تعریف ۵۵ میلیارد دلار پروژه پتروشیمی تا سال ۲۰۲۰

    مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تا سال ۲۰۲۰، ۵۵ میلیارد دلار پروژه‌ در صنعت پتروشیمی تعریف شده که اجرایی شدن آن به ۷۷ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد. علی محمد بساق‌زاده در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به این‌که ۲۰ درصد از ظرفیت صنعت پتروشیمی در کشور خالی است […]

 

 

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تا سال ۲۰۲۰، ۵۵ میلیارد دلار پروژه‌ در صنعت پتروشیمی تعریف شده که اجرایی شدن آن به ۷۷ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

علی محمد بساق‌زاده در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به این‌که ۲۰ درصد از ظرفیت صنعت پتروشیمی در کشور خالی است گفت: در سال جاری، سعی براین شده که حدود ۵تا۸ میلیون تن افزایش ظرفیت داشته باشیم به‌طوری که ۲تا۳ میلیون تن محصول نیز از طریق پروژه‌های جدید به ظرفیت تولیدی اضافه خواهد شد.

بساق زاده تأکید کرد: با توجه به شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، سعی می‌کنیم ظرفیت‌های خالی را پر کنیم.

وی با اشاره به این‌که صنایع پتروشیمی صنایعی سرمایه‌بر هستند که مبلغ پروژه‌های آن از ۱۰۰ میلیون دلار شروع شده و تا چندین میلیارد دلار هم می‌رسد، گفت: تأمین این حجم از سرمایه در توان شرکت‌های داخلی نیست.

بساق‌زاده با بیان این‌که پیش از تحریم‌ها حدود ۷ میلیارد دلار وام خارجی برای اجرای پروژه عسلویه دریافت شده عنوان کرد: حدود ۷۰ درصد از این وام بازپرداخت شده و تا سال ۲۰۲۰ نیز به‌طور کامل تسویه می‌شود.

وی همچنین درباره‌ نیاز به سرمایه‌گذاری آینده پتروشیمی تصریح کرد: تا سال ۲۰۲۰، ۵۵ میلیارد دلار پروژه‌ در این حوزه تعریف شده است که برای اجرای آن‌ها به ۷۷ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم.

مدیرتولید کنترل صنایع پتروشیمی یادآور شد: هر سرمایه‌گذار خارجی باید بتواند سطح تجربه فنی صنایع پتروشیمی داخلی را نیز افزایش دهد و محصولی با ارزش افزوده بالاتر برای صادرات و استفاده داخلی ایجاد کند.

 

وی یادآور شد: بهتر است قبل از جذب سرمایه خارجی زیرساخت‌های مناسب در این صنعت ایجاد شود، بنابراین انتظار می‌رود با همکاری شرکت‌های خارجی توسعه زیرساخت‌ها هموارتر شود.