افشای اسناد چشم‌پوشی آنکارا از رفت‌وآمد هزاران عضو داعش به ترکیه

     تماس‌های تلفنی ضبط شده توسط نیروهای امنیتی آنکارا و افشای آن‌‌ها توسط یکی از نمایندگان پارلمانی اپوزیسیون، نشان داد که هزاران تن از اعضای داعش مرتباً با کمک رابط‌‌ها خود در ترکیه وارد سوریه می‌شوند و یا از آنجا به ترکیه می‌روند.به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، استراق سمع و […]

     تماس‌های تلفنی ضبط شده توسط نیروهای امنیتی آنکارا و افشای آن‌‌ها توسط یکی از نمایندگان پارلمانی اپوزیسیون، نشان داد که هزاران تن از اعضای داعش مرتباً با کمک رابط‌‌ها خود در ترکیه وارد سوریه می‌شوند و یا از آنجا به ترکیه می‌روند.به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، استراق سمع و افشای تماس‌های تلفنی الهامی بالی، یکی از اعضای عالی رتبه و معروف داعش و مظنون حملات بمب‌گذاری در آنکارا و شهر مرزی سوروچ، نبود کنترل در مرز ترکیه سوریه را به خوبی آشکار کرد. این مرز ۹۸ کیلومتری تنها دو گذرگاه برای ورود داعش دارد که گذرگاه‌های «جرابلس» و «الری»از شهرهای «غازی آنتپ» هستند.

آنکارا که از سوی جامعه بین‌المللی برای اعمال کنترل‌های مرزی شدیدتر به منظور جلوگیری از ورود سیل شبه‌نظامیان به سوریه تحت فشار است، دیوارهایی را در گذرگاه‌های ورودی کلیدی ایجاد کرده اما طبق داده‌های اداره امنیت استانی شهرداری آنکارا این اقدام هیچ فایده‌ای نداشته است.

رونوشت‌هایی از این استراق سمع‌های ضبط شده توسط ارن اردم، نماینده پارلمانی حزب اپوزیسیون «مردم جمهوریخواه» به رسانه‌ها داده شده است. وی بار‌ها دولت رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه را به لاپوشانی گسترده فعالیت داعش در خاک ترکیه متهم کرده است.

اگرچه گزارش‌های روزانه نیروهای مسلح ترکیه حاکی از آن است که نیروهای امنیتی این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی ۹۶۱ عضو داعش را از ۵۷ کشور جهان بازداشت کرده‌اند، مدارک افشا شده توسط ارن اردم نشان می‌دهد که هزاران تروریست داعش و اعضای خانواده‌هایشان روزانه از سوریه وارد ترکیه می‌شوند و حتی افرادی که در مرز ترکیه بازداشت می‌شوند، اغلب در گذرگاه‌های مرزی آزاد شده‌اند.

به‌طور مثال براساس اسناد فاش شده، هماهنگ‌کنندگان داعش ۲۲ سپتامبر تا ۱۷ اکتبر سال گذشته میلادی به حدود ۱۴۰۰ تن کمک کرده‌اند تا از مرز ترکیه عبور کنند.

الهامی بالی دریکی از مکالمات تلفنی از طرف صحبت خود به اسم ارکک که براساس اطلاعات به قاچاق افراد کمک می‌کند، تعداد دقیق افرادی را که به آن‌‌ها در عبور از مرز کمک کرده، خواستار می‌شود.

همزمان با این‌که این دو مرد درباره تعداد دقیق افرادی که به ترکیه وارد و از آن خارج شده‌اند، بحث می‌کنند، مشخص می‌شود که تعداد دقیقی که به ترکیه وارد شده‌اند بیش‌تر از چیزی است که هماهنگ‌کنندگان داعشی فرض کرده‌اند.

در یکی دیگر از مکالمات میان این دو نفر، بالی نسبت به عملکرد ارکک که نتوانست به عاملان نفوذی داعش در عبور از مرز کمک کند، اعتراض می‌کند.

همچنین از مکالمات مشخص شده که عاملان نفوذی و رابط‌های داعش در ترکیه به تروریست‌های داعش که توسط نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده‌اند، در فرار از دست عدالت کمک کرده‌اند.

براساس اسناد این استراق سمع‌های، تروریست‌های بازداشت شده کمی بعد توسط رابط‌های داعش در پاسگاه‌های پلیس آزاد شده‌اند.

 

مکالمه‌ بالی با مصطفی دمیر، یکی دیگر از عاملان نفوذی داعش ثابت می‌کند که گروه تروریست داعش نیروهای خود را برای معالجه و درمان به ترکیه قاچاق می‌کند.