بانک‌های اروپا تعاملات خود را با بانک‌های ما آغاز نکرده‌اند

    معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه گفت: هنوز بانک‌های بزرگ اروپا تعاملات خود را با بانک‌های داخل کشور آغاز نکرده‌اند اما برخی بانک‌های متوسط و کوچک آن تعامل با ما داشته‌اند.به گزارش مهر، سید عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه در گفت‌و‌گوی تلفنی با خبر ۲۱ شبکه […]

    معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه گفت: هنوز بانک‌های بزرگ اروپا تعاملات خود را با بانک‌های داخل کشور آغاز نکرده‌اند اما برخی بانک‌های متوسط و کوچک آن تعامل با ما داشته‌اند.به گزارش مهر، سید عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه در گفت‌و‌گوی تلفنی با خبر ۲۱ شبکه یک سیما، گفت: لابی‌های تندرو داخل آمریکا رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای همچون عربستان با اهرم ایران‌هراسی در تلاشند تا به قول خودشان ایران نتواند میوه‌های حاصل از برجام را برداشت کند.

وی عنوان کرد: هنوز بانک‌های بزرگ اروپا تعاملات خود را با بانک‌های داخل کشور آغاز نکرده‌اند اما برخی بانک‌های متوسط و کوچک این قاره تعامل و گشایش ال‌سی با بانک‌های ایران داشته‌اند.

عراقچی افزود: تداخل تحریم‌های اولیه و لابی‌های تندروی داخل آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان با هدف ایران‌هراسی، باعث شده است که بانک‌های اروپایی اعتماد لازم را برای همکاری با بانک‌های ایرانی نداشته و در تردید باشند.

وی با بیان این‌که ما در این مدت در وزارت خارجه برای رفع این مشکل فشارهایی را به طرف‌های مقابل وارد کرده‌ایم ادامه داد: این اقدامات باعث شد دولت‌های اروپایی و آمریکایی حرکت‌هایی داشته باشند اما هنوز این موضوع با تعلل پیش می‌رود و به نظر می‌رسد این معضل به تدریج رفع می‌شود البته ضعف در انضباط مالی بانک‌های داخلی نیز در باقی ماندن این مشکل بی‌تأثیر نبوده که در این باره بانک مرکزی در تلاش برای رفع آن است.

معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه گفت: فشار لابی تندروی داخل آمریکا به دولت اوباما برای ممانعت از خرید آب سنگین ایران به اندازه‌ای بود که گفتند اگر دولت از ایران آب سنگین خریداری کند به این کشور مشروعیت و اعتبار می‌دهد.

عراقچی خاطرنشان کرد: ما به اندازه کافی آب سنگین داریم و اضافه آن را صادر می‌کنیم و اقدام دولت آمریکا در خرید از ایران نشان دهنده توجه به کالای راهبردی و رسمیت دادن به فعالیت هسته‌ای کشورمان است.

 

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تأکید کرد: دولت اوباما و اروپایی‌ها چون برجام را دستاورد می‌دانند می‌خواهند حیات برجام ادامه داشته باشد تا جمهوری اسلامی ایران را در مسیر برجام نگه دارند بنابراین می‌خواهند تا می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند که البته فشار‌ها و لابی‌هایی در تندی این موضوع نقش دارد.