بازار سرمایه ایران میزبان سرمایه‌گذاران ۳۴ کشور دنیا

  مدیرعامل سمات با اشاره به این‌که سرمایه‌گذارانی از ۳۴ کشور مختلف در بازار سرمایه ایران حضور دارند، گفت: نسخه موبایل سامانه IPS برای اطلاع سهامداران از سبد سهام خود به زودی راه‌اندازی رسمی می‌شود. محمد رضا محسنی ازغندی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در گفت‌وگو با فارس گفت: ارزش کل معاملات سرمایه‌گذاران […]

 

مدیرعامل سمات با اشاره به این‌که سرمایه‌گذارانی از ۳۴ کشور مختلف در بازار سرمایه ایران حضور دارند، گفت: نسخه موبایل سامانه IPS برای اطلاع سهامداران از سبد سهام خود به زودی راه‌اندازی رسمی می‌شود.

محمد رضا محسنی ازغندی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در گفت‌وگو با فارس گفت: ارزش کل معاملات سرمایه‌گذاران خارجی در سال ۹۴ به بیش از ۲۰۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بالغ شده است.

محسنی ازغندی با بیان این‌که هم اکنون ۵۹۰ کد معاملاتی متعلق به سرمایه‌گذاران خارجی برای فعالیت در بازار سرمایه ایران صادر شده است، عنوان کرد: از مجموع این تعداد ۲۲۵ کد معاملاتی طی سال گذشته برای سرمایه‌گذاران خارجی صادر شد.

وی افزود: هم اکنون در بازار سرمایه ایران سرمایه‌گذارانی از کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلیس، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، اتریش، رومانی، لهستان، ازبکستان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی و افغانستان در بازار سرمایه ایران فعال هستند و به معامله می‌پردازند.

این در حالی است که اسامی ۳۳ سرمایه‌گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز در این فهرست دیده می‌شود.

این مقام مسؤول با ارایه آماری از آخرین تعداد کل سهامداران کشور گفت: تا این لحظه تعداد ۸ میلیون و ۸۶۳ هزار و ۸۷۹ کد معاملاتی در بازار سرمایه ایران صادر شده که ۲۲ هزار کد معاملاتی در فروردین ماه ۹۵ در بازار سرمایه صادر شده است.

محسنی در برابر پرسشی مبنی بر این‌که سامانه موبایلی «سهام همراه» چه زمانی به‌طور رسمی راه‌اندازی خواهد شد، پاسخ داد: در زمینه ارایه خدمات به سهامداران، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پروژه IPS را از سال ۸۷ طراحی کرده که بر اساس آن این امکان برای سهامداران حقیقی و حقوقی بازار سرمایه فراهم می‌شود که از طریق وب و در بستری امن (SSL) به سبد سهام خود دسترسی داشته باشند و از معاملات آخرین روز کاری خود اطلاع یابند.

وی افزود: با توجه به تلاش سازمان بورس برای پررنگ‌تر شدن حضور سهامداران خارجی، از ابتدای امسال نسخه انگلیسی IPS رونمایی و نسخه موبایل این سامانه به زودی راه‌اندازی می‌شود. همچنین در راستای افزایش ارایه خدمات به سهامداران بازار سرمایه، درگاه الکترونیکی دریافت شناسه پرداخت وجوه حق تقدم شرکت‌ها راه‌اندازی شده است که از طریق وب سایت شرکت قابل دسترسی است.

به گفته محسنی در فاز نخست سامانه درگاه الکترونیکی سهامداران، علاوه بر ارایه اطلاعات شناسه پرداخت وجوه حق تقدم شرکت‌ها، گواهینامه حق تقدم و اطلاعات مربوط به واریز سود شرکت‌ها و برگزاری مجامع نیز به اطلاع سهامداران می‌رسد.