چشم انسان‌ها را نسبت به مسایلی که در طبیعت وجود دارد، باز می‌کرد؛ فیلمسازان باید وجدان عمومی را بیدار کنند تا دل مردم نسبت به طبیعت نرم‌تر شود.

این کارشناس محیط‌زیست با بیان این‌که ایران سرزمینی خشک است که آب و جنگل‌های زیادی ندارد، افزود: مشکلات زیست‌محیطی که همه جهان را تحت تأثیر خود قرارداده است، می‌توان به دو بخش کمبود آب و از بین رفتن جنگل‌ها تقسیم کرد.

وی جنگل‌ها را نقطه قوت حکومت‌های قدیمی ایران معرفی کرد و با نشان دادن عکس‌هایی از پرسپولیس و اصفهان، پایتخت‌های گذشته ایران گفت: همانطور که می‌بینید پرسپولیس در منطقه جنگلی واقع شده و شهر اصفهان نیز روی زاینده رود ساخته شده است.

کناپ استفاده از آب در بناهای قدیمی ایران را مسأله مهمی دانست و افزود: سیستم قناتی که در ایران وجود دارد، بسیار شگفت‌انگیز است و این نشان می‌دهد که مدیریت آب در ایران در سطح بالایی قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به این که ۲۴ سال مسؤول آکادمی بوده که وظیفه‌‌اش نگهداری و مراقبت از طبیعت است، توضیح داد: نه تنها با همکارانمان در آلمان بلکه با افرادی که در تمام مناطق دنیا همکار ما هستند، در ارتباط هستیم و تاکنون سمینار‌ها و نشست‌های تخصصی زیادی در همه جای دنیا برگزار کرده‌ایم و تجربه‌های بسیاری در این زمینه از مناطق مختلف اروپا و خاورمیانه به دست آورده‌ایم که می‌توانیم آن را در اختیار سایر کشور‌ها قرار دهیم.

پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز از ۲۴ اردیبهشت ماه جاری آغاز شد و تا ۳۱ اردیبهشت ماه در تهران و تمام مراکز استان‌ها ادامه خواهد داشت.

 

سینما فلسطین، مرکز فرهنگی هنری صبا و سینما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مراکز نمایش‌دهنده فیلم‌ها و برنامه‌های این جشنواره در تهران هستند.