‌ عسگراولادی:۹۴، سال فاجعه اقتصادی بود

   ۶۰درصد درآمد بودجه ۹۵ غیرقابل وصول است عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از قانون اخذ مالیات در سال ۹۵ به سیاست تک‌نرخی شدن ارز اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان و صادرکنندگان بلاتکلیفند و نمی‌دانند که بر چه‌مبنای نرخی باید برنامه‌ریزی کنند. به گزارش تسنیم، اسدا… عسگراولادی در نشست هیأت نمایندگان اتاق […]

 

 ۶۰درصد درآمد بودجه ۹۵ غیرقابل وصول است

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از قانون اخذ مالیات در سال ۹۵ به سیاست تک‌نرخی شدن ارز اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان و صادرکنندگان بلاتکلیفند و نمی‌دانند که بر چه‌مبنای نرخی باید برنامه‌ریزی کنند.

به گزارش تسنیم، اسدا… عسگراولادی در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به قانون مالیات در سال ۹۵ اظهار کرد: وضعیت مالیات بودجه سال ۹۵ اگر به همین شکل اجرا شود بنده به‌ضرس‌قاطع هشدار می‌دهم این لایحه منجر به افزایش فرار مالیاتی خواهد شد.

وی افزود: دلیل این طرح آن است که در این قانون اجازه داده شده است که حساب‌های شخصی افراد بررسی و مشخص شود که پول از کجا آمده و به کجا می‌رود.

عسگراولادی با ابراز این‌که لازم است مواردی از این قانون در بودجه سال ۹۵ اصلاح شود، گفت: ادامه وضعیت به این شکل باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران خارجی جرأت حضور در کشور را نداشته باشند و در صورتی که این قانون اصلاح نشده و به همین شکل اجرایی شود در واقع برای سرمایه‌گذاران داخلی نیز مشکل‌زا است.

وی ادامه داد: نرخ ارز نیز شمشیر دو لبه است به‌طوری که دولت برای این‌که تکلیف تولیدکنندگان و صادرکنندگان مشخص شود باید تکلیف آن را مشخص کند.

وی در توضیح گفت: نرخ دلار در حال حاضر ۳۰۱۸ تومان و در بازار آزاد حدود ۳۶۰۰ تومان است، وقتی که می‌گوییم نرخ ارز باید تک‌نرخی شود باید مشخص کنیم که به کدام سمت قرار است برویم.

تعطیلی پتروشیمی‌‌ها و صادرات با نرخ ارز ۳هزارتومانی

عسگراولادی تصریح کرد: در صورتی که به ‌سمت نرخ ۳۰۱۸ تومانی و نرخ ارز مبادله‌ای برویم صادرات را باید از محل درآمدزایی‌‌ها حذف کنیم و پتروشیمی‌‌ها تعطیل می‌شود و در صورتی که به ‌سمت نرخ ۳۶۰۰ تومانی برویم نیز شرایط دیگری پیش روی ما خواهد بود که باید چگونگی آن بررسی شود.

رییس اتاق مشترک ایران و چین تأکید کرد: اکنون صادرکنندگان نمی‌دانند که بر چه‌مبنای نرخی باید برنامه‌ریزی کنند، اگر می‌خواهید صادرات را نجات دهید لازم است که این عدد را پیش‌بینی کنید.

۶۰درصد از درآمدهای دولت در بودجه سال ۹۵ قابل وصول نیست

این فعال بخش خصوصی با اشاره به این‌که بیش از ۶۰ درصد درآمدهای دولت که در لایحه بودجه سال ۹۵ پیش‌بینی شده است قابل وصول نیست، گفت: سال ۹۴ سال فاجعه اقتصادی کشور بود و درآمدی ایجاد نشد که مردم بخواهند از آن مالیات بدهند.

وی در ادامه سخنان خود خطاب به دولت گفت: واقعاً می‌خواهید بازاریان خانه‌نشین شوند و در خانه‌ها بنشینند؟ واقعیت این است که دولت باید با مردم صادق‌تر باشد.

عسگراولادی ادامه داد: معیشت مردم به‌شدت زیر سؤال است و دولت مدام سعی می‌کند به گفتمان‌درمانی مسایل بسنده کند.

 

وی در پایان تأکید کرد: با ادامه این وضع پیش‌بینی می‌شود که کسری فاجعه‌باری از بودجه در نیمه دوم سال آینده داشته باشیم.