اجرای سیاست قیمت تضمینی برای کل کالاهای کشاورزی

  وزیر جهاد کشاورزی به لزوم توسعه بورس کالا در بخش کشاورزی و تسری سیاست قیمت تضمینی به کل کالاهای کشاورزی اشاره کرد. به گزارش سنا، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی، درباره نقش بورس کالا در رونق اقتصاد کشاورزی گفت: ایران هنوز نتوانسته از ظرفیت‌های بورس کالا در بخش […]

 

وزیر جهاد کشاورزی به لزوم توسعه بورس کالا در بخش کشاورزی و تسری سیاست قیمت تضمینی به کل کالاهای کشاورزی اشاره کرد.

به گزارش سنا، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی، درباره نقش بورس کالا در رونق اقتصاد کشاورزی گفت: ایران هنوز نتوانسته از ظرفیت‌های بورس کالا در بخش کشاورزی استفاده ببرد در حالی که به عنوان مثال بورس شیکاگو از یک سابقه دیرین و تاریخی در این عرصه برخوردار است.

وی در ادامه افزود: امروزه عمده کالاهای کشاورزی در بورس‌های مهم جهانی معامله می‌شوند، البته ما نتوانستیم از این سازوکار آن‌طور که باید و شاید استفاده کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی به قانون برنامه ۵ ساله پنجم توسعه به عنوان راهکاری برای آزادسازی ظرفیت‌های بورس کالا اشاره کرد و گفت: در قانون برنامه ۵ ساله پنجم بحث قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی وارد بورس کالاهای کشاورزی شد که از سال گذشته در ارتباط با جو و ذرت عملیاتی شد و امسال هم آن را در سطح کشور تعمیم دادیم.

 

حجتی در پایان این گفت‌و‌گو ابراز امیدواری کرد که این روش روز به روز توسعه داده شود و سایر محصولات کشاورزی نیز با همین روش در بستر بورس کالا مورد معامله قرار بگیرند.